Přejít k hlavnímu obsahu

Které vakcíny (ne)jsou vhodné před a během těhotenství?

Vakcíny v těhotenství

Očkování může pomoci zabezpečit zdraví vás i vašeho miminka. S některými vakcínami je však vhodnější počkat do porodu dítěte. Podívejte se, jakou vakcinaci aplikovat před těhotenstvím, a kterých se nemusíte bát ani v jeho průběhu.

Jestliže se snažíte otěhotnět nebo již těhotná jste, pravděpodobně víte, že je nezbytné zajistit si mnoho lékařských prohlídek, zdravého jídla, spánku i fyzické aktivity. Hovořila jste však s lékařem o vakcinaci?

Pokud ne, měla byste. Na úkor vývoje plodu dochází totiž k oslabení imunity. Kdyby tomu tak nebylo, miminko bude rozpoznáno jako narušitel a zničeno vaším vlastním organismem. Bohužel v důsledku změn v imunitním systému nastávající maminka musí čelit zvýšenému riziku onemocnění.

Navíc některé nemoci, jímž lze předcházet očkováním, jako je černý kašel, mohou být pro novorozence velmi nebezpečné. Plánujete-li cestovat do zahraničí nebo máte rizikové těhotenství, pravděpodobně budete potřebovat ještě vícero očkování. Některé vakcíny jsou přitom považovány za nevhodné, ne-li přímo nebezpečné pro budoucí maminky.

Přestože konzultace s lékařem o této problematice je nezbytná, může se také vyplatit přečíst si tuto příručku pojednávající o vakcínách, jež by měly být podány vám i vaší rodině před a během těhotenství, stejně jako o těch, s nimiž je vhodné vyčkat do narození miminka.

Vakcíny, které si zajistit před těhotenstvím

Plané neštovice

Vyhnuli jste se v dětství planým neštovicím? Toto štěstí s sebou nese nevýhodu, a to absenci imunity.

Plané neštovice v dospělosti jsou poměrně vážná diagnóza. V těhotenství by navíc mohly ohrozit vaše budoucí dítě. Proto předem zjistěte, zda vám nechybí očkování. Ženy v těhotenství by však již neměly dostat vakcínu.

Jestliže krevní test u vás odhalí nepřítomnost imunity vůči planým neštovicím, budete potřebovat dvě dávky vakcíny s odstupem čtyř až osmi týdnů. Poté je vhodné odložit snahy o početí alespoň na měsíc.

Spalničky, příušnice, zarděnky (MMR)

Nejenže jde o velmi nepříjemná onemocnění. Zarděnky mohou způsobit potrat a vrozené vady. S infekcí příušnicemi se též pojí riziko potratu. V případě spalniček hrozí nedonošenost a porod dítěte s nízkou porodní hmotností. Vakcínu MMR opět nelze dostat během těhotenství.

Pamatujte, že pokud váš očkovací průkaz zahrnuje záznam o dávce MMR, opětovné očkování není třeba ani v případě uplynutí velmi dlouhé doby od této vakcinace. Získala jste totiž imunitu na celý život.

V opačném případě je očkování doporučeno, stejně jako čekací lhůta jednoho měsíce před dalším pokusem o otěhotnění.
Nejste-li si jistá očkováním MMR, je vhodnějším řešením zajistit si vakcinaci, neboť případné přeočkování s sebou nenese žádná rizika.
HPV.

Lidský papilomavirus (HPV) je zodpovědný za většinu případů rakovin děložního čípku a genitálních bradavic. 

Odborníci tuto vakcinaci doporučují rovněž mladým dospělým do věku 27 let v případě žen a do 22 let u mužů, jestliže nedošlo k očkování dříve. Osoby starší, a to do věku 45 let, by se měly poradit se svým lékařem, zda vakcína není zapotřebí.

Vakcinace HPV se nedoporučuje během těhotenství a její aplikace by se měla odložit do narození miminka, jestliže jste mladší 26 let.

Je zbytečné se stresovat tím, že jste obdržela dávku vakcíny dříve, než jste se dozvěděla o vaší graviditě. Podle nedávných studií v takovém případě nemůže dojít k ohrožení dítěte, a to ani v raném těhotenství. Pouze se zdržte dalších dávek až do porodu. O této situaci nezapomeňte informovat lékaře.

Žloutenka typu B

Hrozí vám zvýšené riziko této virové infekce, která napadá játra? Jste pracovník ve zdravotnictví přicházející do styku s krví a jinými tělními tekutinami infikovaných osob, přes něž se lze nakazit? Nebo jste vystřídala sexuální partnery během doby kratší než šest měsíců?

Mezi další rizikové faktory této choroby patří cukrovka, věk pod 50 let a pobyt v rizikových oblastech, kam spadá mnoho zemí Afriky, Středního východu, Asie i západní Evropy. 

Virus hepatitidy B může skrze váš organismus infikovat nenarozené dítě a způsobit selhání i rakovinu jater. V těle infikovaného může virus zůstat přítomen řadu let při asymptomatickém stavu. 

Přestože je vakcína podávána sérií tří injekcí, kompletní očkování před početím není vyžadováno. S dobíráním série během těhotenství se pojí nulová rizika.

Vakcíny vhodné během těhotenství

Tetanus, Diphtheria and Pertussis (Tdap) 

Tetanus je nebezpečná infekce způsobená bakterií, která pronikne do těla poškozenou kůží. Toxiny produkované tímto mikroorganismem blokují uvolňování svalového stahu, čímž způsobují křeče a ztrátu koordinace svalových pohybů.

Bakterie záškrtu a černého kašle se šíří prostřednictvím kašle a kýchání, přičemž vedou k závažným dýchacím potížím.

Kombinovaná vakcína proti všem těmto onemocněním se nazývá Tdap. Vakcínu je třeba podat mezi 27. týdnem těhotenství a 36. týdnem těhotenství, ideálně spíše v prvním polovině tohoto rozmezí. O vakcinaci můžete požádat dříve v určitých případech typu:

  • Ve vaší komunitě se nachází ohnisko černého kašle.
  • Zabodla jste si do kůže hřebík či jiný nástroj, u něhož hrozí kontaminace tetanem.

Díky tomu, že dostanete vakcínu Tdap během těhotenství, přenesete určitou imunitu na novorozence, jehož tak pomáháte chránit před černou kašlem do doby, než bude dostatečně starý pro vakcínu DTaP. Na první dávku tohoto očkování má nárok ve 2 měsících věku.

Přitom tato vakcinace je velmi důležitá, neboť černý kašel přestavuje vysoce nakažlivé a zároveň potencionálně smrtelné onemocnění pro malé děti, jejichž imunita dosud nedozrála.

Chřipka

Tato vakcína pomáhá předcházet některým kmenům chřipky, které mohou ohrozit dospělé. U těhotných žen, kojenců, starších osob a malých dětí může tento virus ve vážných případech vést až ke kritickému stavu. Zkrátka čím je imunitní systém slabší, tím větší hrozí rizika.

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje vakcinaci všem těhotným ženám, a to během chřipkové sezóny, nejlépe na konci října. Sezóna chřipky obvykle trvá od října do dubna. Vyvarujte se používání nosních sprejů, neboť mohou obsahovat živé viry této nemoci.

Vakcína ochrání těhotné ženy a jejich miminka po narození do 6 měsíců, kdy mohou být sama očkovány.

Imunita přetrvává sotva jeden rok a virus chřipky se neustále mění. Proto je aplikovat vakcínu na každoroční bázi.

Pokud plánujete otěhotnět nebo se staráte o malé dítě, ujistěte se, že váš maličký i vy sama budete očkovány. Ženám, které nedostaly vakcínu během těhotenství, se doporučuje nechat si provést vakcinaci ihned po porodu, dokud se novorozenec ještě nachází v nemocnici.

Vakcíny, které můžete potřebovat během těhotenství

Následující vakcíny vám mohou přijít vhod v případě, že jste těhotná a splňujete určité rizikové faktory, jako je chronické onemocnění nebo práce či cestování na místech, kde hrozí expozice těmto onemocněním:

Pneumokok

Tyto vakcíny chrání osoby ohrožené infekcemi, jež způsobují bakterie Streptococcus pneumoniae, tedy kuřáky, pacienty s chronickým onemocněním srdce, plic, jater nebo ledvin, astmatiky a osoby se sníženou imunitou.

Tato bakterie může způsobit hned několik onemocnění, především pneumonii, meningitidu a zánět středního ucha.

Meningokokové infekce

Tyto bakteriální infekce mohou vést k zánětu mozkových blan nebo závažnému horečnatému onemocnění a otravě organismu. Onemocnění charakterizuje velmi rychlý průběh, v některých případech způsobí smrt do 24 hodin.

Protože v České republice má tato nemoc poměrně velké zastoupení (až 10 % Čechů jsou bezpříznakoví nosiči), může se vyplatit zvážit vakcinaci.

Hepatitida A

Tento virus se obvykle přenáší potravou, jež byla kontaminována výkaly infikované osoby, případně vodou. Stav může vést mimo jiné k zánětu jater. Trpíte-li chronickým onemocněním jater, užíváte léky s koagulačními faktory nebo pracujete v laboratoři, kde hrozí expozice hepatitidě A, možná budete potřebovat toto očkování. Váš lékař se také může rozhodnout pro injekci v případě, že plánujete cestu na místo se zvýšeným rizikem nákazy, jako je východní Evropa či jižní a střední Amerika.  

Vakcíny, kterým se během těhotenství vyhnout    

K dispozici jsou nejen vakcíny doporučované, nýbrž i takové, jež by žena v těhotenství nikdy neměla dostat. Ačkoli v některých případech neexistují definitivní důkazy o problémech spojených s aplikací těchto vakcín, potvrzení jejich bezpečnosti pro těhotnou ženu a miminko vyžaduje další výzkum.

Lékaři proto doporučují vyhnout se v těhotenství těmto vakcinacím:

Plané neštovice

Nejste-li imunizována proti viru planých neštovic, takzvanému varicella zoster, měla byste o toto očkování zažádat před otěhotněním. Vakcína totiž obsahuje živý virus, jenž představuje v těhotenství potenciální riziko. Poraďte se o dalších krocích s vaším lékařem, jestliže jste nikdy neměla plané neštovice v dětství, ani jste proti nim nebyla v té době očkována.

Pokud jste byla vystavena tomuto viru v těhotenství, aniž byste obdržela vakcínu, konzultujte s vaším lékařem podání imunoglobulinu proti viru varicella zoster. Tato látka vám může poskytnout dočasnou imunitu a prevenci zdravotních komplikacím, které by mohly nastat při střetu s virem neštovic.

Pásový opar

Virus Varicella zoster způsobuje kromě planých neštovic také pásový opar. Toto onemocnění se nejčastěji vyskytuje u osob starších 50 let nebo trpících určitými zdravotními komplikacemi.

Zatím nebyl proveden dostatečný výzkum zabývající se účinky vakcíny na těhotné ženy. V případě její indikace lékaři proto doporučují odložit aplikaci na dobu po porodu, přičemž podmínkou je věk nižší než 50 let.

MMR

Stejně jako neštovice, vakcína MMR (zkratka pro spalničky, příušnice a zarděnky) obsahuje živé viry, čímž se stává kontraindikací pro těhotenství. Je-li to možné, mezi podáním vakcíny a otěhotněním by se měla nacházet alespoň čtyřtýdenní prodleva.

Různé vakcíny pro cestování

Podle CDC byste během těhotenství neměla dostávat následující typy vakcín, neboť nebyla prokázána jejich bezpečnost pro dítě:

  • Tuberkulóza (BCG vakcinace)
  • Japonská encefalitida
  • Tyfus

Mějte však na paměti, že tyto vakcíny jsou bezpečné v době kojení. Navíc, pokud dostanete očkování po porodu, přenesete dočasnou imunitu na své dítě prostřednictvím mateřského mléka. 

Zdroj: whattoexpect.com/

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA