Přejít k hlavnímu obsahu

Tělo, psychika i sexualita v kondici, a to nejen po porodu

Dobrá kondice po porodu_tehotenstvi.cz

Asi se shodneme na tom, že každá maminka má jako svůj hlavní úkol po porodu spokojenost miminka. Se spokojeností miminka ovšem úzce souvisí spokojenost maminky. Proto budeme na maminky v tomto článku pohlížet především jako na ženy.

Poporodní období a pánevní dno

Drtivá většina žen na sebe po porodu přestává mít čas a třeba i přehlíží to, co jim tělo naznačuje. Ony se ale ty náznaky pozvolna hromadí a mohou se pak projevit náhle a bez varování. 

Mohou přijít emoční výkyvy nálad, zvýšená únava a s tím spojená nechuť k intimnímu životu, příp. nespokojenost sama se sebou i s okolím atd.
Možná vám proběhne hlavou, že je to jistě spojené s nevyspáním, s nadměrnou zátěží a stresem způsobeným péčí o miminko a rodinu. Jasně, to vše má nemalý vliv. 

Pravděpodobně za tím ale bude vaše pánevní dno. Už jste o něm slyšely, dámy? Pokud máte dobrého gynekologa, tak předpokládáme, že vás seznámil s vlivem pánevního dna na tělesnou, psychickou ale i sexuální kondici.

Ještě jste o pánevním dnu neslyšeli? Je tedy na čase si k tomuto tématu něco říct.

Co je to pánevní dno

Pánevní dno si můžete představit jako dělící prvek mezi dolní a horní částí těla. V oblasti pánve jsou svaly, které tvoří pomyslnou misku, jejímž úkolem je zachovat vnitřní orgány, jako je močový měchýř, střeva, dělohu a další orgány na správném místě. V průběhu těhotenství je vyvíjen obrovský tlak právě na tuto část těla. 

Několik měsíců je tato citlivá část těla ženy velmi zatěžována. Stav, kterému se říká šestinedělí, je považován za období, kdy nejenom vy prožíváte určitou aklimatizaci, ale i pánevní dno se snaží vrátit zpět do své původní kondice.

Všechny ženy se snaží z porodu tzv. oklepat co nejdříve. Je to přirozené. Jste matky, ale někde uvnitř, pod hromadou starostí a plenek, cítíte, že se znovu chcete cítit dobře. Takže hned jak naberete trochu síly, vrhnete se do cvičení hlava nehlava.

Během těhotenství roste v bříšku nejen miminko, ale i placenta. Ta při porodu opustí vaše tělo hned za miminkem. Právě po ní zůstane uvnitř rána v průměru okolo 25 cm. Zkuste si představit, že by vám tato rána zůstala přímo na bříšku. Nejenom strie, povolené břišní svaly, ale navíc ještě kolo živé rány o průměru cca 25 cm. Zní to celkem nechutně, ale ruku na srdce, jak byste se o sebe a své tělo staraly v tomto případě?

Naskočily byste do úmorného koloběhu každodenních starostí bez ohledu na váš stav, nebo byste si daly na čas a o své tělo pečovaly s náležitou pozorností a láskou? Šestinedělí je totiž stav, kdy se máte opravdu zaměřit i samy na sebe. Jasně, ženská snese všechno a zvládne tolik věcí které by možná nezvládl žádný jiný živočišný druh. O tom není pochyb. Kdo to potom odnese fyzicky a hlavně psychicky?

Proč je důležité po porodu věnovat péči i pánevnímu dnu?

Protože pánevní dno ovlivňuje mnoho věcí, o kterých jste možná dosud neměli tušení.

1. Fyzická stránka věci

Pánevní dno spolupracuje s bránicí. Oba svaly mají vliv na dýchání, nitrobřišní tlak, ovlivňují postavení pánve, bederní páteře a drží na svém místě všechny orgány v břišní dutině. 

Pokud pánevní dno není ve správné kondici, můžou se začít projevovat nejen bolesti zad, ale také potíže s vyměšováním jako inkontinence nebo zácpa. Dále se můžete potýkat s potížemi s bolestivou a někdy i nepravidelnou menstruací, se záněty a kvasinkovými infekcemi či bolestivostí při sexu nebo obtížemi při dosažení orgasmu. 

Možná se divíte, co všechno má pánevní dno na svědomí, že? A to ještě nekončíme.

2. Psychická stránka pohledu na pánevní dno

Pro někoho možná méně důležité projevy, ale s o to větším psychickým důsledkem. Výkyvy nálad k těhotenství a šestinedělí samozřejmě patří a považují se skoro za normální. Jistě, jenže co když se to neupraví ani když dítko začíná chodit? Ani v době zápisu do školy nebo v době příchodu pro všechny strany nelehkého náctiletého věku.

Pánevní dno i přes, a možná právě díky, vašemu nezájmu o něj, umí napáchat velké neplechy, protože, má na svědomí i vaši psychiku. Ovlivňuje vaše často nevysvětlitelné změny nálad. Taky umí doslova zadupat Vaše sebevědomí. 

3. Pánevní dno z pohledu sexuality

V neposlední řadě pánevní dno ovlivňuje kvalitu vašeho milostného života. Pánevní dno může sexualitu a chuť na sex probouzet, ale také „zabíjet“. Opět jde o propojení s vaší fyzickou i psychickou stránkou, za kterou stojí nefunkční svaly pánevního dna.

Disfunkce pánevního dna ale nemusí být způsobená pouze těhotenstvím.

Náročný způsob života, který dnes vedeme spojený se stresy, nedostatkem pohybu a špatnými stravovacími návyky, způsobuje tyto trable u všech věkových kategorií.

Jak znovu vrátit do kondice tělo, psychiku a sexualitu nejen po porodu?

Skvělé je začít hned po porodu, a ještě lépe před otěhotněním. Vy, které už máte těhotenství i porod za sebou, a přesto jste se tu taky našly, nezoufejte! Ztratily jste asi nějaký čas, ale vše se dá řešit. Jen to řešení není „zadarmo“. Ale nemluvíme tu o penězích. Čím déle jste své potíže potlačovaly, tím delší čas si vyžádá jejich náprava.

Zázraky na počkání se v tomto případě nekonají.

1. Vědomé dýchání

Neberte dýchání jen jako samozřejmost, která vás udrží při životě. Zkuste si uvědomovat jakou intenzitou a do jakých částí těla dýcháte.

2. Regenerace po porodu

Nehrňte se do extrémního cvičení. Pokud jste cvičily v průběhu těhotenství, bude pro vás návrat na cvičící podložku mnohem snazší.

A vy, které jste se tělu nevěnovaly před porodem, to teď vyšší intenzitou nespasíte. Takže nespěchejte a začněte zvolna a s rozumem. A ideálně pod dohledem zkušeného trenéra, který tuto problematiku ovládá.

3. Zábavné a příjemné zdravotní pomůcky

Venušiny kuličky (někdy také zvané Kegelovy kuličky) vám mohou být velmi příjemnými pomocníky. 

Jak vybrat ty pravé venušiny kuličky a jak s nimi pracovat?

Vzhled není to správné hledisko. Pro začátek je dobré vybírat si buď sady, kde máte možnost volit si velikost i zátěž, nebo alespoň dvě různé velikosti a hmotnosti venušiných kuliček.

Tři pravidla či informace pro uvědomění si:

  1. Čím menší velikost zvolíte, tím bude těžší ji v sobě udržet. 
  2. Totéž platí o hmotnosti. Čím těžší zvolíte, tím hůře je udržíte.
  3. Důležité je použití lubrikačního gelu pro zavádění kuliček.

Nejprve vnímejte, jak se cítíte. Zkuste běžný pohyb, občas se ohněte nebo si dřepněte. Když se vám podaří kuličky udržet, můžete zkusit náročnější pohyby, občas zvednout mimčo ze země nebo se proběhnout po schodech. Může to být i celkem zábavné 😊

Intenzita cvičení by měla být ze začátku jen pár minut denně a čas postupně prodlužovat. Ideální stav je dopracovat se na četnost cvičení 3 x denně 30 minut a to 3 y týdně. Ne víc. Tady méně znamená více. Mějte na paměti, že správné výsledky přináší jen pravidelné cvičení. Když si budete jisté v kramflecích, můžete zkusit kuličky těžší a menší velikosti.

Dopřejte si strečink. Pánevní dno má rádo péči a teplo. Zahřejte ho třeba zachumláním se do deky, chvilkou vědomého dýchání a tím, že budete alespoň pár minut jenom sama se sebou.

Zasloužíte si to a pánevní dno vás jistě brzo za vaše úsilí odmění třeba silnějším orgasmem.

Kde koupíte ty pravé kuličky přesně pro vás?

Ideálním místem je sex shop. Pokud se stydíte a bylo by vám nepříjemné takové místo navštívit, nakupte je online. Můžete navštívit e-shop Sexshop.cz, kde najdete poradnu Dr. Vrzáčkové a můžete se ptát i na choulostivé otázky. Stejně tak jsou k dispozici nákupní rádcové týkající se přímo venušiných kuliček.

V každém případě, i ve shonu všech povinností nepřestávejte myslet samy na sebe a vnímejte svá těla, jak jen můžete. Věřte, že jste báječné a krásné, protože teprve když tomu uvěříte, tak to tak opravdu bude!

Autorkou je Romana Nejezová, lektorka kurzů pánevního dna, fitness trenérka - POP ART FITNESS
 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA