Porod s epidurální analgezií hodnotí matky i ve vzpomínkách jako méně bolestivý

Porod s epidurální analgezií hodnotí matky i ve vzpomínkách jako méně bolestivý - Těhotenství.cz

Nový výzkum ukázal, že maminky, kterým byla aplikována epidurální analgezie (anestetikum - vstřikuje se do tekutiny kolem míchy ve spodní části páteře - zmírňuje bolest při porodu), hodnotí i zpětně takový porod jako méně bolestivý. Epidurální analgezie je jednou z nejvíce používaných metod tišení bolesti při porodu.


V rámci studie (zveřejněné v časopise Psychological Science), souhlasilo 320 žen, že je bude doprovázet výzkumný pracovník až na porodní sál. Každá žena byla požádána, aby průběžně sdělovala úroveň své bolesti každých 20 minut - na stupnici od jedné (bez bolesti) do 100 (nejvyšší úroveň bolesti).
Ženy byly následně kontaktovány dva dny po porodu a požádány, aby své vzpomínky na bolesti zaznamenaly při použití stejných měřítek, tedy od chvíle kdy vstoupily na porodní sál až do samotného porodu.
Naposledy byly tyto maminky kontaktovány opět o dva měsíce později, aby vyhodnotily úrovně bolesti ještě jednou.
Studie dospěla k závěru, že epidural není přínosem pouze v průběhu porodu samotného, ale účinně  také ovlivňuje vzpomínky žen, takže si pamatují méně bolesti. A to navzdory skutečnosti, že epidurál prodlužuje dobu porodu, což znamená, že by doba porodních bolestí měla být delší.
Dnes je metoda epidurální analgezie dostatečně známá, nicméně připomeneme její hlavní výhody. Především to je efekt zmírnění porodních bolestí. Po celou dobu jste při vědomí, což má velikou výhodu především pro vaši psychiku. Vědět, že je miminko na světě, a že je zdravé je pocit k neza­placení. Samozřejmě, že to vás ovlivní i ve vztahu k dítěti, jelikož se již během porodu ve vás tento cit vytváří. Má to také velký význam pro aktivaci laktačních hormonů, takže kojení se u těchto matek rozvíjí záhy a spontánně. Laktace se také rychleji spouští proto, že se hned po porodu, ještě když šijí vaše bříško, přikládá miminko k prsu. Stimulace bradavek hned po porodu je nesmírně důležitá. Hned po porodu se budete cítit velice dobře, naprosto bez bolesti. To zaručuje, že se budete těšit na miminko a budete o něj moci hned sama pečovat.

V současné době se hodně rozšiřuje tzv. porodní plán. Porodní plán shrnuje představy vás - rodičky o blížícím se porodu. V porodním plánu si můžete naplánovat, zda si přejete, aby vám byl epidural podán jako ztišující prostředek při vašem porodu. Porodní plán si můžete vytvořit zde.

Pokud vás zajímají zkušenosti samotných maminek s epiduralem při porodu, podívejte se na jejich diskuse na www.mojetehotenstvi.cz – stačí zadat do vyhledávání slovo epidural.

Těhotenství.cz, Foto: a. jude,