Přejít k hlavnímu obsahu

Zamlklé těhotenství po IVF - co dál?

Pondělí 24. Září 2018 12:02

Dobrý den, po cca 2 letech snažení (z toho 1 rok v péči reprodukční kliniky) jsem otěhotněla až po 1. IVF, ale v 9. TT přišel zamlklý potrat. Nyní jsem krátce po revizi, musím dodržet šestinedělí. Následně mi bylo doporučeno počkat od revize alespoň 3 měsíce, než se pustíme do dalšího IVF. Je mi 32 let, léčím se se sníženou funkcí štítné žlázy (kompenzováno léky) a jsem po 5 operacích břicha (prasklé slepé střevo, následné sepse, reoperace a řešení srůstů), vejcovody jsou průchodné. Já i partner jsme zdraví, všechna vyšetření u obou dopadla vždy v pořádku. Užívám cca 2 roky Letrox na štítnou žlázu a z vitamínů Femibion 1 také cca 2 roky a Inofolic Combi cca 10 měsíců.

Snažím se žít relativně zdravě, nekouřím, nepiju alkohol, ani kávu... Poraďte, co byste mi doporučila, abych byla co nejdříve v pořádku, ideálně i těhotná a se zdravým miminkem v náručí?

Moc děkuji

Odpověď:

Vážená Hano,

děkuji Vám za Váš dotaz.

Každé těhotenství, i to po IVF, pokud nebylo provedeno genetické testování embrya před jeho přenosem do dělohy, je zatíženo průměrným rizkem potratu asi 15%. Většina potratů v 1. trimestru jde na vrub genetické odchylce embrya, následují pak další příčiny, například hematologické, imunologické, infekční a jiné.

Před dalším cyklem IVF doporučuji Vaši partnerovo genetické vyšetření, pokud jste ho dosud nepodstoupili, respektive je možno provést celý soubor vyšetření, který může pomoci odhalit příčinu těhotenské ztráty. Na základě toho je pak možno volit řešení v průběhu další léčby (genetické vyšetření embryí, podání některých léků k usnadnění implanatce embrya). Provedení preimplantačního genetického testování embryí na počet chromozomů před přenosem do dělohy a následně transfer embrya s normálním počtem chromozomů sníží podle naší statistiky riziko potratu asi na 3-4%.

Pokud byste měla jakékoli otázky, můžete se na mě kdykoli obrátit.

Se srdečným pozdravem

MUDr. Lenka Hromadová

vedoucí lékař IVF ambulance/ Head IVF Clinician

REPROMEDA

Biology Park

Studentská 812/6

625 00 Brno

tel. +420 511 158 222

www.repromeda.cz

Těhotenství.cz