Přejít k hlavnímu obsahu
seznam_session=false

Upozornění na nebezpečný výrobek pro děti: Ohrádka Baby Maxi

Česká obchodní insepkce nařídila stažení výrobku ohrádka Baby Maxi z trhu, nemá prý záruku bezpečí pro dítě. Při kontrolách výrobků určených pro péči o děti Česká obchodní inspekce zjistila, že na trhu v prodeji je dětská ohrádka, která představuje pro nejmenší uživatele, vážné bezpečnostní riziko. Dřevěný čep na horní straně dvířek, který je součástí podvojného mechanizmu k uzamčení dvířek, se během zkoušek opakovaně z konstrukce uvolnil. Tím vznikla malá část, která se vejde do zkušebního válce, a může v případě spolknutí nebo vdechnutí dítě ohrozit. Další riziko skřípnutí prstů nebo jejich pohmoždění představují střižná místa v dolní části uzavřených dvířek a také v oblasti pantu při jejich otevírání. Česká obchodní inspekce nařídila okamžité stažení výrobku z distribuce. Kompletní dokumentace k nebezpečné dětské ohrádce byla předána kontaktnímu bodu pro RAPEX a zveřejněna v této databázi pod číslem A12/1674/15.

Dětská ohrádka – BABY MAXI, model 445

Výrobce: neznámý

Dovozce: SisCom S.C., Gdaňsk

Název výrobku: BABY MAXI

Model: 445

Popis výrobku

Klasická dřevěná ohrádka s brankou ve tvaru osmihranu. Jednotlivé dřevěné sekce jsou v barevném provedení červená, žlutá, modrá a zelená barva.

Příčiny nebezpečnosti

Ohrádka má dva mechanizmy k zajištění dvířek – zamykací zarážka na spodní a dřevěný čep na horní straně dvířek, které se pro jejich uzamknutí musí použít současně. Během zkoušek se však dřevěný čep opakovaně z konstrukce uvolnil. Takto uvolněná část uzamykacího mechanismu se vejde do zkušebního válce pro malé části. Další riziko poranění představují dvě místa v dolní části dvířek v uzamčené pozici, kterými projde sonda o průměru 7 mm, ale neprojde sonda o průměru 12 mm. Při otevírání dvířek bylo zjištěno další místo střihu v oblasti pantu, kdy se části dvířek ve stavu plně otevřené polohy přibližují na méně než 12 mm.

Při běžném a předpokládaném způsobu užití výrobku nelze vyloučit situaci, při které může dítě, vzhledem ke snadnému uvolnění dřevěného čepu z konstrukce ohrádky, tuto malou část spolknout či vdechnout. Poranění prstíků dítěte hrozí také v případě, že strčí prstíky do místa střihu mezi dvířky a vlastním tělem ohrádky při otevírání či zavírání dvířek.

Závěr

Odborným posouzením bylo zjištěno, že klasická dřevěná ohrádka s brankou Baby Maxi, model 445, nesplňuje požadavky zákona č. 102/2001 Sb., o obecné bezpečnosti výrobků. Při zkouškách, prováděných v laboratoři dle požadavků platné evropské normy ČSN EN 12227, byly zjištěny četné závady, které mají podstatný vliv na bezpečnost výrobku.

Přijatá opatření

Česká obchodní inspekce uložila kontrolovaným subjektům – konečným distributorům ochranné opatření, a to okamžité stažení výrobku z distribuce. Veškeré dostupné doklady a informace o nebezpečné dětské ohrádce byly po předání kontaktnímu bodu na MPO následně zveřejněny v celoevropské databázi RAPEX pod číslem A12/1674/15.

22.1.2016 Zdroj: ČOI, Těhotenství.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.