Přejít k hlavnímu obsahu

Naše miminko má strach z cizích lidí. Co s tím?

Strach miminka z cizích lidí-tehotenstvi.cz

Strach z neznámých osob představuje běžný vývojový milník. Pro zmírnění nepříjemných pocitů dítěte lze využít řadu metod.

Uvědomte si odlišnosti dětí. Každé miminko si zvyká na nové lidi různou dobu. Zachovejte proto trpělivost. Snaha proces urychlit se v tomto případě rozhodně nevyplácí, ba naopak může způsobit opačný efekt.  

Zůstaňte dítěti oporou při návalech negativních emocí.

Odborníci doporučují všímat si stresu u vašeho potomka a tyto pocity respektovat. Nepožadujte rychlé uklidnění ani okamžité přijetí neznámého. Vyvíjením tlaku obvykle pouze zvýšíte úzkost dítěte, což učiní další setkání s cizincem ještě více frustrujícími.  

Představujte potomkovi neznámého člověka postupně. Například než se začne chůva starat o miminko, pozvěte ji několikrát na návštěvu. Navažte mezi sebou přátelský kontakt, například prostřednictvím hraní společenských her.

Vaše důvěra v danou osobu se přenese i na dítě. Podobnou strategii uplatňujte také u vašich blízkých, jako jsou prarodiče, tety, strýcové, přátelé, nebo i tatínek. Nenechte se zaskočit: stres z osob, které si dítě dříve pustilo k tělu, je běžnou etapou vývoje.  

Nechte dítě od mala zvykat si na nové lidi.

Noste ho stylem, aby vidělo nové tváře. Pokud mezi kolemjdoucími zpozorujete některého z vašich blízkých, neváhejte navázat interakci v příjemném duchu. Také můžete nechat druhým miminko pochovat nebo si s ním hrát.  

Zůstaňte v klidu. Když děťátko čelí kontaktu s neznámým člověkem, volte pozitivní tón hlasu a klidné chování. Případně můžete vzít potomka do náruče. Utěšujte ho, objímejte, zpívejte jeho oblíbenou píseň, a na vrch přidejte ještě pár polibků. Zkrátka aplikujte veškeré prostředky zpříjemnění dané situace.  

Poraďte druhým, jak si získat důvěru dítěte

Od klidného tónu hlasu po nabízení známé hračky. Rovněž se vyplatí se zachovat dlouhou prodlevu mezi seznámením a mazlením či pochováním.  

Pomozte druhým přenést se přes zdrženlivost vašeho miminka.

Například prarodiče může ranit, že se váš potomek už nenechá mazlit. Předem jim proto objasněte, jaká přirozená změna u něho nastala. Setkání také ulehčí vhodné chování druhé strany. Neváhejte proto vašim blízkým informovat, jakým způsobem miminko reaguje na různé způsoby interakce.

Vašeho „vyměněného“ potomka jistě nakonec přijmou a přizpůsobí se.  

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský
kategorie: Miminko
témata: miminko

Diskuze k článku

Michal (neověřeno) | Čt 14.05.2020 18:00

Tak s ním nikam nelez !!

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.