Přejít k hlavnímu obsahu

Upozornění na nebezpečný výrobek: dětská dřevěná postýlka ZBYSZEK P

Inspektoři České obchodní inspekce zjistili, že je na vnitřním trhu v prodeji postýlka z borovicového dřeva, která představuje pro dětské uživatele vážné bezpečnostní riziko. Zkouška prokázala nízkou pevnost použitých dřevěných dílů, po jejichž zlomení může dojít

k následnému zranění dítěte o poškozené příčky bočnic či dna postýlky. Otvory a mezery na postýlce mohou být příčinou zranění dítěte v případě, že se zachytí v těchto mezerách horními či dolními končetinami či strčí do otvoru prstíky. A na rohových vyčnívajících hranolech se může dítě zachytit nevhodným oděvem či jeho ozdobou a následně uškrtit. Postýlka byla zveřejněna v celoevropské databázi nebezpečných výrobků RAPEX pod číslem A12/1031/15.

Příčiny nebezpečnosti

Laboratorní zkouška pevnosti materiálu prokázala, že při běžném a předpokládaném způsobu užití výrobku je možné, že nastane situace, při které dojde vzhledem k nedostatečné pevnosti použitých dřevěných dílů k jejich zlomení a následnému zranění dítěte o poškozené příčky bočnic či dna postýlky. Na postýlce byly rovněž zjištěny nebezpečné otvory a mezery, které rovněž mohou zapříčinit zranění dítěte v případě, že se zachytí v těchto mezerách horními nebo dolními končetinami či strčí do otvoru prstíky.

Zkouškou bylo rovněž prokázáno, že se na horní hraně bočnic ve všech rozích postýlky zachytila smyčka zkušebního řetězu. V případě, že by se podobným způsobem, např. za část oděvu či ozdobu, zachytilo dítě, mohlo by se i uškrtit. Není zcela možné vyloučit ani riziko vdechnutí či spolknutí malé pružiny, která je dostupná po odstranění pohyblivé vysouvací příčky z bočnice, a lze ji uvolnit již silou 44,8 N, tj. takovou silou, kterou může vyvinout i dítě mladší tří let věku.

Klasická dřevěná postýlka není v souladu s požadavky zákona č. 102/2001 Sb., o obecné bezpečnosti výrobků. Při zkouškách prováděných v akreditované laboratoři dle požadavků platné evropské normy (EN 716-1/2:2008 + A1:2013) byly zjištěny četné závady, které podstatně ovlivnily bezpečnost výrobku.

Popis výrobku:

Dětská postýlka ZBYSZEK P

Stručný popis výrobku: Klasická dřevěná postýlka zhotovená z borovicového dřeva

Název výrobku: ŁÓŻECZKO DZIECIECE „ZBYSZEK P“

Výrobce: WYTWÓRNIA MEBLI LESZEK WUJEC,

Další údaje: Regon 250028476, NIP 621-003-13-98

Země původu: Polsko

Těhotenství.cz, Tisková zpráva: ČOI

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.