Bez autosedačky vozí své dítě až třetina rodičů | Těhotenství.cz

Na plísně s pampeliškou

Přejídání, nezdravý životní styl, málo pohybu…ideální spouštěč nemoci, která nebolí, necítíme ji. Jednoho dne na nás koukne, zasvědí a máme zaděláno na problémy. Ano, máme na mysli plísně. Jeden z největších fenoménů naší doby. Jsou všudypřítomné a boj s nimi nemá vždy jasného vítěze. A zejména v předvánočním období, kdy naše zažívací trakty očekávají přísun nadměrného množství sladkého cukroví a jiných dobrot. Vytváříme si tím optimální podmínky pro vznik plísní.

Bez autosedačky vozí své dítě až třetina rodičů

Bez autosedačky vozí své dítě až třetina rodičů - Těhotenství.cz

Až třetina evropských rodičů upřednostňuje rychlost a pohodlí před bezpečností svých dětí. Vyplývá to z nejnovější Zprávy o stavu bezpečnosti, kterou provedla společnost Britaxinfo-icon Römer zabývající se problematikou přepravy dětí. Podle ní více než třetina evropských rodičů překročila povolenou rychlost s dítětem v autě, 33 % rodičů dokonce vezlo dítěinfo-icon v autě bez vhodné autosedačkyinfo-icon. Nejvíce riskujícím národem v Evropě jsou Švédové.

Ačkoliv má polovina evropských rodičů v souvislosti s bezpečností dítěte největší obavy z dopravních nehod, jsou ochotni i s dětmi ve vozidle podstupovat nemalá rizikainfo-icon. Z aktuální zprávy o stavu bezpečnosti totiž vyplývá, že třetina rodičů s dětmi ve věku pod 11 let překročila povolenou rychlost s dítětem v autě. Toto číslo se zvedá téměř na polovinu ve Švédsku, v Německu takto riskuje třetina rodičů. Riziko přitom přichází častěji od otců (38 %) než od matek (25 %).

Ačkoliv mají všichni rodiče v Evropě, jejichž dětiinfo-icon měří méně než 150 cm, povinnost používat v autě dětské autosedačky, třetina z nich již v minulosti vezla dítě bez vhodné autosedačky. Hlavním důvodem jízdy bez zajištění bezpečnosti dítěte bylo, že nebyla k dispozici žádná autosedačka, nebo byla k dispozici nesprávná sedačka. Každý desátý rodič navíc neví, jak autosedačku správně nainstalovat. Podle odborníků tak na žebříčku priorit rodičů dominuje vlastní pohodlí nad bezpečností dětí. Celkem 35 % rodičů cestovalo bez vhodné autosedačky více než pětkrát, každý desátý dokonce více než dvacetkrát.

„Přestože si rodiče dělají starosti o bezpečnost svých dětí, zvláště pak při cestováníinfo-icon automobilem, vypadá to, že spěch a touha po pohodlí nadále nutí některé lidi zbytečně riskovat,” komentoval výsledné statistiky Paul Gustavsson, výkonný ředitel společnosti Britax Römer.

Výsledky průzkumu společnosti Britax Römer:

Už jste někdy jeli s dítětem bez autosedačky?

Nejčastěji bez vhodné autosedačky

27 % Švédsko, Francie

Nejméně bez vhodné autosedačky

13 % Polsko

Více než půl hodiny

Francie (20 %), Švédsko (11 %), Německo (10 %), Velká Británie (9 %), Španělsko (9 %), Polsko (9 %)

Více než 20krát

Švédsko (13 %), Francie (12 %), Polsko (12 %), Velká Británie (10 %), Německo (7 %), Španělsko (5 %)

 

Rizikové činnosti prováděné s dítětem ve vozidle

Jízda s dítětem na klíně

Evropa 9 %

Polsko (14 %), Švédsko (11 %), Velká Británíe (10 %), Německo (9 %), Francie (4 %), Španělsko (4 %)

Použití telefonu bez handsfree

Evropa 16 %

Švédsko (38 %), Polsko (24 %), Francie (15 %), Německo (12 %), Španělsko (11 %), Velká Británie (6 %)

Překročení povolené rychlosti

Evropa 31 %

Švédsko (46 %), Německo (35 %), Polsko (30 %), Francie (28 %), Velká Británie (26 %), Španělsko (24 %)

 

Tisková zpráva

Těhotenstvíinfo-icon.cz

Kategorie: