AMH test může pomoci maminkám, které plánují těhotenství ve vyšším věku | Těhotenství.cz

AMH test může pomoci maminkám, které plánují těhotenství ve vyšším věku

AMH test může pomoci maminkám, které plánují těhotenství ve vyšším věku - Těhotenství.cz

Zatímco před čtvrt stoletím byl průměrný věkinfo-icon matek v Česku při narození dítěte 25 let*, v současnosti mají ženy tendence těhotenstvíinfo-icon odkládat na pozdější období. Se stoupajícím věkem ženy se však snižuje kvalita uvolňovaných vajíček i jejich počet, čímž se redukuje i šance na otěhotněníinfo-icon. Moderní laboratorní testinfo-icon AMHinfo-icon (Anti–Müllerian Hormone) pomáhá určit ovariální rezervu, tedy počet životaschopných vajíček v těle. Ženainfo-icon tím zavčas získá potřebné informace k rozhodnutí, zda je těhotenství ještě vhodné odkládat. Hodnotu AMH lze zjistit po odběru krve bez nutnosti objednání ve všech odběrových místech AeskuLabinfo-icon Hadovka.

Vyšetřeníinfo-icon doporučujeme všem ženám, které plánují těhotenství ve vyšším věkuinfo-icon i těm, které mají v rodině zkušenost s předčasnou menopauzou (před 45. rokem života). Využívá se také u pacientek po operaci vaječníků, u žen s těžkou endometriózou či po chemoterapii,“ říká MUDr. Zdeňka Tondlová, vedoucí laboratoře klinické biochemie a hematologie AeskuLab a doplňuje: „Optimální hodnota AMH značí dostatečný počet zdravých vajíček, při nízkém AMH je naděje na přirozené otěhotnění malá, ale stále je zde možnost umělého oplodněníinfo-icon. U žen s velmi nízkými hodnotami se nejčastější přistupuje k využití vajíček od anonymní dárkyně.“

Každá žena se rodí s jinou ovariální rezervou, která značně ovlivňuje možnost početíinfo-icon. Množství vajíček, které se pohybuje v řádech milionů, v průběhu života postupně klesá. Podle odborníků dojde během jednoho cyklu k zániku 40 až 100 vajíček. V současné době, kdy je trendem mateřství odkládat, má každá žena možnost nechat si změřit individuální ovariální rezervu pomocí stanovení koncentrace AMH v krvi. Zjištěná hodnota je ukazatelem zdravotního stavu vajíček, díky kterému je možné určit budoucí šance na otěhotnění. Tzv. „vaječníkový věk“ totiž u mnohých žen neodpovídá věku skutečnému.

Odběr krve ke zjištění hodnoty AMH je možné provést kdykoliv.  K vyšetření se není nutné objednávat, odběryinfo-icon se provádí denně na všech odběrových místech AeskuLab Hadovka. Cena vyšetření je 1012 Kč.

* Zdroj: Český statistický úřad

Těhotenství.cz