Přejít k hlavnímu obsahu
seznam_session=false

4 důležité věci, které vás čekají po porodu – nepodceňte je!

4 důležité věci, které vás čekají po porodu

Co vás čeká bezprostředně po porodu? Víte o místech, která musíte navštívit, abyste nepodcenili řádné přihlášení svého dítěte? Jaké lékařské prohlídky čekají vás i vaše dítě? Nezapomeňte na to nejdůležitější, co budete po porodu potřebovat zařídit – zde je přehledný seznam.

1. PAPÍROVÁNÍ

  • Rodný list: máte 15 dní od porodu dítěte, abyste vyřídili rodný list novorozence. Toto většinou zařizují tatínci, a hodí se vědět, že musí zajít na úřad, kam spadá porodnice, nikoli vaše místo trvalého bydliště.
  • Pojišťovna: věděli jste, že dítě je automaticky registrováno u stejné pojišťovny jako maminka? Na návštěvu pojišťovny, u které provedete registraci, máte 8 dní od data doručení rodného listu vašeho dítěte.
  • Dětský lékař: o narození dítěte musíte informovat vámi zvoleného pediatra.
  • Zaměstnavatel: na mzdovou účtárnu budete potřebovat doručit rodný list vašeho novorozence. V případě, že jste nebyla zaměstnaná, budete žádat o rodičovský příspěvek na Odboru státní sociální podpory – tamtéž se žádá i o porodné.
  • Obec: v místě vašeho trvalého bydliště budete své dítě přihlašovat na matrice – připravte si poplatek za odpady, které musí platit i kojenec, a domluvte se na termínu vítání občánků.

2. LÉKAŘSKÉ PROHLÍDKY

Po šestinedělí budete muset absolvovat prohlídku na gynekologii. Vaše dítě čeká novorozenecká prohlídka u pediatra a také sonografické vyšetření kyčlí – ve třech týdnech věku.

3. FYZICKÝ STAV

I když jste se na porod připravovala a vaše miminko je skutečný poklad, mateřská dovolená není tak úplně správný pojem – jedná se o poměrně vyčerpávající období. Pokud máte možnost, zapojte do domácích prací manžela nebo nejbližší rodinu, abyste se během šestinedělí mohla dostat opět do pořádku. Cítit se unaveně není hřích.

4. PSYCHIKA

Hormonální výkyvy patří k těhotenství i k době po porodu. Nestyďte se za kolísavou náladu. Nebojte se plakat i smát se klidně desetkrát denně. Pokud cítíte že vám novorozenec dává nulový prostor sama pro sebe, požádejte o pomoc nejbližší rodinu a přátele. Je velmi důležité, abyste se cítila dobře.

Nezapomeňte, když si uděláte přehledný seznam, na kterém budete všechny potřebné věci jen odškrtávat, nestane se vám, že vám po narození dítěte něco unikne. Štěstí přeje připraveným.

Diskuze k článku