Přejít k hlavnímu obsahu

Ultrazvukové vyšetření ve 3. trimestru

Čtvrtek 12. Leden 2012 13:01

Poslední - třetí oficiální USG vyšetření se dělá kolem 30. až 32. týdne těho­tenství. Je to vyšetření, při kterém se zjišťuje především uložení plodu. Tedy jestli je miminko v poloze podélné hlavičkou dolů nebo zda zaujímá jinou po­lohu. Dále zjišťujeme uložení placenty v děloze, jelikož je nutné, aby placenta nepřekrývala ústí dělohy, které směřuje k pochvě. Zde by totiž placenta tvořila překážku, kterou nelze při spontánním, vaginálním porodu akceptovat. V tomto případě se porod ukončuje císařským řezem.

Jako další sledujeme velikost plodu, kterou určíme pouze průměrem z něko­lika velikostí částí těla miminka. Znamená to, že ultrazvukem změříme obvod bříška, stehenní kost a obvod a průměr hlavičky a počítač nám již vypočítá

přibližný výsledek - hmotnost děťátka v gramech. Sledujeme celkový vývoj dítěte, jak se mu daří v děloze a jestli je celkový ultrazvukový obrázek v normě. I v tomto období se mohou zjistit VW plodu, které byly do této doby tzv. němé (nebyly prokazatelné).

Celkem byste tedy měla absolvovat tato vyšetření:

1. USG kolem 11. až 14. týdne

2. USG kolem 18. až 20. týdne

3. USG kolem 30. až 32. týdne těhotenství.

Všechna další ultrazvuková vyšetření, která se provádějí, mohou mít několik důvodů:

• prokáže-li se nějaká nejasnost a je zapotřebí vše ještě zkontrolovat na stejném pracovišti

• je-li žena pro prokázanou nejasnost na USG nebo vadu či odchylku ode­slána na tzv. vyšší pracoviště, tedy na specializovanější ultrazvuk

• má-li váš gynekolog USG na svém pracovišti. (Často vám pak provede více ultrazvukových vyšetření, než je obvyklé.)

Asi se nyní ptáte, neuškodí-li časté USG vyšetření děťátku. USG vyšetření se dnes provádí již řadu let jako úspěšná, především diagnostická metoda. Nejsou prokázány žádné vady, problémy či jiné komplikace dítěte v souvislosti s častým používáním USG vyšetření, a to spolehlivě.

Těhotenství a porod
Autor: Magdalena Mikulandová
www.studioprozeny.cz