Přejít k hlavnímu obsahu

Disneyland a další černé díry na peníze

princezná

Děti milují pohádky. Milují animované postavičky. Milují příběhy. Milují dobré konce. Milují třpytky, princezny, loupežníky, dobro a zlo. A čas od času by jim to měli rodiče dopřát. Není to ale zadarmo. Přinášíme přehled toho nejdražšího široko daleko.

Těžká doba  

Všechno se zdražuje. Potraviny, náklady na bydlení, provoz automobilu, energie, oblečení, zájmové kroužky, školné a školkovné, veterinární i zdravotní péče, pojistky, jízdné. Není jediný segment trhu, který by se na plošném zvyšování cen nepřiživil. A to i přesto, že je souvislost poměrně malá. Není divu, že lidé začali chodit do přírody a hledat zábavu zadarmo nebo za zlomek ceny, kterou si mohou užít opakovaně, aniž by to zruinovalo jejich rodinný rozpočet.  

Každý se přizpůsobuje po svém. Někdo žije tzv. “low-cost” a jednou za čas si vyhodí z kopýtka. Někdo jede na krev. Někdo se nadobro vzdal všech prožitků. Pokud si nechcete zábavu a komerční čas s rodinou odpustit, je tu pár tipů, kde provětrat peněženku.  

Disneyland  

Děti pohádky milují. Všechno začalo v roce 1937 Sněhurkou a sedmi trpaslíky. Dnes se filmy počítají po stovkách a každý nabízí jiný příběh, o princeznách, o zvířatech, o kouzlech, odvaze a lásce. Liší se grafika, prostředí i věková skupina a reakce na aktuální dění. Každý si může vybrat to svoje, děti i dospělí. A přesně takový je Disneyland. Sen všech. Naštěstí nemusíte letět za velkou louži, abyste si užili pohádkový a fantaskní svět plnými doušky.  

Pařížský park patří v rámci Evropy k tomu nejlepšímu. Pravda, není to zadarmo. S chytrými triky, jak obejít tamní “lapače peněz”, kteří v desetieurové bankovce nevidí hodnotu a konečná částka za jeden den může atakovat i rovnou tisícovku (25 tisíc korun), můžete ušetřit a zároveň si jedinečný zážitek vychutnat naplno.  

Naštěstí existuje celá řada tipů, jak v Disneylandu ušetřit a zároveň si užít ukázkový den s dětmi. Stačí jen trocha plánování, nic víc.  

  • Kostým (ke koupi jsou pochopitelně různé masky a oblečky na místě, ale cena se pohybuje kolem 80 euro. V Česku pořídíte něco podobného za třetinu a děti v nich udělají stejnou parádu)  
  • Svačina (nelichotivé označení “paštikáři” hoďte za hlavu. Nemá smysl, abyste utráceli stovky eur za hranolky s kečupem, tortilly a bramborové placky ve tvaru Mickeyho Mouse. Připravte si výživově hodnotné balíčky, usaďte se na lavičce a vydechněte. Co třeba ovocný salát s mákem, domácí arašídové sušenky nebo zázvorový porridge? 
  • Vyrazte včas (dostavte se k branám Disneylandu mezi prvními (pokud si zakoupíte i flexi pass, můžete přijít o hodinu a půl před ostatními). Vyhnete se tak frontám a nebudete cenný a drahý čas v parku trávit nekonečným čekáním. Není totiž výjimkou stát na jednu atrakci i třičtvrtě hodiny)  
  • Vyberte jeden park (v pařížském Disneylandu jsou parky dva, předem se rozhodněte, který chcete navštívit, prozkoumejte plánek a určete trasu)  
  • V předstihu (včasný nákup se netýká jen letenek a zajištění ubytování, ale především online zakoupení vstupenky (jednotlivci, rodinné, pro děti nebo jinak zvýhodněné). Lze tak ušetřit desítky eur)  
  • Volba na všední den (pařížský Disneyland navštíví ročně přes deset milionů lidí, většina na jaře a v létě. Plánujte výlet tak, aby se udál ve všední den, kdy je v parku méně lidí a i vstupné je o něco nižší, vyvarutje se prodloužených víkendů nebo svátků)  

Podobně je na tom vídeňský Prater, kde se platí za každou atrakci 5 až 7 euro, nebo Matějská pouť v Praze. Tipy, které jsou uvedeny u Disneylandu můžete samozřejmě v různých obměnách praktikovat kdekoli.  

Dětské koutky  

Dětské koutky jsou vděčným arzenálem každého menšího města. Velký prostor, spousta hraček, místa na válení a zlobení, skluzavky do kuličkových bazénů, auta, houpačky, kuchyňky, trampolíny a strašidelné hrady. Není divu, že to tam děti milují. A rodiče služeb koutků rádi využívají. Mohou si na chvilku vydechnout a nabrat nové síly. Nehledě na to, že jsou děti po návštěvě unavené a několik hodin mezi svými vrstevníky.  

Bohužel není návštěva dětského koutku zadarmo. Cena se pohybuje i kolem stokoruny za hodinu. A to - upřímně - je jako když dáte psovi olíznout po mase voňavou kost a pak mu ji seberete. Koutek si zaslouží minimálně dvě - v lepším případě tři hodiny. Zaplatíte za sebe, zaplatíte za dítě, na suchu tam sedět nebudete a vlastní jídlo si přinést nemůžete. Je to začarovaný kruh. Lákavá zábava, ale poměrně drahá. Nezbývá než zapůsobit na samotné dítě a dávkovat mu dětské koutky pravidelně s odstupem dvou týdnů nebo vždy za odměnu. A zkusit mu ukázat zábavu, kterou může praktikovat venku - různé úkoly v lese nebo stopovanou ve městě, pozorování hmyzu, počítání lamp a vděčné hry ve stylu “kdo uvidí první” .

autor: www.tehotenstvi.cz | Michaela Svobodová
kategorie:
témata:

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA