Přejít k hlavnímu obsahu

Zika virus: objevily se další případy sexuálního přenosu

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v USA (CDC) prošetřuje 14 nových případů sexuálního přenosu viru Zika. Ve všech případech došlo k přenosu viru Zika od mužů, kteří v nedávné době přicestovali z Jížní Ameriky.

Dnes (25.2.2016) také vydalo Ministerstvo zdravotnictví tiskovou zprávu o prvních případech viru Zika v České republice. Laboratorní testy potvrdily první dva případy nákazy virem Zika, kterou si čeští turisté přivezli z infikovaných oblastí. V obou případech první oficiálně potvrzené nákazy virem Zika v ČR jde o turisty, kteří se zhruba před dvěma týdny vrátili z pobytu v zasažených oblastech, naštěstí ani v jednom případě nejde o těhotnou ženu.

Infekce virem Zika se nepřenáší vzdušnou cestou, pouze prostřednictvím komárů. Nově potvrdila Světová zdravotnická organizace (WHO) přenos spermatem, proto se mužům po návratu ze zasažených oblastí nedoporučuje nechráněný pohlavní styk po dobu nejméně 4 týdnů, v případě onemocnění dokonce po dobu 6 měsíců. Samotné onemocnění se projevuje horečkou, bolestí hlavy a svalů, lehkým zánětem spojivek a vyrážkou.

V zemích, kde je virus Zika nejvíce rozšířen, zůstává bodnutí komárem nejčastější příčinou onemocnění. Vzhledem k tomu, že v současné době neexistuje žádná vakcína ani lék proti viru Zika, jsou protikomáří opatření nejlepší způsob, jak zabránit šíření virové infekce Zika.

Ohnisko viru Zika v Brazílii bylo spojováno s nedávným nárůstem případů vrozených vad u dětí. Zika virus představuje velmi vysoké riziko pro těhotné ženy, jejichž dětem může způsobit těžkou vývojovou poruchu zvanou mikrocefalie.

Aktuálně v této souvislosti nedoporučuje Ministerstvo zdravotnictvní těhotným ženám, aby cestovaly do oblastí Latinské Ameriky, kde je zvýšený výskyt viru Zika. Nově je toto doporučení směřováno i k partnerům těhotných žen.

Mezi hlavní symptomy infekce ZIKAV patří:

  • zvýšená teplota (<38,5 ° C)
  • přechodné artritida / artralgie s možnými otoky kloubů především v menších kloubech rukou a nohou
  • makulopapulární vyrážka často se šířící z tváře na tělo
  • překrvení spojivek nebo bilaterální nehnisavý zánět spojivek
  • obecné nespecifické příznaky (jako myalgie, slabost a bolesti hlavy).

Inkubační doba se pohybuje od 3 do 12 dnů. Příznaky onemocnění jsou obvykle mírné a trvají 2 až 7 dní.

Těhotenství.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA