Inkontinence v těhotenství a po porodu | Těhotenství.cz

Inkontinence v těhotenství a po porodu

Inkontinence v těhotenství a po porodu - Těhotenství.cz

S inkontinencí moči se setkáváme u těhotných poměrně často, frekvence je udávána až u poloviny žen. Rozvoj inkontinenceinfo-icon závisí na celé řadě faktorů a častěji postihuje ženy, které již rodily. Souvisí s růstem plodu a tlakem hlavičky a plodu na močový měchýř a svaly pánevního dna. Uplatňují se současně i vlivy hormonální, které uvolňují svalovinu a působí i na pánevní vazivo. Léčba a prevence úniků moči v graviditě je založená na posílení struktur pánevního dna.

Tato cvičeníinfo-icon, zejména pod vedením fyzioterapeuta, mají velký význam i pro rychlejší poporodní rekonvalescenci. Vlivem některých porodních poranění může být návrat k normálnímu stavu náročnější a trvat delší dobu.
Při přetrvávání úniků moči po porodu a déle po šestinedělíinfo-icon je vhodné vyšetřeníinfo-icon v urogynekologické poradně specializující se na diagnostiku jejích příčin a léčbu - od konzervativního cvičení, přes elektroléčbu, až k operační léčbě inkontinence včetně defektů pánevního dna.

Těhotenstvíinfo-icon a porodinfo-icon jsou hlavními faktory rozvoje inkontinence moči i v pozdějším období ženina života. Významným předpokladem úspěšné léčby je překonání ostychu v této intimní oblasti a návštěva příslušného specialisty. 

Každý druhá ženainfo-icon někdy trpěla inkontinencí. Většina z nich se ale stydí navštívit odborníka

S občasnou inkontinencí bojuje v průběhu života až 50 procent žen.  Nechtěný a vlastní vůlí nekontrolovatelný únik močiinfo-icon pro ně často znamená významný intimní problém, se kterým se velmi obtížně svěřují. K lékaři se odváží zajít jen 10 procent postižených. V pražském GynCentru nyní otevírají speciální vyšetřovnu, kde chtějí pacientkám pomoci překonat stud a pomoci včasně určit diagnózu.

„Větší zdravotnická zařízení, například fakultní nemocnice, musí řešit zejména závažné stavy a onkologická onemocněníinfo-icon, což se promítá také na dlouhých čekacích dobách. Otevřením nových prostor a nákupem nejmodernějšího diagnostického přístroje chceme nabídnout možnost pro všechny ženy, které tento problém trápí,“ vysvětlil vedoucí lékař pro léčbu inkontinence MUDr. Daniel Struppl z pražského GynCentra.

Problémy s inkontinencí zažije během života podle statistik více než polovina žen, většina je však nijak neřeší. „Spousta žen pociťuje kvůli potížím s inkontinencí trauma a postupně se omezuje v běžném životě. Za lékařem je donutí jít až náhlé zhoršení zdravotního stavu. Na vyšetření dochází mnoho žen až po 5-7 letech potíží,“ popisuje MUDr. Struppl. Pražské GynCentruminfo-icon se teď tento stav bude snažit změnit osvětovou kampaní, která by měla dodat ženám odvahu svěřit se se svým problémem.

Jak na inkontinenci?

U tohoto onemocnění je nejdůležitější správná diagnóza, která určí typ inkontinence a podle toho lékař navrhne ideální léčebný postup. K přesné diagnóze slouží právě nový urodynamický přístroj, který mají k dispozici lékaři v pražském GynCentru. Přístroj pomáhá lékařům přesněji určit, zda se jedná o inkontinenci stresovou, kdy je nejlepším řešením malý chirurgický zákrok, nebo urgentní typ, který se dá léčit medikamenty. Chirurgický zákrok se provádí v celkové anestezii a je hotový během 20 minut. Pacientky mohou být propuštěny již druhý den po zákroku, celková rekonvalescenceinfo-icon trvá zhruba 2 týdny.

Jelikož se na inkontinenci podílí řada faktorů, v případě léčby je velice důležitý individuální přístup ke každé pacientce. Návštěva poradny proto vždy začíná důkladným pohovorem s pacientkou, poté gynekologické vyšetření, následuje vyšetření moči a takzvané urodynamické vyšetření. Při něm lékař hodnotí u pacientky tlakové a objemové parametry močového měchýře a močové trubice během plnění a vyprazdňování měchýře v klidu a při kašli. K vyšetření slouží speciální urodynamický přístroj, který nově pro léčbu pacientů využívá i klinika GynCentrum.

A trocha optimismu na závěr – při správné diagnóze je úspěšnost léčby až kolem 85 %.

STATISTIKY INKONTINENCE

  • Ve věkové skupině 15–64 let kolísá její výskyt mezi 5–20 %
  • Během těhotenství trápí nechtěný únik moči až 60 % žen
  • 32 % žen má obtíže i po porodu
  • Pomocinfo-icon kvůli studu vyhledá jen asi 10 % lidí s inkontinencí

Další informace naleznete na gyncentrum.cz

Zástupce primáře v GynCentru, MUDr. Daniel Struppl PhD.

Těhotenství.cz

Podobné příspěvky jako: Inkontinence v těhotenství a po porodu

6 nepříjemností, které vás mohou potkat během devíti měsíců

1. Inkontinenceinfo-icon - Lehká inkontinence (únik moči...

Nedostatek železa způsobuje komplikace až třetině těhotných žen

Přibližně 35 procent žen se může v těhotenstvíinfo-icon potýkat s komplikacemi  - v důsledku nedostatku železa. Mezi hlavní možné problémy patří například...

Těhotenské mýty aneb nevěřte všemu, co se o 9 měsících povídá

Těhotenstvíinfo-icon je výjimečným obdobím v životě ženy a obdobím velkých změn. Je přirozené, že nastávající maminka chce mít vše pod kontrolou, aby bylo...

Může stres v těhotenství ovlivnit vývoj motoriky dítěte?

Stresinfo-icon patří bezesporu mezi nepříznivé stavy provázející řadu maminek v těhotenství...

Virové onemocnění a oslabená imunita mohou snížit plodnost a ohrozit nenarozené dítě

Až 15 % českých párů, tedy každé 7. manželstvíinfo-icon, je podle údajů České průmyslové zdravotní pojišťovny nechtěně bezdětných. Na...