Přejít k hlavnímu obsahu

Dětem vystaveným komplikacím při porodu hrozí vyšší riziko autismu

U dětí, které byly vystaveny komplikacím krátce před porodem nebo během porodu, např. kvůli porodní asfyxii nebo preeklampsii, je větší pravděpodobnost vzniku poruchy autistického spektra. Studii s tímto závěrem zveřejnil časopis American Journal of Perinatologie.

Při tomto výzkumu vědci procházeli elektronické zdravotní záznamy více než půl milionu dětí narozených v USA v letech 1991 až 2009. Během této doby bylo 6255 z těchto dětí diagnostikováno s ASD (autism spectrum disorder – poruchou autistického spektra). 37 procent z nich prošlo při porodu komplikacemi. Vědci se tak domnívají, že u dětí vystavených komplikacím při porodu je až o 10 procent zvýšené riziko vzniku ASD, ve srovnání s dětmi, které neměly žádné komplikace před nebo při porodu.

Podle zjištění studie jsou předporodní komplikace, které měly nejvyšší asociaci s ASD: porodní asfyxie - nedostatek kyslíku během porodu - a preeklampsie - vysoký krevní tlak v těhotenství, výskyt bílkovin v moči.

„Naše studie ukazuje, že u dětí vystaveným určitým druhům komplikací při porodu, zejména porodní asfyxii a preeklampsii, byla zvýšená pravděpodobnost diagnózy ASD než u dětí, které komplikacím vystaveny nebyly.“uvedl autor studie vedoucí Darios Getahun, MD, PhD, MPH. „I když není v současné době žádný lék na ASD, včasná identifikace dětí, které mohou být vystaveni riziku vzniku této poruchy, je nesmírně důležitá, protože výzkum ukazuje, že včasné zahájení léčby může výrazně zlepšit vývoj dětí.“

Těhotenství.cz

Diskuze k článku