Přejít k hlavnímu obsahu

Těhotenství týden po týdnu

tehotenstvi tyden po tydnu

Těhotenství týden po týdnu trvá asi 40 týdnů od prvního dne posledního menstruačního cyklu do porodu (38 týdnů od oplodnění). Je rozděleno do tří trimestrů. Svůj týden těhotenství si můžete spočítat zde http://www.tehotenstvi.cz/vypocet-terminu-porodu

Těhotenství týden po týdnu

Podívejte se jak se vyvíjí v průběhu těhotenství vaše miminko (plod) ve vašem bříšku týden po týdnu. U jednotlivých týdnů najdete podrobné a konkrétní informace o všem, co vás zajímá.

V přehledu těhotenství týden po týdnu mj. najdete:

  • Jak je vaše miminko velké
  • Jakými změnami prochází vaše tělo
  • Jaké jsou hlavní příznaky jednotlivých týdnů
  • Na co si dát v průběhu těhotenství pozor
  • Jaké otázky zaznívají v souvislosti s konkrétním týdnem v těhotenství ze strany maminek nejčastěji

I.trimestr

II.trimestr

III.trimestr

1.týden

14.týden

28.týden

2.týden

15.týden

29.týden

3.týden

16.týden

30.týden

4.týden

17.týden

31.týden

5.týden

18.týden

32.týden

6.týden

19.týden

33.týden

7.týden

20.týden

34.týden

8.týden

21.týden

35.týden

9.týden

22.týden

36.týden

10.týden

23.týden

37.týden

11.týden

24.týden

38.týden

12.týden

25.týden

39.týden

13.týden

26.týden

40.týden

 

27.týden

41.týden

42.týden


Těhotenství v kostce ve třech trimestrech

Co je to trimestr: období těhotenství se rozděluje na tři rovnoměrné části, které se nazývají trimestry. Vyvrcholení posledního - třetího trimestru, představuje porod.

Odhalte, jaké zážitky, překvapení a nástrahy na vás čekají v jednotlivých úsecích vaší cesty k vytouženému miminku.

1. trimestr těhotenství: první vyšetření, embryo a spousta změn

Od otěhotnění přes těhotenský test po jednotlivá vyšetření a screening v prvním trimestru těhotenství.

První trimestr těhotenství pociťuje budoucí maminka zpravidla nejsilněji. Musí čelit mnoha změnám ve fyzické, psychické, ale i sociální rovině.

Řada lidí se domnívá, že těhotenství začíná početím. S tímto tzv. fetálním věkem však lékaři ani těhotenské kalkulačky nepracují, neboť termín ovulace zpravidla nelze přesně určit.

Těhotenské týdny se proto počítají na základě znalosti prvního dne poslední menstruace.

Menstruační (gestační) stáří zjistíte během anamnézy těhotné ženy, nebo přesněji pomocí ultrazvuku. Gestační věk převyšuje zhruba o dva týdny věk fetální.

Během prvního trimestru se oplodněné vajíčko přemění na 7 cm plod o hmotnosti přibližně 23 g, který je schopný reakcí na zvukové podněty. 

Žena by měla týdně přibrat 1–2 kg za celý trimestr a denně si naložit na talíř o 200 kalorií více. Vzhledem k vysokému výskytu nechutenství však může dojít dokonce k úbytku hmotnosti.

Navzdory mínění laické veřejnosti 1. týden těhotenství začíná datem poslední ženské periody, dojde-li k fertilizaci a ovulaci. Jelikož šance početí i v nejplodnějších letech dosahuje pouze hodnoty 20 %, řada párů hledá metody na zvýšení plodnosti. Pravděpodobnost otěhotnění může ovlivnit například jídelníček, požívání alkoholu a kávy, cvičení i tělesná hmotnost partnerů.

Pohlaví miminka podle některých vědců závisí na mnoha zpravidla těžko ovlivnitelných faktorech. Přesto některé páry snažící se porodit chlapečka nebo holčičku spoléhají na babské rady, které se podle lékařů míjí účinkem.

Splynutí spermie a zralého vajíčka nastává až ke konci 2. týdne těhotenství. Jedná se o výsledek mnoha složitých procesů v těle muže i ženy, které se odehrávají během prvních dnů gravidity.

Absence menstruace v závěru 4. týdne těhotenství signalizuje úspěšné početí. Mezi doprovodné příznaky těhotenství patří např. napětí prsou, mírné špinění, tmavnutí prsních dvorců či křeče podobné těm menstruačním. Pro indikaci jiného stavu ženy je však věrohodnější těhotenský test, který provede analýzu moči nebo krve. Nejvyšší přesnosti dosahuje v 5. týdnu těhotenství. Testování v den vynechané menstruace, či ještě dříve, může zobrazit „falešné“ dvě čárky.

Přítomnost zárodku v děloze definitivně potvrdí ultrazvukové vyšetření během vstupní těhotenské prohlídky. Termín první návštěvy gynekologa závisí zejména na vůli (potencionálně) těhotné ženy, doporučuje se však nejpozději ve 12. týdnu těhotenství.

Přibližný odhad termínu porodu poskytne on-line těhotenská kalkulačka. Přesnější výpočet však vyžaduje absolvování ultrazvuku. Za to, že daný den skutečně přivedete miminko na svět, vám však žádný lékař nestrčí ruku do ohně. V termínu se rodí pouze 4 % miminek a "potermínová" gravidita nastává u 70 % případů. 

Již během 6. týdne těhotenství lze identifikovat tepající základ srdce embrya. O dva týdny později vzniká první forma mozku. Žena v tomto období často pociťuje tzv. ranní nevolnost, eventuálně únavu, křeče, pálení žáhy či změny apetitu. Navzdory nepříjemným tělesným i duševním změnám by měla dbát na dodržování správné životosprávy. Zdravý životní styl zahrnuje nejen pestrý a vyvážený jídelníček, ale i dostatečný příjem tekutin, přiměřený pohyb, relaxaci či kuřáckou abstinenci. Vzhledem k nadměrné únavě je „nutné“  najít si čas na dostatek kvalitního spánku. Zejména při rizikovém těhotenství by žena měla konzultovat s lékařem užívání doplňků stravy a vitamínových suplementů.

Zatímco probíhá v 8. týdnu těhotenství složitý vývoj obličeje plodu, žena často čelí změnám hladiny hormonů, což vede mimo jiné k duševní nerovnováze.

Charakteristické jsou výkyvy nálad, zvýšená podrážděnost, strach, plačtivost, anebo naopak euforie: čili stavy podobné premenstruačnímu syndromu.

Ženy, které se nemohou ani s podporou okolí vymotat z kolotoče rozbouřených nálad, pravděpodobně patří mezi 10 % případů, jež postihla těhotenská deprese. 

O týden později vrcholí riziko vzniku zácpy, jejíž prevalence se v prvním trimestru pohybuje mezi 35 % až 39 %. Miminku, u něhož právě skončila embryogeneze a započalo fetální období“ se vyvíjí "genderově" specifická pohlavní soustava.

Těhotenskou průkazku (TP), plnou pro laika záhadných termínů a zkratek, vystaví gynekolog obvykle během druhé návštěvy, tedy v 7. až 11. týdnu.
Protože v těhotenství není vyšetření nikdy dost, mezi 11. až 14. týdnem těhotenství lékař odešle budoucí maminku k "prvotrimestrálnímu" screeningu. Kombinace několika testů stanoví rizika vrozených vývojových vad plodu, jako je Downův syndrom. Nejen z nervozity vzrůstá v závěru prvního trimestru potřeba močení.

Náchylnost na infekce genitálií a pochvy vede k nutnosti pečlivější hygieny během tohoto období i celého těhotenství.

2. trimestr těhotenství: péče o chrup, pohyby plodu, druhý ultrazvuk

V možná nejzásadnějších 14 týdnech těhotenství plod dosáhne výšky 37 cm a hmotnosti cca 880 g. Růst miminka se také od 15. týdne těhotenství začne výrazněji projevovat na postavě ženy. Ideální váhový přírůstek během druhého trimestru činí 450 až 900 g týdně, přičemž ve 27. týdnu těhotenství by měl nejlépe dosahovat cca 7 kg od počátku těhotenství.

Cestování s bříškem představuje čím dál větší problém. Nejen při řízení je třeba vědět, jak se v těhotenství správně poutat bezpečnostními pásy. 

Vzhledem k počtu návštěv lékařů bývá užitečné si vypočítat, kdy je třeba absolvovat konkrétní vyšetření. Nastávajícím maminkám se doporučují alespoň dvě návštěvy zubaře a zvýšená péče o chrup.

Provedený ultrazvuk upřesní termín porodu. Pokud se při tomto vyšetření či během biochemického screeningu v 1. trimestru vyskytly anomálie, lékař přistoupí k amniocentéze.

Odběr plodové vody se provádí mezi 15. až 20. týdnem těhotenství: v době, kdy 30 % těhotných žen bojuje s hemeroidy.

První pohyby miminka, poeticky nazývané „doteky motýlích křídel“, lze zaznamenat již v 16. týdnu těhotenství, v případě vícerodiček ještě dříve. Jedná se o neurčité „šplouchání“ v břiše, popisované také jako „vlnění“, „bublání“ či „ťukání“. Charakteristické kopance mohou ženy pocítit až později, nejvýrazněji ve třetím trimestru.

Během 19. týdne těhotenství sahá děloha do poloviny vzdálenosti mezi pupíkem a stydkou sponou. S rozměry konkurující velikosti papáji, začíná mateřské lůno stlačovat okolní orgány, což může vést například k bolestem břicha.

Nastal čas provést revizi provozovaných aktivit. Kontaktní či silové sporty a trénink, při němž dochází k výpadům visům či otřesům, je třeba zcela vyřadit. 

Ve 21. týdnu těhotenství dochází k dovršení organogeneze. Orgány plodu se do konce těhotenství zdokonalují a začínají bravurně plnit svou funkci.

Mezi 20. až 22. týdnem těhotenství proběhne druhý těhotenský ultrazvuk, jehož primárním smyslem je indikace množství plodové vody, uložení placenty, změření velikosti plodu a vyhodnocení jeho aktivity.

Budoucí maminka může už pomalu uvažovat o zařizování dětského lékaře pro své miminko.

Na volbu jména pro miminko není nikdy brzy. Originální jména pro holčičky i chlapečky může vymyslet také partner. Pokud vám chybí inspirace, podívejte, jak originálně pojmenovat vaše miminko.

Mezi 24. až 28. týdnem těhotenství se provádí orální glukózový toleranční zátěžový test (oGTT). Těhotenský diabetes se rozvine zhruba u 4 % žen.

3. trimestr těhotenství: předporodní příprava a balení do porodnice

Ve třetím trimestru stačí přibírat 450–800 g týdně. Váhový přírůstek do porodu by se měl pohybovat mezi 9 až 12 kg. 

Posledních 12 týdnů těhotenství uteče jako voda. Také dítě roste v posledním trimestru jako o závod. Zralý plod ve 40. týdnu těhotenství dosahuje délky 45 až 51 cm a váží zhruba 3, 5 kg. Kluci bývají těžší než holčičky. 

Návštěvy těhotenské poradny čekají nastávající maminku již každé čtyři týdny. Nastal čas začít se věnovat těhotenskému cvičení, případně se přihlásit na předporodní kurz. Předporodní přípravu využije i budoucí tatínek.

Okolo 30. týdne těhotenství aktivita plodu vrcholí. Ženy si mnohdy připadají okopané jako záhon, dokonce mohou přes kůži těhotenského bříška spatřit putující loket či patičku miminka. Nastávající maminka by neměla dlouho otálet (ačkoli kvůli únavě, potížím se spánkem a divokým snům to může dát fušku) a vrhnout se do nákupu výbavičky pro miminko a do přípravy na balení věcí do porodnice.

Ve 30. až 32. týdnu těhotenství se provádí třetí ultrazvuk. Pozitivní výsledek, kdy lékař nediagnostikoval žádné orgánové odchylky a vrozené vady, lze oslavit mateřskou dovolenou. Většina žen na mateřskou nastupuje po 32. týdnu těhotenství a užívají si ji dalších 28 týdnů.

Okolo 33. týdne těhotenství dojde k ustálení polohy miminka v děloze. Mateřské lůno je nyní uloženo v bříšku nejvýše.

Ve 34. týdnu těhotenství by žena již rozhodně měla mít jasno v otázce výběru porodnice. Například v pražských porodnicích je totiž registrace v raném stádiu těhotenství kritériem přijetí. Volnou chvíli, když žena leží v posteli pod náporem falešných kontrakcí, lze využít k tvorbě porodního plánu.

Pálení žáhy představuje typický příznak těhotenství v tomto období. Riziko pyrózy stoupá od prvního trimestru z 22 % do třetího trimestru až k 72 %.
Stěr z pochvy okolo 36. týdne těhotenství indikuje přítomnost streptokoka skupiny B. Diagnóze „pozitivní GBS“ čelí 20 % těhotných žen a bakterie SAG může způsobit infekční onemocnění plodu.

Do prenatální poradny zavítá budoucí maminka od 37. týdne těhotenství již každý týden. V době, kdy očekává radostnou událost, má čas na zvážení možnosti epidurálu, masáže hráze, nebo naopak dobrovolného císařského řezu

Nelze zapomenout ani na miminko, které právě zakončilo veškerý důležitý vývoj a už jen přibývá na váze. Výbavičku jistě skvěle doplní další potřeby pro miminko, jako jsou postýlka, autosedačka či kočárek. Proč si také neudělat zásobu plenek a kojeneckých potřeb, dokud jr před rodičovskou dovolenou čas?

Předčasného porodu se není třeba obávat, lékaři dnes běžně zachraňují novorozence vážící kolem 400 gramů. Na druhé straně při přenášení se nabízejí bezpečné metody indukce porodu.

Uvidíte, že porodní kontrakce zvládnete: ať už sama nebo v přítomnosti partnera. Odměnou vám bude ten nejsladší dárek, jaký vám mohla matka příroda nadělit.

A nezapomeňte oznámit vaše mateřství originálním způsobem, stejně jako těhotenství. Významnou chvíli tak proměníte v nezapomenutelnou událost pro celou rodinu.

Kupte si originální těhotenské tričko, jaké nikde jinde nekoupíte!!

Další kategorie těhotenství, které se vám budou hodit

kategorie:

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA