Přejít k hlavnímu obsahu

Technika tlačení

Polohy při porodu a tlačení-těhotenství.cz

Těhotná žena může tlačit až ve chvíli, kdy jsou porodní cesty úplně otevřené, a kdy je tedy vše připraveno, aby děťátko mohlo ven. Porodnický termín v tomto případě zní branka je rozvinutá, otevřená nebo branka je zašlá. Tato doba se nazývá II. doba porodní. V době, kdy jsou již porodní cesty otevřené, je hlavička dítěte teprve na začátku pochvy. To znamená, že bude na vás, abyste správným tlače­ním pomohla protlačit hlavičku dítěte pochvou a pak ven.

Mechanismus tlačení těhotné ženy je poměrně jednoduchý, využijete samozřejmě tlaku, který při každé kontrakci přichází. Stává se, že kontrakce děložní na konci 2. doby porodní mírně povolují, proto je vhodné každou kontrakci naplno využít a co nejvíce tlačit.

Čtěte také:  5 základních důvodů, proč navštívit předporodní kurz

Jak tedy správně tlačit?

Tento druh tlačení můžeme přirovnat k tlačení na stolici, využití tlaku na konečník a směr, kterým tlačíte je úplně stejný. Je dobré na začátku tlačení ještě neležet v klasické poloze na zádech na porodním stole - využívejte raději zemské gravitace a pohodlnější polohy, kdy jsou vaše porodní cesty a směr po­rodního kanálu orientovány k zemi.

Polohy během tlačení

  • Na bobku s hodně rozkročenýma nohama
  • Ve stoje s roztaženýma a pokrčenýma nohama, ruce jsou na kolenou a dělají oporu.
  • Můžete být také položená horní půlkou těla na míči, kolena jsou roztažená a porodní cesty volné.
  • Další možností je poloha v závěsu s partnerem, kdy on sedí na míči v rohu a vás podpírá a drží v podpaží, vy jste plnou váhou zavěšena s roztaženýma nohama od sebe a povoleným zadečkem, směrem dolů k zemi.

Nenechávejte položit na porodní stůl příliš brzo

Tlak, který můžete vyvinout v poloze na bobku s pořádně roztaženýma nohama je většinou nejlepší a nejúčinnější. (Samozřejmě za předpokladu, že průběh porodu je v pořádku, ozvy plodu jsou dobré a není tedy žádná komplikace, která by tento způsob tlačení zakazovala.)

Nikdy netlačte mimo kontrakci děložní!

Budete se příliš namáhat a efekt na postup vašeho miminka bude skoro nulový. Vždy využívejte tlaku, který je způsoben každou novou kontrakcí.

Každá kontrakce trvá v průměru 45 až 60 vteřin. Celou tuto dobu využijte k tomu, abyste efektivně tlačila.

Účinné tlačení na jeden nádech v celé délce 50 vteřin je nemožné, proto vás naučíme techniku, která vám pomůže těchto 50 vteřin dobře zhodnotit.

Technika tlačení. Jak jít vstříc kontrakcím nejúčinnějším způsobem

  1. V době mezi kontrakcemi se nadechněte. 
  2. Až ucítíte, že kontrakce děložní přichází, zavřete oči a pusu a zatlačte směrem do konečníku.
  3. Váš nádech musí být velký, asi jako byste právě chtěla skočit do bazénu. Nádech musí být tak velký proto, aby vytvořil dostatečný válec vzduchu, který bude půso­bit jako píst na vaši bránici, a tím vám pomůže při tlačení. 
  4. Tlačte asi 15 vteřin, pak vydechněte a znovu se poměrně rychle nadech­něte.
  5. Znovu to znamená veliký nádech a zavření očí a úst.
  6. Opět tlačíte 15 vteřin.
  7. Znovu vydechněte a znovu se rychle nadechněte.
  8. Tlačte potřetí 15 vteřin a pak vydechněte.
  9. V této chvíli většinou kontrakce končí, a tak i vy přestaňte s tlačením.

Každou kontrakci v 2. době porodní je zapotřebí takto protlačit. Tato tech­nika vám pomůže jít vstříc kontrakcím co nejúčinnějším způsobem, a tím dojít ke kýženému cíli - porození vašeho děťátka.

  • Tímto způsobem tlačíte hned vedle porodního stolu tak dlouho, až po kontrakci zůstává malá část hlavičky miminka ve vstupu do pochvy a je vidět.
  • V této chvíli je čas položit se na porodnické lůžko.
  • Opět připomínáme, že tento způsob je možný jedině v případě, že je vše v pořádku a lékař nebo porodní asistentka jsou s průběhem porodu spokojeni!

Tlačení na porodním lůžku

Ve chvíli, kdy se položíte na porodnické lůžko, je tlačení naprosto stejné, aleje zapotřebí využít opravdu každé kontrakce, která přijde. Se změnou vaší polohy totiž dochází ke zmenšení působení gravitace, a tím je progrese porodu mírně zpomalena. Tím se často stává, že kontrakce nepřicházejí již tak často.

Opět se tedy zhluboka nadechněte a 3 x zatlačte po 15 vteřinách v jedné kontrakci.

Kolikrát budu takhle tlačit?

Je to velmi indivi­duální, ale počet tlačení a tím i délka 2. doby porodní se výrazně mění podle toho, jak dobře a intenzivně tlačíte. Záleží to opravdu hodně na vás, a proto se snažte už teď v těhotenství dělat vše proto, abyste na porod byla dobře připravena.

Pokud chodíte do kursu předporodní přípravy, jistě se tam nácvik dýchání, tlačení a další techniky učíte. Pokud ne, pak si trénujte dýchání doma podle výše popsaného návodu. Tlačení se učte tak, že budete zadržovat dech a snažit se naučit se předechovat přesně tak, jak je to napsáno. Od 37. týdne těhotenství pak můžete zkoušet malinko přitlačovat směrem ke konečníku. Nebojte se, nic se vám nestane. Naopak se lépe připravíte k porodu. Obecně platí, že délka 2. doby porodní je mezi 15 minutami až 45 minutami.

Kristelerova exprese

V souvislosti s tlačením byste se mohla setkat s pojmem Kristelerova exprese. Znamená odborný tlak na dělohu při tlačení ve II. době porodní. Provádí jej zdravotník a smyslem tohoto mechanického tlaku na dělohu je přidržení dě­ťátka v nejnižší poloze ve chvíli, kdy vy „předechujete". Tato metoda se již tak často nepoužívá.

Diskuze k článku

Johanna musilova (neověřeno) | St 27.11.2019 18:54

To tlaceni na delohu by měli zakázat.

Misa (neověřeno) | Ne 21.06.2020 22:37

Kristel. exprese je zakázaná praktika a řízené tlačení už zastaralé :-(

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA