Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na koupání miminka?

Koupání

První koupání je pro novopečená maminky spoustu stresu. Přitom nejde o nic strašného, a naopak je z toho nakonec většinou zábava pro celou rodinu. Jak na to?

První koupel

První koupel miminko čeká už den nebo dva po narození, a to ještě v porodnici. S tou vám pomůže dětská sestra nebo dula, takže nemusíte mít žádné obavy. Sestra vám v porodnici vše ukáže a vysvětlí a doma už budete na vše připravená. Přesto chápeme, že je nervozita silná, zvlášť když se musíte učit tolik nových věcí od kojení přes přebalování a uspávání až k tomu dnes probíranému koupání.

Kdy je nejlepší čas na koupel miminka?

První otázkou je, kdy vlastně miminko koupat? A jak často?

Po návratu z porodnice budete mít od koupele několik dní klid. Miminko stačí vykopat druhý až třetí den po návratu. Do té doby ho stačí otřít navlhčeným tamponkem s troškou dětského oleje.

Samotný čas koupele je ideální ve večerních hodinách před kojením.

U těch nejmenších miminek si však s načasováním před / po kojení hlavu moc nedělejte. Pokud koupete až potom, co se miminko nají, počkejte půl hodinky a poté se do toho můžete bez obav pustit.

Koupat miminko, které dostane hlad, rozhodně není žádná radost.

A v jakou denní dobu koupat?

Ideální jsou podvečerní hodiny předtím, než děťátko uložíte ke spánku. Koupel ho totiž krásně zrelaxuje a vy si můžete i s tatínkem vytvořit krásný rodinný rituál.

Postup koupání miminka

A jak na samotné koupání?

Miminko by se mělo koupat v místnosti, kde je kolem 25 stupňů. Samotná voda by pak měla mít 37 °C. Nejlepší je, pokud pro kontrolu teploty použijete teploměr do vody.

Děťátko můžete koupat ve vaničce, kbelíku nebo umyvadle. V nejhorším poslouží i vana s podložkou, to však v prvních měsících příliš nedoporučujeme.

Miminko během celé koupele musí mít podepřenou hlavičku, s čímž vám může pomoci koupací lehátko.

A jak na samotné mytí malého klubíčka?

Nejprve mu umyjte obličej a poté žínkou s dětským mýdlem celé tělíčko. Hlavičku můžete umýt tou stejnou houbičkou. Při oplachování zakloňte děťátku hlavu, ať se mu žádná voda nedostane do očí.

Poté ho položte na osušku a jemně vysušte. Aplikujte dětské tělové mléko a ošetřete prdelku stejně jako po přebalování.

A to je vše, vidíte, opravdu to není žádná velká věda. 😊
 

autor: GetFound s.r.o.
kategorie: Miminko

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.