Přejít k hlavnímu obsahu

Jak ulevit od atopického ekzému

Ezkém

Děti jsou jako nepopsaný list, říká se. Mluví se především o povaze, ale nutno podotknout, že u kožních problémů dostávají děti do vínku víc než dost. Atopický ekzém totiž útočí v plné síle a děti se s ním musí prát už od prvních dní. 
 

Atopický ekzém, seznamte se 

Nejde ani tak o vážné onemocnění jako o vleklé, omezující a celoživotní komplikace. Léčba, která by děti ekzému nadobro zbavila, zkrátka neexistuje. Naštěstí existují různí pomocníci, díky kterým se dají projevy značně eliminovat. Není to ale pravidlo. U každého se toto onemocnění projevuje jinak a dokonce se může s věkem a hormonálním kolotočem v těle měnit a zvyšovat nebo naopak zeslabovat intenzitu. Je to začarovaný kruh, kde není jistoty. 

Je to “obyčejný” kožní zánět. Obyčejný v tom smyslu, že se od jiných, které umí dětský organismus potrápit, v mnohém neliší. Samozřejmě jde ale o extra kategorii, protože atopický ekzém není možné k něčemu připodobnit. Ať už příznaky nebo klidovými a aktivními cykly. Bohužel ale drží jedno nehezké prvenství - je nejčastější kožní komplikací u dětí. A tak není divu, že je rad, jak ho utlumit, nepřeberné množství. 

Děti na mušce 

Jako první - nehledě na věk (objevit se může i u miminek starých pár dní) - se atopický ekzém objevuje na obličeji. Postupně se ale šíří na ruce a nohy a vytváří ložiska v ohybech kůže. Svědí a nutí k poškrábání. To ale vede jen k roznesení infekce a zhoršení stavu. Pokožka je zarudlá, nepříjemně pne a odlupují se šupinky. Děti pociťují velký diskomfort, kůže je nesmírně citlivá a všechno ji rozdráždí. 

Ještě pár let zpátky nebyl atopický ekzém tak častý. Nebo se o něm spíš nemluvilo. Dnes je jasné, že má desítky podob a je to první diagnóza, která napadne pediatra i samotné rodiče. Zánětlivé pupínky, stroupky, mokvající ložiska, rozedraná a oloupaná kůže a puchýřky a zhrublá místa jsou jasným důkazem, že se o dítě pokouší atopický ekzém. 

Před samotnou léčbou krémy a odvary ale vyzkoušejte o poznání levnější varianty. Projevy se sice různí, ale reakce na podněty zvenčí jsou většinou stejné. Kůže podrážděná, a tak je nasnadě zamyslet se nad tím, co dítě nosí nebo jí. 

 • Potraviny - kravské mléko, sója, vejce, arašídy, kakao, kiwi, citrusy, rajčata apod.  
 • Kosmetika - chemické sloučeniny, silná parfemace 
 • Mycí a prací prostředky - přes oblečení a nádobí se mohou k dítěti dostat dráždivé složky 
 • Alergeny ze vzduchu - pyl, srst, roztoči, cigaretový kouř, klimatizace, změny počasí
 • Nekomfort - příliš suché prostředí, vítr, propocené oblečení 
 • Hormonální výkyvy - běžně se ekzém zhoršuje v pubertě nebo v těhotenství, u miminek je ale hladina jednotlivých hormonů dlouho nevyrovnaná, a tak jsou častým cílem 
 • Oblečení - syntetické materiály škodí, mnohem lepší je stoprocentní bavlna, len, mušelín nebo konopí, ramia apod. 
 • Slabá kožní bariéra 

Léčba nebo loterie? 

Šance na to, že se dítě atopického ekzému zbaví, je téměř nulová, ale může s ním pracovat a vysledovat, co ho zhoršuje a vyvolává další svědění a zánětlivá ložiska. Jen v České republice postihuje ekzém na 20 % kojenců. První na řadě mezi léky na předpis jsou kortikosteroidy. Látka mezi lidmi rozporuplná. Jedni ji berou v úvahu a když není zbytí, přistoupí na léčbu, druzí ji zatracují za to, že může parazitovat na imunitním systému a rozhodit celou řadu přirozených procesů v těle včetně hormonů. Naštěstí nejsou kortikosteroidy řešením na celý život a nasazují se v různých fázích, kdy nemoc propuká v plné síle a stav je akutní. Postupně - jak přechází onemocnění do klidu - se vysazují a nahrazují mírnějšími léky, které tělo tak nezatěžují. Takový postup je obzvláště u dětí nesmírně důležitý. Jakmile se ekzém utlumí, je důležité, aby se přešlo na účinnou léčbu na přírodním základu a potíže nepropukaly v takové síle a tak často. 

Druhé na řadě jsou antihistaminika a emolienční přípravky na zjemnění, obnovu a hydrataci pokožky. 

Na pohled? Ne! 

Pravda je taková, že projevy atopického ekzému jsou vidět. A to může být ve vyšším věku, kdy si děti začnou uvědomovat svůj vzhled, značně problematické. Sebevědomí klesá a psychika dostává přes prsty. Čím dál častěji se ale objevují názory - podložen výzkumy a studiemi, že atopický ekzém je třeba řešit zevnitř. 

Pro zmírnění projevů je třeba dodržovat několik pravidel, která uleví od potíží a pro dlouhodobý vývoj nemoci jsou zcela zásadní: 

 • Krátké koupele (do pěti minut) s mírnou teplotou vody 
 • Bez tření ručníkem, jen poklepávat 
 • Kosmetika bez parfemace - ideální dobře roztíratelná másla (hutná konzistence kůži jen zbytečně namáhá a dráždí, zároveň nesmí krémy vytváří nepropustný “film”) s propolisem nebo kanabidiolem (CBD) 
 • Strava bohatá na zinek (ryby, kuřecí a hovězí maso, ovesné vločky, cizrna, tahini)
 • Koupelové směsi z kostivalu, lopuchu a pýru 

Rodiče to neslyší rádi - přeci jen sladkosti k dětství patří, ale pravda je taková, že cukr při zánětech nesvědčí. Každý si už teď zřejmě spočítal, že pokud je atopický ekzém zánětlivé onemocnění na celý život, dítě si moc nezamlsá. Ano, pokud dáváte přednost rafinovanému cukru. Sacharidy přijímané z ovoce v běžném množství nevadí. Stačí nahradit “bílý jed (jak se cukru přezdívá)” datlovou nebo fíkovou pastou, sušeným ovocem nebo raw dobrotami. Je to sice velký krok a pro spoustu dětí i dospělých poměrně těžký, ale vyplatí se. Cukr má prokazatelný negativní vliv na stav pokožky. A to je u dětí s atopickým ekzémem balancování na hraně. 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.