Přejít k hlavnímu obsahu

Jak probíhá I. doba porodní

Čtvrtek 12. Leden 2012 13:46

První doba porodní začíná většinou pomalu. Nemusíte se obávat. Tím, že začne porod, nepřestanete vnímat co se děje. Budete schopná reagovat na pod­něty a neztratíte kontrolu nad situací, která právě vznikla. Naopak. Když za­čne porod, zkuste udělat něco, abyste se úplně odreagovala. Jedině tak můžete nechat porod, aby se rozběhl a pokračoval. Jděte ke kamarádce, za přáteli nebo si udělejte malou procházku v okolí vašeho bydliště. Vždyť porod teprve začal a není zapotřebí se bát, že něco zanedbáte nebo nestihnete. Samozřejmě za před­pokladu, že je vše v pořádku. Tedy nekrvácíte a cítíte během dne pohyby dítěte.

Pokud vám během této doby odtekla plodová voda, pak je nutné zjistit, zdaje čirá. Tedy, zda není nazelenalá, oranžová či kašovité konzistence. Pokud bude jiná než čirá, pak je zapotřebí ihned odjet do porodnice. Tam se zjistí, co zapříči­nilo tuto změnu. Plodová voda má být průhledná, někdy s nitkami krve.

Pokud vám odtekla plodová voda a je dle popisu v rámečku v pořádku, je pouze na vás, jak se rozhodnete a co uděláte. Protože při odtoku plodové vody se může někdy, i když v zanedbatelných případech, stát, že proud plodové vody strhne s sebou do pochvy otevřenou brankou i část pupečníku.

Odtokem plodové vody se hlavička miminka posune dolů až k brance a mohla by utěsnit vyhřezlou část pupečníku. To by mohlo zapříčinit malý přísun kyslíku k dítěti. Tento stav však nikdy nezjistíte, dokud vás nevyšetří zdravotník. Takže je na vás, co uděláte - zda ještě počkáte doma na zesílení kontrakcí nebo zda odjedete na porodní sál. První doba porodní (I. DP) trvá asi 8 až 12 hodin.

Těhotenství a porod
Autor: Magdalena Mikulandová
www.studioprozeny.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.