Přejít k hlavnímu obsahu

V těhotenství se vyplatí šetřit nejen sebe

Jak šetřit v těhotenství

Na těhotnou ženu se ze všech stran hrnou výdaje: za kvalitní stravu, kurzy plavání pro těhotné, 3D ultrazvuk atd. Částka za devět měsíců v jiném stavu často převýší hranici sta tisíc. Když se k tomu navíc přidají omezené možnosti pracovního uplatnění, není divu, že se během těhotenství každý halíř počítá. Jak při těhotenství ušetřit korunky, abyste mohla miminku dopřát to nejlepší? 

Zhodnoťte vaši finanční situaci 

Mít dokonalý přehled o měsíčních příjmech a výdajích je základním předpokladem úspěšného hospodaření nejen v průběhu těhotenství. Podle aktuální finanční situace dovedete posoudit, co si můžete dovolit, a kde je naopak vhodné pozdržet nákup na „lepší časy“. 

Neváhejte se zeptat ostatních maminek, jaké dětské zboží využily v raném mateřství. Na základě jejich zkušeností můžete sestavit levnější výbavičku pro miminko bez zbytečností. 

Čím dříve se začnete o váš rozpočet zajímat, tím rychleji dovedete provést vhodná úsporná opatření. Nechcete si přeci po porodu uvědomit, že se současnými finančními prostředky musíte šetřit i na miminku? 

TIP: Pro dokonalý přehled a kontrolu domácího rozpočtu můžete využít on-line aplikace pro evidenci financí. 

Eliminujte zbytečné výdaje nejen za těhotenské zboží 

Často stačí změnit přístup k nakupování, aby vám nevstávali vlasy hrůzou při počítání zbylých peněz před výplatou. 

Dobrým odrazovým můstkem je zmapovat důležité a „důležité“ nákupní položky: 

 • Přesvědčte se, zda věci, které skutečně potřebujete (např. mouku), nemůžete nakoupit v bližším obchodě a levněji. Pro sebe i pro miminko můžete pořídit oblečení ze "secondhandu", stejně jako třeba nábytek. Brambory, cibuli nebo třeba jablka seženete ve velkém za velmi příznivou cenu přímo u pěstitele. Nejlevnější produkty v obchodě hledejte u země, ne v úrovni očí. A nepořizujte si zbytečně mnoho těhotenských testů (tři stačí). 
 • Před výpravou do supermarketu si sepište nákupní seznam, kterého se budete držet pevně jako miminka po porodu. Díky tomu se ve vašem košíku neobjeví zbytečnosti, které vás „trkly do nosu“. Aby vám nakupováním neuteklo z rozpočtu příliš peněz, schraňujte účtenky a nastavte si váš měsíční limit. Je dokázáno, že platba kartou svádí více k utrácení než hotovost. A zvažte, zda skutečně teď potřebujete permanentku do posilovny nebo předplatné časopisu. 

„Kolik věcí, které potřebujete, skutečně potřebujete? Pokud k sobě budete upřímná, touto jednoduchou otázkou můžete ušetřit stovky týdně. A v ledničce se vám nebudou hromadit kilogramy starého jídla, které musí skončit v koši.

Slušný obnos k dobru můžete získat také díky šetření s elektřinou, která ročně stojí průměrnou domácnost 18 200 korun: 

 • Zhasínejte. Deset rozsvícených žárovek po dobu jedné hodiny denně ztuční měsíční účet o 50 Kč. 
 • Zářivky v místnostech nahraďte LED žárovkami. Vyžadují 12krát méně wattů, a navíc vydrží 25krát až 50krát déle. 
 • Nenechávejte spotřebiče v pohotovostním režimu. Veškerou elektroniku vypínejte, nebo přímo vytahujte ze zásuvky. Nenápadné žrouty elektřiny odhalíte třeba podle svítící diody nebo digitálních hodin. Jen zapojený kazetový přehrávač vás měsíčně okrade o 25 Kč.  
 • Pořizujte nové spotřebiče energetické kategorie (A+++ až A+). Například výměna ledničky třídy C za stejný spotřebič třídy A+++ se může projevit na měsíčním vyúčtování rozdílem až 300 korun.  
 • Zkontrolujte, zda využíváte nejvýhodnější distribuční sazbu elektřiny. 

Na internetu naleznete i řadu tipů pro zkrocení účtů za vodu a plyn. 

Existuje i řada dalších způsobů, jak bezbolestně ušetřit v domácnosti: 

 • Dejte šanci kohoutkové vodě a netahejte se s kartony PET lahví. Nošení těžkých věcí v těhotenství navíc lékaři nedoporučují. 
 • Místo desítek čistících prostředků na různý účel (na podlahu, indukční desku,…) vsaďte účinnou dvojku za pár korun: jedlou sodu a ocet. Některé agresivní či laciné mycí prostředky navíc obsahují pro těhotnou ženu potenciálně nebezpečné látky. 
 • Plaťte účty včas. Abyste neměla hlavu plnou dat splatnosti, vyplatí se nastavit trvalý příkaz k úhradě. 
 • Připravujte si jídlo na výlety i do práce doma. Získáte dokonalý přehled nad použitými surovinami, což během tak citlivého období, jako je těhotenství, přijde vhod. 
 • Místo autem či veřejnou dopravou choďte po svých. Dostatek pohybu během těhotenství navíc usnadňuje porod a chrání před řadou zdravotních komplikací. 

Nastal také čas porovnat ceník porodnic. Přestože vám pobyt hradí zdravotní pojišťovna, pro využívání nadstandardních služeb si už musíte sáhnout do vlastní peněženky. Ceny za větší pohodlí či třeba otce u porodu se v jednotlivých nemocnicích mohou lišit. A to i v rámci jednoho města. Zamyslete se, jaké služby skutečně potřebujete, a bez kterých se dovedete obejít. 

Zbavte se dluhů a když nemusíte, nepučůjte si!

Nejste-li schopná splatit veškeré dluhy najednou, zaměřte se nejprve na ty nejdůležitější: na ty, při jejichž nezaplacení hrozí vážné následky (nájem, voda, plyn, pojistné, daně,…). Pokud se nacházíte v dluhové spirále a zavíráte před tím oči, sankce vám mohou brzy přerůst přes hlavu.  

V prvé řadě bývá vhodné vymazat dluh na kreditní kartě. Bezdluhové období trvá obvykle měsíc a pozdější úroky mohou atakovat až 30% hranici roční sazby. 

Také co nejdříve zažádejte o sloučení všech úvěrů do jediného. Konsolidace půjček je však výhodná jen v za určitých okolností. Finanční poradce je schopný posoudit vaši individuální situaci. 

Zvyšte vaše příjmy v těhotenství 

Zjistěte, zda nemáte nárok na nějaké dávky státní sociální podpory (např. přídavek na dítě) a neváhejte o ně zažádat. Nárok na dávky se odvíjí od finanční situace, případně i od bydlení. 

Pokud se vám ve skříních válí nepoužívané věci, jejich prodejem na on-line tržištích (např. Aukro) lze získat určitý finanční obnos. 

Po odevzdání vysloužilého telefonu vám někteří operátoři nabídnou slevu na nákup nového modelu. Recyklační bonus se může vyšplhat i k tisíci korunám. Starou elektroniku lze odnést také do prodejny s výkupem. 

Jiný stav vám také nebrání pracovat on-line z domu.   

Založte si spořící účet 

Čím dříve si začnete ukládat peníze bokem, tím lépe. Nemusí jít o velkou částku, stačí třeba desetina výplaty. 

Zvládnete tak proplout v klidu slabým finančním obdobím a bez problémů pořídit kompletní výbavičku pro miminko

Pro těhotné ženy se obvykle vyplatí sjednat smlouvu, která dovoluje částku z účtu kdykoli částku vybrat, bez poplatků a průtahů. 

Jestli jste však typ ženy, která je schopná utratit výplatu za nejnovější kolekci čepiček pro miminko, udělejte si přístup k penězům obtížnější. Založte si například účet, který nenabízí výběr platební kartou. 

Zaznamenávejte si důležitá data

Nástup na mateřskou, sleva na dětské oblečení, žádost o příspěvek na bydlení,… 

V těhotenství a na počátku mateřství se z vás stává „chodící kalendář“. Díky chytrým plánovačům a kalendářům v mobilu si kdykoli a kdekoli můžete zkontrolovat, co potřebujete v budoucnu udělat. Nošením všech informací v hlavě riskujete, že zapomenete realizovat nějaký nápad, který může přinést zisk. 

Svět, reálný i virtuální, nabízí řadu možností úspor a výdělku v těhotenství. Podle odborníků je vhodné vyčlenit si na miminko 100 až 200 tisíc. Změna musí začít ve vaší hlavě. Čas, kterého nyní máte spoustu, můžete věnovat odhalování slev, obchodních triků a příležitostí k výdělku. Nabyté znalosti a provedené změny vás mohou obohacovat po zbytek šťastného života s potomkem. Miminko, kterému si budete moci dovolit připravit bohaté uvítání, vám poděkuje. 

Diskuze k článku

Diana Novotná (neověřeno) | St 19.05.2021 11:50

Dobrý den, mohla bych vás poprosit o info ohledně nároku na příspěvek na bydlení? Pobírám rodičovský příspěvek. Na mateřskou jsem neměla nárok, jelikož jsem OSVČ a neplatila jsem si nemocenskou. Ale musíme s mužem utáhnout hypotéku na takový velký nový byt popravdě už je to velmi těžké finančně utáhnout. Budu ráda za každou radu.

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.