Přejít k hlavnímu obsahu

Mám chodit na předporodní kurz nebo bude stačit ten v nemocnici?

Středa 10. Červenec 2019 20:56

Iva: „Dobrý den, jsem poprvé těhotná a hledám informace. Vlastně ani nevím, jestli má cenu jít na předporodní kurz. Nebude stačit ten v porodnici?“

Milena, Aperio: „Dobrý den, porod je velmi intenzivní a jedinečná zkušenost, kterou si zopakujeme jen několikrát za život, určitě stojí za to se dobře připravit. Záplava informací – často protikladných – je dnes velký problém. Je už vědecky potvrzené, že dobře připravené ženy rodí snáze a zpětně hodnotí porod pozitivněji než ty nepřipravené. 

Určitě doporučuji na kurz jít, a pokud by Vám nakonec nevyhovoval, klidně běžte ještě na další. Je to ta nejlepší investice. Získáte spoustu důležitých informací a kontaktů a ujasníte si, co vlastně od porodu čekáte a jak se můžete a chcete připravit.

Skupinový kurz by neměl být kratší než osm hodin, ať už rozdělených do několika návštěv nebo jednoho víkendu. Témat, kterým je potřeba se věnovat je mnoho, a bude třeba věnovat dost prostoru i diskuzi. Množství účastníků by ale mělo být omezené, při více než patnácti účastnících už není možné udržet individuální přístup. Individuální kurz může být kratší – třeba jen dvě až tři hodiny.

Osobně navštívený kurz Vám umožní si lépe ujasnit, o čem lektorka mluví, klást otázky a také slyšet otázky dalších rodičů. Masáže nebo cvičení je také lepší se učit přímo pod dohledem zkušené lektorky. Pokud ale máte všude daleko, nebo máte jiný důvod, je online kurz také dobrá varianta.

Kurzy v porodnici většinou vede místní zdravotnický personál a bývají velmi krátké. Získáte na nich především informace o praxi běžné v konkrétní porodnici a dobré tipy na orientaci na místě – kdy vyjet, jak si domluvit nadstandardní pokoj, kde zaparkovat, kde si koupit kávu apod. Nečekejte informace nad rámec rutinní praxe. Kurz je dobré absolvovat, abyste zjistila, jak vstřícná je v porodnici atmosféra a také abyste během kontrakcí zbytečně nebloudili areálem. Na samotný porod Vás, ale příliš nepřipraví.

Nezávislé kurzy mimo zdravotnická zařízení bývají bohatší na informace, které by měly být více vyvážené. Jsou zpravidla delší a seznámí Vás s více alternativami řešení různých situací. Mohou obsahovat také cvičení, relaxace a masáže.

Pro porod je důležitý pocit bezpečí – pokud budete vědět, co se ve Vašem těle odehrává a jak procesu porodu napomoci, budete pravděpodobně klidnější a budete se cítit lépe. 

Nezávislé předporodní kurzy vedené zkušenými lektorkami nabízí také Aperio. https://www.aperio.cz/kurzy/

Každopádně držím palce a přeji snadný a krásný porod!

autor: Tehotenstvi.cz a Aperio