Přejít k hlavnímu obsahu

Upozornění na nebezpečný výrobek: dětská dřevěná postýlka ZBYSZEK P

Inspektoři České obchodní inspekce zjistili, že je na vnitřním trhu v prodeji postýlka z borovicového dřeva, která představuje pro dětské uživatele vážné bezpečnostní riziko. Zkouška prokázala nízkou pevnost použitých dřevěných dílů, po jejichž zlomení může dojít

k následnému zranění dítěte o poškozené příčky bočnic či dna postýlky. Otvory a mezery na postýlce mohou být příčinou zranění dítěte v případě, že se zachytí v těchto mezerách horními či dolními končetinami či strčí do otvoru prstíky. A na rohových vyčnívajících hranolech se může dítě zachytit nevhodným oděvem či jeho ozdobou a následně uškrtit. Postýlka byla zveřejněna v celoevropské databázi nebezpečných výrobků RAPEX pod číslem A12/1031/15.

Příčiny nebezpečnosti

Laboratorní zkouška pevnosti materiálu prokázala, že při běžném a předpokládaném způsobu užití výrobku je možné, že nastane situace, při které dojde vzhledem k nedostatečné pevnosti použitých dřevěných dílů k jejich zlomení a následnému zranění dítěte o poškozené příčky bočnic či dna postýlky. Na postýlce byly rovněž zjištěny nebezpečné otvory a mezery, které rovněž mohou zapříčinit zranění dítěte v případě, že se zachytí v těchto mezerách horními nebo dolními končetinami či strčí do otvoru prstíky.

Zkouškou bylo rovněž prokázáno, že se na horní hraně bočnic ve všech rozích postýlky zachytila smyčka zkušebního řetězu. V případě, že by se podobným způsobem, např. za část oděvu či ozdobu, zachytilo dítě, mohlo by se i uškrtit. Není zcela možné vyloučit ani riziko vdechnutí či spolknutí malé pružiny, která je dostupná po odstranění pohyblivé vysouvací příčky z bočnice, a lze ji uvolnit již silou 44,8 N, tj. takovou silou, kterou může vyvinout i dítě mladší tří let věku.

Klasická dřevěná postýlka není v souladu s požadavky zákona č. 102/2001 Sb., o obecné bezpečnosti výrobků. Při zkouškách prováděných v akreditované laboratoři dle požadavků platné evropské normy (EN 716-1/2:2008 + A1:2013) byly zjištěny četné závady, které podstatně ovlivnily bezpečnost výrobku.

Popis výrobku:

Dětská postýlka ZBYSZEK P

Stručný popis výrobku: Klasická dřevěná postýlka zhotovená z borovicového dřeva

Název výrobku: ŁÓŻECZKO DZIECIECE „ZBYSZEK P“

Výrobce: WYTWÓRNIA MEBLI LESZEK WUJEC,

Další údaje: Regon 250028476, NIP 621-003-13-98

Země původu: Polsko

Těhotenství.cz, Tisková zpráva: ČOI

Diskuze k článku

Dana Horná (neověřeno) | St 31.03.2021 10:28

To je opravdu hrůza :( Nikdy v životě nepochopím, jak může někdo prodávat něco tak závadného a nekvalitního pro ty naše nejmenší. Člověk by si až řekl, že pro děti by mělo být vážně zakázáno prodávat takové nekvalitní výrobky, ale on je toho doslova plný internet.

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.