Zamlklé těhotenství po IVF - co dál? | Těhotenství.cz

Zamlklé těhotenství po IVF - co dál?

Dobrý den, po cca 2 letech snažení (z toho 1 rok v péči reprodukční kliniky) jsem otěhotněla až po 1. IVFinfo-icon, ale v 9. TT přišel zamlklý potratinfo-icon. Nyní jsem krátce po revizi, musím dodržet šestinedělíinfo-icon. Následně mi bylo doporučeno počkat od revize alespoň 3 měsíce, než se pustíme do dalšího IVF. Je mi 32 let, léčím se se sníženou funkcí štítné žlázy (kompenzováno lékyinfo-icon) a jsem po 5 operacích břicha (prasklé slepé střevo, následné sepse, reoperace a řešení srůstů), vejcovodyinfo-icon jsou průchodné. Já i partnerinfo-icon jsme zdravíinfo-icon, všechna vyšetřeníinfo-icon u obou dopadla vždy v pořádku. Užívám cca 2 roky Letrox na štítnou žlázu a z vitamínů Femibioninfo-icon 1 také cca 2 roky a Inofolic Combi cca 10 měsíců.

Snažím se žít relativně zdravě, nekouřím, nepiju alkoholinfo-icon, ani kávu... Poraďte, co byste mi doporučila, abych byla co nejdříve v pořádku, ideálně i těhotná a se zdravým miminkem v náručí?

Moc děkuji

Odpověď:

Vážená Hano,

děkuji Vám za Váš dotaz.

Každé těhotenstvíinfo-icon, i to po IVF, pokud nebylo provedeno genetické testování embrya před jeho přenosem do dělohy, je zatíženo průměrným rizkem potratu asi 15%. Většina potratů v 1. trimestru jde na vrub genetické odchylce embrya, následují pak další příčiny, například hematologické, imunologické, infekční a jiné.

Před dalším cyklem IVF doporučuji Vaši partnerovo genetické vyšetřeníinfo-icon, pokud jste ho dosud nepodstoupili, respektive je možno provést celý soubor vyšetření, který může pomoci odhalit příčinu těhotenské ztráty. Na základě toho je pak možno volit řešení v průběhu další léčby (genetické vyšetření embryíinfo-icon, podání některých léků k usnadnění implanatce embrya). Provedení preimplantačního genetického testování embryí na počet chromozomů před přenosem do dělohy a následně transfer embrya s normálním počtem chromozomů sníží podle naší statistiky riziko potratu asi na 3-4%.

Pokud byste měla jakékoli otázky, můžete se na mě kdykoli obrátit.

Se srdečným pozdravem

MUDr. Lenka Hromadová

vedoucí lékař IVF ambulance/ Head IVF Clinician

REPROMEDAinfo-icon

Biology Park

Studentská 812/6

625 00 Brno

tel. +420 511 158 222

www.repromeda.cz

Těhotenství.cz

Podobné příspěvky jako: Zamlklé těhotenství po IVF - co dál?