Přejít k hlavnímu obsahu

39. týden těhotenství

39. týden těhotenství

Pozor! Ve 39. týdnu těhotenství se rodí nejvíce miminek. Vaše děťátko je už plně vyvinuté, připravené poznat svět. Zjistěte, co se děje s těhotnou ženou a s miminkem 39. týdnu, a jak probíhá 1. až 3. doba porodní.

Jak velké je mé miminko ve 39. týdnu těhotenství? 

Miminko měří od hlavy až k patě jako malá dýně, kterou spolu jistě budete za pár let vydlabávat. Dosahuje výšky 50,7 centimetrů a váha ukazuje okolo 3 290 gramů. Tělíčko se mu už moc nevytahuje, zato jeho mozek zažívá až do tří let růstový spurt. 

TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

Co se s děje s mým miminkem ve 39. týdnu těhotenství? 

Tento těhotenský týden může být vaším posledním. Ovšem počítejte spíše s přenášením, zejména pokud jste prvorodička. 

  • Trvá-li přenášení plodu déle než 14 dní, dochází ke stárnutí placenty. Dítěti se nemusí dostávat potřebných živin ani kyslíku. Proto gynekologové doporučují těhotným ženám po ukončeném 41. týdnu těhotenství umělé vyvolání porodu. 
  • Představujete si, jak první chvíle po narození miminka strávíte s promočenými rukávy od jeho slziček? Ve skutečnosti jsou slzné kanálky u zhruba u pětiny novorozenců neprůchozí. Půlnoční naříkání dítěte se tak minimálně v šestinedělí pravděpodobně obejdou bez slziček. 
  • Díky silné vrstvě tuku, obalující cévy, jde miminko pěkně „zmáčknout“. Proto jsou novorozenci boží pro mazlení. Tuková tkáň dítěti zajistí více než bezplatné hodiny tulení s maminkou a obdiv baculatých tvářiček od ostatních žen. Pomáhá také od narození řídit tělesnou teplotu

Přečtěte si také: Poloha plodu před porodem. Jaká je nevhodnější?

Co se děje s mým tělem ve 39. týdnu těhotenství? 

Váš organismus v souvislosti s přípravami na porod zažívá prudké změny. Budoucí maminka to zejména může pocítit ústupem falešných kontrakcí. Místo toho se blíží invaze Braxton-Hicksových kontrakcí. 

Jak rozeznat poslíčky od porodu? 

1) Silné, pravidelné kontrakce 

Ačkoli falešné kontrakce se na první pohled tváří jako skutečné kontrakce, liší se nepravidelností a slabší intenzitou. Porodní kontrakce trvají přes 30 sekund a zvyšují svou frekvenci. Pokud přicházejí v pětiminutových intervalech nebo častěji, neprodleně kontaktujte vaši porodní asistentku, gynekologa či porodnici. Úvodní, otevírací fáze porodu nastává, když se štěrbina v děložním hrdle (tzv. děložní branka) rozšíří na 10 až 12 centimetrů. 

Lékař začne kontrolovat vývoj vašeho miminka každý týden. Jestliže se nenastartuje porod přirozeně, nabídne vám vyvolání porodu. V českých zdravotních zařízeních se k indukci obvykle přistupuje dvanáct dní od termínu porodu. V případě komplikací na straně maminky (vysoký krevní tlak) či miminka (malý vzrůst) lékaři časnější provedení zákroku.  

Pravděpodobně každé těhotné ženě v této fázi těhotenství už vadí, že si z ní miminko v bříšku dělá boxovací pytel. Ve skutečnosti pohyby plodu signalizují jeho optimální zdravotní stav. V případě, že aktivita dítěte ustane, hrozí riziko zdravotních komplikací. Situaci neprodleně oznamte porodní asistence či lékaři. 

2) Krvavý výtok 

Krátce před porodem se děložní hrdlo změkčuje, ztenčuje a rozevírá. Drobné kapiláry, které jím procházejí, praskají. Následuje uvolnění narůžovělého hlenovitého výtoku s konzistencí želé a obvykle s příměsí krve. Buď dojde k uvolnění naráz, nebo postupně po menších částech. Některé těhotné ženy však jsou krvavého výtoku „ušetřeni“.                               

3) Praskla vám plodová voda 

Jednoznačná odlišnost od poslíčků, která značí blížící se porod. Každou chvíli vám může začít odtékat plodová voda z protrženého vaku blan. Na rozdíl od filmů je v té době žena už bezpečně na lůžku. 

Tekutina se vyznačuje bledou barvou připomínající slámu. Rovněž může obsahovat menší množství krve. Pokud je ale tekutina zbarvená do syta, páchnoucí, nebo při tomto procesu silně krvácíte, neobejdete se bez odborné pomoci. Lékaře, porodní asistentku či porodnici kontaktujte i v případě, že voda praskla příliš brzy nebo před nástupem kontrakcí. 

4) Bolest zad    

Jedním z příznaků přetáčení miminka do vhodné polohy pro porod je (bohužel) bolest zad. Některé budoucí maminky potrápí i více dní a zaskočí svou intenzitou. V určitých případech cítí žena kontrakce spíše na zádech než na břiše. Tato bolest tedy může značit nástup porodu. 

5) Průjem 

Pokud zažíváte průjem doprovázený kontrakcemi, příchod miminka už můžete očekávat v rozmezí několika hodin. Střevní potíže vyvolávají stejné hormony, které jsou zodpovědné za povzbuzování děložních kontrakcí. 

Úlevu hledejte ve zvýšeném příjmu neperlivé vody. Naopak se vyvarujte konzumace mléka a nápojů s cukrem, které mohou průjem ještě zhoršit. Trávení zatěžující výrobky z pšenice také nejsou vhodnou volbou. 

Vsaďte na nedráždivou stravu, jako je rýže, která vám pomůže udržet si energii po celý den. Střeva také uklidní banán, lněné semínko, piškoty, mrkev č cibule. Podle babiček zažene průjem nastrouhané jablko podávané po lžičkách během dne. 

2 nejčastější příznaky, které lze pozorovat v 39. týdnu těhotenství

  • Hemoroidy:  Během gravidity jste s nimi mohla už mnohokrát mít tu čest. Na sklonku třetího trimestru těhotenství vás naštěstí už tolik nepotrápí. Doprovází je totiž obvykle zácpa, která snižuje zatížení střev (i si ale „zlarou žílu“ nepředstavujte jako procházku růžovým sadem). Mějte vždy při ruce léky, které vám dříve při stejných obtížích poskytovaly úlevu. Žilní městky vám dovedou pořádně zatopit i po porodu a v šestinedělí. 
  • Pálení žáhy: Necelá polovina těhotných žen se potýká s pyrózou. Jednu stížnost podejte na těhotenské hormony, druhou na rozpínající se dělohu. Bohužel se vaše písemnosti mohou vyřídit až po porodu. Mezitím upřednostňujte pití mezi jídly: na kolu k zakusování masa (alespoň nyní) zapomeňte. Dojde-li v žaludku ke smíchání tekutin a potravy, výsledkem může být ještě silnější bolest na hrudi. Jestli to jde, přijímejte kalorie postupně během dne v šesti menších porcích, namísto ze tří velkých jídel. 

Co by měla těhotná žena udělat ve 39. týdnu těhotenství? 

  1. V této době porodník doporučí v nutných případech porod císařským řezem. Podle statistik 5 % porodů začne plánovaným císařským řezem a další 1 % představuje akutní císařský řez. Buďte bez obav, nejde o výjimečný stav. 
  2. Plánovaný „císař“ se provádí tehdy, pokud je miminko v nevhodné poloze, nebo by vaginální porod představoval pro něj či pro matku riziko. Typickým důvodem je nevhodná poloha plodu, zejména příčná poloha plodu, poloha šikmá či koncem pánevním. Zákrok se výrazně doporučuje i rodičkám, které trpí preeklampsií, eklampsií či jiným závažným onemocněním. Porod přirozenou cestou představuje riziko také pro miminko s velmi nízkou, či naopak nadměrnou hmotností. 
  3. Jestliže nepovažujete císařský řez za nejvhodnější řešení, nechte se od lékaře poučit, proč ho indikoval. Sdělte mu veškeré vaše protiargumenty, pochybnosti, obavy a otázky. Má povinnost vás seznámit se všemi alternativními metodami porodu, které lze ve vašem případě provést. Jestliže se rozhodnete zákrok nepodstoupit, musíte podepsat tzv. negativní reverz. Právo volby ztrácíte pouze v akutních případech. 

Jak probíhá porod od začátku až do konce? 

Ačkoli z toho některým těhotným ženám vstávají vlasy hrůzou, je vhodné být informována o dějích v jednotlivých dobách porodních. Jedná se o bezbolestný způsob, jak se připravit na váš velký den porodu. Ve zkratce, rozeznáváme tři doby porodní: 

1. doba porodní 

Otevírací fáze – První část porodu, kterou odstartovává hormon oxytocin, trvá nejdéle ze všech. Zažíváte děložní stahy, které vedou k pozvolnému roztahování děložního hrdla, až mezera dosáhne průměru 10 až 12 cm. Otevřená porodní branka představuje předpoklad pro porod. Hlavička dítěte se v případě prvorodiček zanořuje do porodních cest 6 až 12 hodin.  

Přechodná fáze – Dochází k zániku děložní branky, posledních pár centimetrů čípku. Výsledkem je vznik souvislého porodního kanálu. Dítě se otáčivým pohybem hlavičky zanořuje stále hlouběji do porodních cest, čelem k matčině hrázi. Mezitím rodící žena prožívá při kontrakcích téměř nesnesitelné bolesti. Jedná se pravděpodobně o tu nejtěžší část porodu. Plod každou chvíli opustí tělo a stane se právoplatným novorozencem. 

2. doba porodní 

Vypuzovací fáze – Začíná okamžikem úplného rozevření děložního hrdla. Tlačení nyní má smysl a tělo di o něj obvykle i samo říká. Tímto způsobem pomůžete postupování porodu. Přestože jste vyčerpaná, nabije vás pocit úlevy a příliv nové energie. Mnohým rodičkám se chce křičet nebo zaujmout vhodnější poloha. 

Je-li dítě v poloze záhlavím, dochází nejdříve k porodu hlavičky, poté ramínek a zbytku tělíčka, je-li dítě v poloze koncem pánevním, vychází nejdříve zadeček a nožičky 

3. doba porodní 

Vypuzení placenty –  Gratulujeme! Děťátko dostáváte do náruče a zažíváte obrovský příliv štěstí. První přiložení k prsu napomáhá k vypuzení placenty: což dotáhne porod do „finiše“. V případě, že přirozený průběh trvá moc dlouho, mohou lékaři využít injekci oxytocinových nebo námelových přípravků a další metody pro urychlení. Pupeční šňůra se může přestřihnout ihned po porodu, nebo až po dotepání pupečníkové krve.

Tipy na další články

 

Co je porodopis? Porodopis je dokumentace, kterou s vámi začne sepisovat porodní asistentka při příjmu na porodní sál. Zde si můžete vytvořit svůj porodopis - porodní plán.

Poloha placenty v děloze na konci těhotenství je velice důležitý jev. Jelikož víme, že děloha směrem k pochvě má tzv. ústí - přesně se nazývá dolní děložní segment (DDS). Více o uložení placenty.

Nezapomeňte, že do porodnice musíte mít připravené i plenky a to velikost 1 neboli newborn. Jak je to s jídlem a pitím na porodním sálu?

V období před porodem se může plod nacházet v různém postavení. Nejčas těji je děťátko hlavičkou dolů, už méně častěji se rodí koncem pánevním a jen v několika málo případech ještě jinak (poloha nožkami, kolínky nebo polohy šikmé a příčné). Více o postavení plodu.

39. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Předchozí týdenDalší týden

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA