Přejít k hlavnímu obsahu

Vánoce. Čas, kdy se splní i ta nejtajnější přání, třeba i to o vlastním miminku

Miminko-otěhotnění-vánoční-přání

Blíží se Vánoce, svátky, které chce snad každý trávit ve společnosti své rodiny a těch nejbližších přátel. Je to čas, kdy si bezdětné páry nejvíce uvědomují, že jim doma něco chybí a touží po miminku ještě více. Přestože je Ježíšek všemocný, pozitivní těhotenský test většinou zařídit nedokáže.
 

To, že se některá miminka narodí díky oplození vajíčka spermií „ve zkumavce“ (in vitro fertilizace - IVF) a následném vložení do těla maminky, už víme několik desítek let. Oplodnění se tenkrát provádělo tak, že se spermie a vajíčko umístilo na Petriho misku a čekalo se „jak to dopadne“

Postupně se od tohoto postupu začalo upouštět a dnes se využívají pokročilé metody, jejichž názvy (ICSI, PICSI, MACS, atd.) vám asi nic neřeknou, ale hlavně díky nim a řadě odborníků se může párům, kterým se třeba i několik let nedařilo počít přirozeně, narodit miminko. Díky těmto metodám stačí k oplození vajíčka najít jen jednu perspektivní spermii, přičemž zdravý muž jich má kolem 50 miliónů

Hodíme se k sobě, miláčku?

Doba jde neustále kupředu a obor asistované reprodukce a všechny obory a testování s ní spojené ještě více. Věděli jste například, že na dobrých pracovištích vám již prozradí i to, zda jste s partnerem reprodukčně a geneticky kompatibilní?

Pouze z krve je tedy možné zjistit spoustu informací o vás i o zdraví vašeho budoucího společného potomka. I když se cítíte a vypadáte zdraví, může se vám narodit dítě se závažnou nemocí. Jak je to možné? Každý člověk může být totiž přenašečem nějaké genetické nemoci. Test, který vám dokáže také říct o příčinách neplodnosti nebo například odpovědět na otázku – proč potrácíte, nese sympatický název - PANDA (PANelová Diagnostická Analýza).

Foto: Repromeda - Sebastián jako miminko

A co dál? Co všechno se dnes na klinikách testuje?

Pokud test PANDA zjistí, že představujete rizikový pár – jsou u vás zjištěny vlohy pro nějaké genetické onemocnění a hrozí jejich výskyt u vašich potomků, bude vám doporučeno umělé oplodnění. Vaše embrya, která vzniknou spojením vajíček a spermií, bude totiž potřeba důkladně vyšetřit. Do dělohy ženy je pak transferováno jen to nejlepší embryo, embryo, které nenese žádné mutované geny či nesprávný počet chromozomů. Toto testování a následný výběr vhodných embryí pak označujeme jako tzv. preimplatační genetické testování.

Miminko. Ten nejkrásnější vánoční dárek

Pokud jsou všechny testy v pořádku a transfer embrya „se povede“, tak má pár před sebou krásných 9 měsíců čekání na jejich zázrak. Takového malého vánočního zázraku se dočkala i paní Petra, která před návštěvou kliniky několikrát potratila. Na klinice její embrya důkladně vyšetřili a zjistili, že za její potraty zodpovídá nadbytečný chromozom. Transfer zdravého embrya se povedl a dnes má doma krásného chlapečka. 

Foto: Repromeda - Sebastián - Vánoce

Splňte si i vy váš vánoční sen. 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.