Přejít k hlavnímu obsahu

Třetina ženské populace nemá chuť na sex

Sex v těhotenství

Nízké libido nejvíce vykazují ženy vdané či s trvalým partnerem. Ženy oproti mužům také mnohem hůře dosahují orgasmu, nepociťují žádné sexuální vzrušení a milování si neužívají. Jedna z deseti žen dokonce byla k sexu donucena. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu skotských odborníků z University of Glasgow mezi více než 12 tisíci respondenty. Polovina ženské popupace se potýká se špatným sexuálním zdravím, třetina nemá na milování vůbec chuť. Jak jste na tom vy?

Velkého průzkumu, který byl nedávno publikován v odborném medicínském žurnálu BMC Public Health se účastnilo více než 5 000 mužů a více než 7 000 žen ve věku od 16 do 74 let. Z jeho výsledků vědci spočítali, že téměř polovina žen má špatné sexuální zdraví, v případě mužů stejný závěr konstatovali u jen 17 procent z nich.

Zhruba třetina žen v průzkumu, který se netýkal těhotných žen, přiznala absenci chuti na sex, přičemž 80 procent z nich spadalo do kategorie vdaných či zadaných žen. Mezi muži se k nezájmu o sex přihlásilo naproti tomu pouze 15 procent. Dvanáct procent žen a 5 procent mužů si též milování neužívá, 7 procent žen a asi 2 procenta mužů pak při sexu zažívají fyzickou bolest.

Osm procent dam a zhruba 3 procenta mužů nepociťují žádné sexuální vzrušení a 16 procent žen má potíže dosáhnout orgasmu, oproti 9 procent mužům. Muže naopak v téměř 15 procentech případů trápí předčasný orgasmus.

Větší chuť na sex díky těhotenství

Oproti tomu v jiné studii publikované v The Journal of Sexual Medicine 40 procent žen potvrdilo, že má během těhotenství větší chuť na sex než dříve. Podle odborníků za to může především kombinace hormonů progesteronu a estrogenu.

Přesto se ale podle statistik až každá druhá žena obává, zda nemůže mít sexuální aktivita negativní dopad na dítě. Výzkum na téměř jedenácti tisících těhotných ženách přitom neprokázal žádnou spojitost mezi sexuální aktivitou během těhotenství a předčasnými porody či vývojovými vadami dětí.

Libido žen ničí neuspokojivé vztahy, stres i přirozené hormonální výkyvy

Nezájem o sex, jak u žen mimo období těhotenství, tak u mužů, odborníci nejčastěji spojují s nízkým libidem. S ním se dle různých studií během svého života potýká více než polovina žen a představuje jednu z nejčastějších sexuálních obtíží u žen.

„Častěji než zdravotní problémy za chybějící sexuální touhou stojí vztahové problémy. Například i nedostatek otevřené komunikace o vzájemných potřebách partnerů, nedostatečná emocionální blízkost, ale i málo fyzického kontaktu, jako jsou doteky, objetí či polibky, který v ženách utvrzuje partnerskou lásku. Touhu dále snižují psychické obtíže jako stres, úzkost nebo deprese. U žen ji také výrazně ovlivňují hormony, jejichž hladiny kolísají v období těhotenství či kojení a trvale se snižují v přechodu,“ komentuje Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz, který testuje a prodává erotické pomůcky a zabývá se zdravou sexualitou. 

10 procent žen bylo k sexu přinuceno

Ze studie dále vyplývá, že dvanáct procent žen rovněž zažívá fyzické obtíže jako vaginální suchost, u mužů se naopak obdobné procento potýká s erektilní dysfunkcí. Kolem jedenácti procent žen i mužů je se svým sexuálním životem nespokojeno, přičemž 13 procent žen a 11 procent mužů se sexu vyhýbá.

Každá desátá žena v průzkumu přiznala, že byla k sexu donucena. U mužů je tento podíl jen zhruba jedno procento.

„Mezi lidmi s velmi nízkým sexuálním zdravím rovněž vědci odhalili jisté souvislosti: například mezi ně patřili ženy a muži, kteří začali sexuálně žít už před dovršením 16 let, potýkali se s depresí, holdovali alkoholu a drogám,“ uzavřel Adam Durčák.

autor: Adam Durčák | Ruzovyslon.cz

Diskuze k článku

Štírka (neověřeno) | Čt 18.06.2020 03:09

Dobrý den
Tak já mám opačný problém.
Já bych chtěla alespoň jednou týdně,manžel bohužel nechce někdy ani jednou za měsíc.

Lenka (neověřeno) | Út 19.10.2021 06:34

No myslím že je tohle hodně individuální co se týká sexu. A ne že by to muselo být podle nějakých tabulek. A v dnešní době už existují takové přípravky pro ženy, které zvyšují chuť na sex a libido. I když s tím zkušenosti nemám, ale narazila jsem na to taky pod nějakým takovým článkem o sexu. A přijde mi to jako zajímavá možnost jak v sobě něco probudit.

Jana89 (neověřeno) | St 11.05.2022 09:39

No u nás je to tak vzájemný co se týká sexu, takže se výborně doplňujeme, ale muž mě zarazil když se mě zeptal na erotickou masáž, že by to chtěl vyzkoušet a já teď nevím jak se mám zachovat. Už jsme se o tom docela bavili ale já nevím jak reagovat..

Pavel M. (neověřeno) | Út 01.11.2022 12:32

Dobrý den, podrobné vysvětlení příčin ztráty ženského libida - životospráva a nemoci, ale často také těhotenství, mateřství a vyhasnutí erotické jiskry ze vztahu na blogu proerecta

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA