Přejít k hlavnímu obsahu

Výbavička ze sekáče není pro ostudu

Oblečení

Početí dítěte je zábava, ale pořízení všech nezbytností může lehce zhořknout. Ceny totiž letí nahoru a seznam všeho, co dítě potřebuje, je dost dlouhý. A co víc, kousky z druhé ruky se nenosí. 

Pěkně od začátku 

Běžně se prvotní náklady pro dítě odhadují na padesát tisíc korun. Nezanedbatelná částka, na kterou musí někteří lidé dokonce šetřit, aby jejich děti nestrádaly a příchod nového člena rodiny se obešel bez finanční tísně. Je pochopitelné, že mladší sourozenci mnoho věcí podědí - kočárek, potřeby na zimu, vaničku - a spousta peněz se ušetří, ale i tak se jedná o velký zásah do rodinného rozpočtu. Na druhou stranu je k nevíře, kolik nastávajících rodičů lpí na tom, aby si jejich děti lebedily v tom nejlepším s vůní novoty. V době, kdy se čile diskutuje o nutnosti udržitelného způsobu života, je absurdní, když pro děti kupují další a další věci bez poskvrnky. Z přesvědčení, že na dětech se šetřit nemá, těží spousta obchodů. Některé zboží vystřelilo ceny do nebeských výšin a to, co bylo ještě před pěti lety tabu, je dnes krutá realita. Bodyčko za tři stovky? Hnízdečko na spaní nebo zimní fusak do kočárku za dva tisíce? Nepromokavá kombinéza, co stojí stejně jako jídlo pro čtyřčlennou rodinu na dva týdny? Kousátka ze silikonu za osm set a jídelní sada ve tvaru vláčku za dvojnásobek? Není problém. K mání je téměř vše a nadšenci vysokých cen se tetelí blahem. Hlavně ať to není ve slevě nebo dokonce ze sekáče. 

Na vlastní oči 

Patříte mezi ty, co nedají dopustit na kamenné obchody, kde si můžete zboží omakat, prohlédnout nebo vyzkoušet a porovnat? Pak dejte šanci klasickým second-handům. Některé mají od všeho něco, jiné se zaměřují jen na dětské zboží. Pamatujte, že děti toho do začátku příliš nepotřebují. Jen se převalují a víc než značka na bodyčku je zajímá prostředí kolem nich a rodiče. Basic kousky ocení ze všeho nejvíc. Vybírejte tak, aby se vše snadno kombinovalo i pralo. Nehleďte na jemné chloupky, na to stačí dvě nebo tři praní. Takové zboží je zánovní a vhodné ke koupi. Na druhou stranu nemějte velké oči a nenechte se zlákat nízkou cenou. Čím víc ušetříte, tím víc se můžete rozšoupnout jinde. Co investovat do overalu z merina na zimu nebo do matrace z kokosu a pohankových lusků? 

Risk na internetu 

Online svět je plný nabídek všeho možného, dětské zboží nevyjímaje. Měli byste toho využít, ale je nutné prověřit si prodejce, aby nedošlo k podvodnému jednání. Na rozdíl od kamenného obchodu nemáte možnost ujistit se, že vše probíhá hladce. Na internetu si každý určuje ceny sám a u jednoho druhu zboží můžete najít poměrně široké rozpětí. Proces je o něco zdlouhavější, ale vyplatí se. Můžete totiž nakupovat nonstop, k nabídce se opakovaně vrátit, poptat se na všechny detaily. Úspora peněz je značná a na výsledné částce, kterou za výbavu pro dítě vydáte, citelná. 

Síla plánování

Pokud se o dítě snažíte nebo jste na samém začátku těhotenství, vytvořte si jasný plán, co všechno potřebujete. Zaměřte se na kamenné obchody i e-shopy a oblíbené prodejce a bedlivě je sledujte, jestli nepořádají speciální akce, nevyhlašují slevy nebo soutěže. Neostýchejte a klidně se jim svěřte, v jaké jste situaci. Byla by škoda, pořídit závěsnou houpačku se stojanem v hodnotě osmi tisíc korun, když vám o dva týdny později přijde do mailu kód, díky kterému si snížíte cenu o třetinu. Za ušetřené peníze pak můžete pořídit peřinky, dětskou postýlku nebo rovnou přebalovací pult. Nakupujte s rozmyslem, vyvarujte se nájezdů na obchody. Tak vám totiž peníze proklouznou mezi prsty. 

Rada na závěr 

To, že je něco levné, neznamená, abyste toho nakoupili o to víc. Množství se nemění, jen se budete radovat z ušetřených peněz. 
 

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie:

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.