Přejít k hlavnímu obsahu

Už zase prší. Jak dítě zahřát?

Zima

Na podzim se dešti a štiplavému větru nevyhnete. K tomuto období nestálé počasí zkrátka patří. Dospělý si může dát grog, ale co s dětmi, které se domů vrátí prochladlé a s drkotajícími zuby?  

Oblékat!  

Základní pravidlo se týká oblečení. O merinu, vlně, stoprocentní bavlně bez přídavků z umělých vláken nemá smysl mluvit. To zná každý. Stejně dobře fungují i různé funkční materiály a bambus, který se poslední roky těší velké oblibě. Na druhou stranu - ani ten nejlepší materiál dítě nespasí, když ho nebudete vrstvit a kombinovat správně. Nejde ani tak o sílu látku, hřejivost nebo počet vrstev, ale především o to, abyste dítěti oblékali jednotlivé kousky ve správném pořadí.  

 • Podvlékací tílko nebo košilka ze stoprocentní bavlny  
 • Merino nátělník s dlouhými rukávy a krátkým roláčkem (ideálně bez zipu kolem krku, dětem vadí a pod dalšími vrstvami může škrábat)  
 • Slabší mikina z fleecu nebo funkčního materiálu  
 • Prošívaná nebo vatovaná bunda, vesta  
 • Bunda ze zimního softshellu (možno i s beránkovou podšívkou) nebo tzv. hard shell - nepromokne, neprofoukne a zároveň dýchá a dítě se v ní nepotí, je ale vhodná především do náročných podmínek) 

Nemá smysl dát dítěti obyčejné tričko a na to silnou péřovou bundu. Teplo mu sice bude, ale časem se zapotí, může se přehřát nebo po svlečení naopak mnohem rychleji nastydnout. Výjimkou není ani bolest v krku, kašel nebo rýma. Je to jeden z největších omylů, jak se oblékat ve větrném a deštivém počasí.  

Kvalitní materiály umí pracovat s rozvodem tepla, zabraňují pocení a přehřívání a umí hřát i v případě, že jsou lehce navlhlé. Investice do nich se vyplatí i u menších dětí. Není problém pořídit větší velikost. Většina funkčního oblečení je šitá jako rostoucí a snadno tak obsáhne několik velikostí. Zajímavou možnost, jak ušetřit, představuje i nákup z druhé ruky. Oblečení z merina při správném praní a sušení vydrží dlouhé roky téměř beze změny.  

Neobejdete se ani bez nákrčníku, rukavic a čepice. Pro děti jde o naprostý základ.  

Když počasí nepřeje  

Občas vás potká déšť nebo silný vítr, přidá se mlha a děti se vrátí domů promrzlé a s fialovými rty, třepou se a nejradši by se zachumlaly do postele. A proč ne?  

Děti nemají na těle tolik tuku jako dospělí a neumí s termoregulací tak dobře pracovat, prochladnou tedy během pár minut. Stačí opravdu málo, aby se nachladily a zadělaly na týdenní “odstávku”. Jakmile vás venku překvapí průtrž nebo jiný nečas, doma hned nastavte jasná pravidla a naordinujte si procedury, díky kterým se z nepříjemného zážitku všichni rychle oklepou.  

 • Pod peřinu - přirozené teplo v posteli je pro pozvolné zahřátí ideální. Teplé ponožky, spodní prádlo, aby se zahřálo rovnou tělo, a pohádky. Ideální řešení po návratu ze zimy 
 • Do sprchy - máte-li pocit, že dítě prochladlo moc, vezměte ho do sprchy (je to lepší než vana, kde voda postupně vychládá). Pozor ale na velký kontrast mezi teplotou těla a teplotou vody. Je-li rozdíl příliš velký, může se objevit podráždění kůže, svědění, vysušení nebo osypky. Nastavte vlažný stupeň a mírný proud a naordinujte si klidně i dvacet minut. Jednou za čas na tom není nic špatného 
 • Teplý nápoj to jistí - zatímco dospělí mohou vsadit na pár kapek alkoholu, dětem postačí bylinkový čaj nebo přídavek medu a citronu 
 • Klidový režim - jakmile za sebou zavřete vchodové dveře a necháte nehezké počasí za sebou, snažte se děti udržet v klidu - žádné běhání, skákání a divočení. Organismus může být oslabený a nepřetržitá fyzická aktivita mu rozhodně nepřidá. Snažte se děti zaujmout například knihou, pohádkou, čtením nebo skládáním puzzlí, aby mohly být v teple a zároveň odpočívat

autor: www.tehotenstvi.cz | Michaela Svobodová
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.