Přejít k hlavnímu obsahu

Nástřih hráze při porodu - tipy, jak snížit riziko

Nástřih hráze při porodu-těhotenství.cz

Většina maminek, která ví, že nebude rodit císařským řezem, má z nástřihu hráze při porodu obavu. Tímto zákrokem se rozumí nastřižení hráze, tedy svalové části mezi pochvou a konečníkem s cílem zvětšení vaginálního vstupu. Nástřih se většinou dělá lehce do strany a bývá různě dlouhý, nejčastěji však 5 až 7 cm. Ženy často říkají, že na celém porodu bylo nejhorší následné šití. Toto tvrzení má sa­mozřejmě několik vysvětlení. Žena je po porodu vyčerpaná, to čeho se do určité míry obávala je za ní. Často proto po porodu citlivěji reaguje na různé podněty.

Důvody, proč by se měl porodník pro nástřih hráze rozhodnout

  • rodička není schopná usměrňovat tlačení a vstup hlavičky by byl extrémně rychlý, takže hráz nemá dostatek času, aby se postupně napínala. Vzniká nebezpečí natržení.
  • hlavička dítěte je veliká a vaginální vchod pro ni nemá dostatek prostoru.
  • dítěti se v konečné fázi porodu nedaří dobře (špatné CTG)
  • je nutné přejít na porod kleštěmi.
  • dítě se rodí v poloze koncem pánevním.
  • pokud se rodí dítě předčasně a hrozí poranění nezralé hlavičky.

Epiziotomie má však i vážná rizika

  • může dojít ke ztrátě krve z řezu
  • řez se může dále trhat
  • poškození svalů kolem konečníku nebo dokonce konečníku samotné
  • sex může být bolestivý několik měsíců po porodu

Počet nástřihů hráze provedených v USA V letech 2006 až 2012, klesl z 17,3% na pouhých 11,6%, v ČR se pak Epiziotomie neboli nástřih hráze provádí téměř každé druhé ženě (2013).

Několik tipů jak snížit riziko nástřihu hráze při porodu:

Procvičujte pánevní dno

Pokud máte ochablé pánevní dno (svaly podpírající močový měchýř a dělohu) je pravděpodobnější, že budete potřebovat chirurgický zásah v podobě nástřihu. Pánevní dno můžete zpevnit pomocí následujících cviků:

a) Ležíte na zádech, roznožené nohy pokrčené v kolenou, chodidla opřená o zem. S nádechem stáhněte hýždě, podsaďte pánev. Pánev vytahujte vzhůru. Při pohybu vzhůru vtahujte konečník co nejdříve dovnitř. Při po­stupném pokládání pánve dolů konečník úplně uvolněte. Cvičte 12x.

b) Leh na zádech. Ruce volně podél těla, nohy natažené, zkřížené v kotní­cích. S nádechem vtahujte konečník, pochvu a močovou trubici co nejvíce do sebe. Kotníky a kolena zároveň tlačte k sobě. Při uvolnění si uvědomte povolení všech svalů pánevního dna. Cvičte 12x.

Zkuste masáž hráze

Masáž hráze během 4-6 týdnů před porodem může změkčit tkáň a zpružnit pokožku. Chcete-li masáž vyzkoušet, důkladně si umyjte ruce a nejdříve vetřete dostatečné množství oleje do hráze, prsty by měly po tkáni jemně klouzat. Postupně vložte do pochvy jeden prst a pak i druhý, měly by vniknout do pochvy až ke druhému kloubu. Přejíždějte od jedné strany ke druhé a vždy „na dně" stlačujte stěnu pochvy směrem dopředu a dolů. Masáž provádějte asi 3 minuty. Pomůžete tak uvolnění poševní tkáně, svalů obklopujících pochvu a kůži hráze. Olej pro masáž hráze koupíte v lékárně, maminky často uvádějí použití oleje značky Weleda. Pocity při masáži nemusí být zpočátku příjemné, ale po několika opakováních si většina maminek zvykne.

Posilovací balónek Epi-no

Výrobky podobného druhu jsou novinkou posledních let a maminky jsou k nim spíše skeptické. Nicméně pomoci klidně mohou… Výrobce k tomuto výrobku uvádí: Mírným, cíleným a pravidelným tréninkem s EPI·NO účinně předejdete bolestivému poranění hráze, k němuž může při porodu dojít. Jde např. o nástřih nebo natržení hráze. Uvedená poranění postihují asi dvě třetiny rodiček. Masáž hráze je však jako prevence často nedostačující. Následkem poranění hráze mohou být záněty, jizvy, bolesti při stolici a rovněž bolesti při sexu. Pozdějším následkem pak může být inkontinence nebo výhřez dělohy. Myšlenka, která vedla k vývoji EPI·NO, pochází původně od porodních babiček z Afriky: tam se těhotné ženy připravovaly na porod zcela přirozeným způsobem tak, že napínaly svalstvo pánevního dna pomocí cviků s vhodně tvarovanou tykví. Tím se riziko poranění hráze výrazně snižovalo. Z této prastaré africké tradice se pak vyvinul měkký nafukovací balónek EPI·NO jako moderní zdravotnický výrobek.

Maliník a lněné semínko

Většina maminek také v době před porodem užívá maliník a lněné semínko. Maliník má k porodu připravit porodní cesty a uvolnit svaly. Lněné semínko obsahuje fytoestrogeny, látky podobné lidským estrogenům, a ty mají pozitivní vliv na uvolnění porodních cest a také na tvorbu mateřského mléka.

Nutno dodat, že ani pravidelné cvičení, pití maliníku nebo masírování nemusí nástřihu zabránit. Porod je vždy individuální a záleží na mnoho faktorech, které ovlivní porodníka při rozhodnutí!

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA