Přejít k hlavnímu obsahu

Pánevní dno. Vstupenka k pohodovému porodu

Cvičení

V těhotenství se všechno točí kolem miminka. A po porodu taky. Měly byste ale brát ohled také na sebe, dbát o tělo a naslouchat jeho signálům. Ono takové povolené pánevní dno je sice na druhé koleji, ale v klíčových momentech rozhodně nehraje druhé housle!  

Důležitý, ale stále na druhé koleji 

Ženské tělo se neudržuje bez pomoci, potřebuje pravidelné cvičení, trénink a prevenci. Pak může dobře odvádět svou práci. A o pánevním dnu to platí dvojnásob. Když ho neaktivujete, zůstane jen svalem do počtu, schovaným, slabým a nepotřebným. Zpytovat svědomí na porodním sále je zbytečné, tam už nic nespasíte. A klidně se může stát, že povolené svaly způsobí záměnu přirozeného porodu za obávanou sekci. A to jistě nechcete. Přitom stačí pár minut denně.  

Břicho jako závaží 

Je úplně jedno, jestli čekáte jedno dítě, dvojčata nebo trojčata. Nárůst váhy v krátké době několika týdnů je pro tělo ohromná zátěž. Pokud by přibírání bylo v řádu let, organismus si na změnu zvykne, ale rychlejší tempo sotva zvládá.  

Pokud tedy nemáte posílené pánevní dno, objeví se první potíže (většina žen si ho ale s pánevním dnem primárně nespojí).  

  • Výrazný a častý únik moči  
  • Bolesti zad v oblasti beder 

Zatímco inkontinence způsobuje trapné situace a ke konci těhotenství se můžete bát i zasmát, předklonit nebo kýchnout, díky posílenému pánevnímu dnu můžete tyto potíže značně zmírnit. Vnitřní ústrojí zůstane na svém místě a tlak břicha nevyvolá potřebu močení.  

S bolestmi zad je to podobné. Pokud nemáte vycepované pánevní dno, veškerou tíhu taháte zády, která se snadno unaví a z nárazové bolesti se stane chronická. A tak vám znepříjemní finiš těhotenství. Pozor však na to, že porodem, kdy přijdete o většinu těhotenských kil, problémy nekončí. Zmožená záda se dávají do kupy po mnoho týdnů. Nehledě na to, že budete miminko nosit, což rekonvalescenci prodlouží.  

Problémy při porodu 

Slabé pánevní dno vás nejvíce vytrestá u porodu. Pokud břicho a jeho ústrojí neplní svou funkci, mohou na sále nastat nenadálé situace. A to jak rychlý porod (včetně předčasného porodu), tak náročný porod, kdy žena není schopná takové tenze, aby dítě vypudila ven. Obě situace jsou nežádoucí a do značné míry způsobené právě oslabeným svalstvem. Nelze pochopitelně veškerou vinu svádět právě na pánevní dno - faktorů je spousta, ale posílením významně přispíváte k pohodě, plynulosti a bezpečí na sále.  

Každý gynekolog vám doporučí posilovací cviky na pánevní dno. Jeho rady a doporučení tedy nepodceňujte. Stačí pár minut denně, odpadá nutnost speciálního vybavení. Jen klid a chvilka soustředění.  

Trable v posteli 

Většina párů dodržuje šestinedělní klid a vzdává se intimností na úkor miminka, aby se celá rodina sladila a zvykla si na nový režim. Biologii ale neošálíte, a tak se budete “muset” zapojit. A právě tam vám dá oslabené pánevní dno další lekci.  

Možná vás nemile překvapí, že prožitek nebude tak silný jako kdysi. A co za to může? Opět oslabené pánevní dno. Svaly se nedokážou tak pevně “sepnout” a vyvolat pocit, které znáte z doby před těhotenstvím. Drobné změny může pocítit i partner.  

Náprava je snadná a rychlá 

S posilováním pánevního dna můžete začít kdykoliv. A provozovat ho každý den po neomezeně dlouhou dobu. Pokud chcete rychlejší výsledky, pořiďte si speciální kuličky, které celý proces popoženou. Jen pozor na přetížení ženského ústrojí. Přílišná námaha může způsobit bolesti a vyřadit vás na pár dní z provozu. Všeho s mírou. Nemůžete čekat, že za pár dnů doženete měsíce nebo roky prokrastinace.  

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA