Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se připravit na porod? (2)

Jak se připravit na porod? - Těhotenství.cz

Jak se připravit na porod? Jak se připravit na mateřství? Jak se připravit na rodičovství? Každá z nás (a každý z našich partnerů) na to jde trochu odlišně.

Některé ležíme v knihách a časopisech, shlížíme jedno instruktážní video za druhým, navštěvujeme předporodní kursy a přednášky, sdílíme své radosti a obavy s kamarádkami a známými, popíjíme maliníkový čaj. Některé si prostě jen užíváme “jiný” stav, zpočátku zastíněný těhotenskými nevolnostmi, a těšíme se, co přijde. A některé dokonce myšlenky na mateřství během těhotenství odsuneme zcela na vedlejší kolej – máme spoustu práce a dítětem se budeme zabývat, až to bude aktuální, tedy po porodu.

Připravte se na porod

Ukazuje se, že ženy, které se na svůj porod alespoň minimálně připravovaly, ho prožívají lépe. Sladit se se svým tělem, se svou rodící se rodičovskou rolí a na porod se těšit – to je rozhodně velmi pozitivní faktor. Ovšem nepřehánějte to – zaplnit si hlavu jen miminky, porody, kojením a dalšími mateřskými tématy samozřejmě taky nefunguje. Radostně žijte svůj život tak, jako dosud, podle možností pokračujte v rozvíjení svých zájmů a určitě nezapomeňte na své partnery, rodinu a přátele!

www.respektkporodu.cz a www.svetovytydenrespektukporodu.cz

Vyberte si svou porodnici

Koneckonců, nakonec se vám budou ješte u blížícího se porodu hodit. Jedno z odborných doporučení pro zdravý a bezpečný porod totiž zní: žena by měla být doprovázena osobami, kterým důvěřuje a se kterými se cítí dobře: partnerem, přítelkyní, dulou – a je ideální, když tuto definici splňuje i zdravotnický personál. Proto je dobré věnovat se pečlivě i výběru místa porodu, vybranou porodnici předem navštívit (mnohé mají k tomu určené vyhrazené informativní schůzky).

Navštivte porodní kurz

Určitě lze doporučit i dobrý předporodní kurs, nejlépe takový, který vede nezávislá a hlavně zkušená porodní asistentka. Ideální kurs splňuje základní pravidlo: buduje u žen jistotu, že zvládnou porodnit samy – že jsou to právě ony, kdo rodí. Zdravotníci okolo je samozřejmě na jejich cestě doprovázejí a sledují, zda vše probíhá, jak by mělo, ale zbytečně nezasahují.

Světový týden respektu k porodu v podání Hnutí za aktivní mateřství nabízí mnoho dalších témat, která rodiče zajímají: přirozenou antikoncepci a početí, předporodní přípravu a různé možnosti porodu, kontaktní rodičovství, látkové pleny, pohledy na problematiku očkování, vzdělávací systémy mateřských a základních škol ad. Připojuje se mnoho dalších organizací zejména z řad mateřských a rodičovských center.

Petra Sovová

Hnutí za aktivní mateřství

Těhotenství.cz

Diskuze k článku