Nákaza virem Zika v České republice nehrozí

Aktuální informace o situaci ohledně nákazy virem Zika: „Chtěl bych uklidnit českou veřejnost, že v České republice je riziko nákazy virem Zika prakticky nulové,“ uvedl 27. 1. 2016 na brífinku k problematice šíření viru Zika ve světě ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Doplnění informací z 25.1.2016 - Doporučení pro cestovatele:

  • Cestující, kteří vykazují příznaky kompatibilní s dengue, chikungunya nebo Zika virovým onemocněním do tří týdnů po návratu z postižené oblasti by měli kontaktovat svého lékaře.

Epidemie nákazy Zika virem se v současné chvíli šíří především v Latinské Americe, kde byly doposud zaznamenány stovky případů. Infekce se přenáší bodnutím komára rodu Aedes aegypti, přenos z člověka na člověka nebyl potvrzen. Inkubační doba je 3–12 dnů. Nákaza se projevuje obecnými chřipkovými příznaky – bolestí hlavy, svalů a kloubů, zvýšenou teplotou, případně i vyrážkou a zánětem spojivek. Nemocní však nejsou pro své okolí nakažliví, pouze v případě těhotných žen je virus spojován s poškozením plodu, u kterého dochází k zastavení růstu mozku (tzv. mikrocefalus).

Čtěte také:

Ministerstvo zdravotnictví varuje těhotné před cestou do Latinské Ameriky

Zdroj: MZČRTěhotenství.cz

Kategorie: 

Nákaza virem Zika v České republice nehrozí - podobné příspěvky

Zika virus: objevily se další případy sexuálního přenosu

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v USA (CDC) prošetřuje 14 nových případů sexuálního přenosu viru Zika. Ve všech případech došlo k přenosu viru Zika od mužů, kteří v nedávné době přicestovali z Jížní Ameriky.

Dnes (25.2.2016) také...

Ministerstvo zdravotnictví varuje těhotné před cestou do Latinské Ameriky

Zika virus představuje velmi vysoké riziko pro těhotné ženy, jejichž dětem může způsobit těžkou vývojovou poruchu zvanou mikrocefalie. Aktuálně v této souvislosti nedoporučuje Ministerstvo zdravotnictvní těhotným ženám, aby cestovaly do oblastí...

4 nejdůležitější formality, na které je třeba myslet před odjezdem na dovolenou s dětmi

Poslední květnové a první červnové dny jsou typickým obdobím, kdy si konečně vybíráme svoji letní rodinnou dovolenou. S potvrzenou rezervací se už můžeme těšit jenom na ničím nerušené chvíle strávené s dětmi přesně dle našich představ, ať už...

Nákupní poukaz jako motiv proč přestat v těhotenství kouřit

Finanční odměny by mohly pomoci jedné z pěti žen přestat kouřit během těhotenství – tento neobvyklý projekt, vyzkoušeli vědci v Anglii (University of Cambridge and King's College London).

Přesto, že je vědomí o škodlivosti kouření obecně...

Na setkání dětí ze zkumavky padl světový rekord

Na letošní setkání dětí ze zkumavky kliniky ISCARE přišlo 1334 dětí, což je nový světový rekord. Dosavadní zápis v Guinnessově knize rekordů dosud držela podobná akce v Číně z roku 2011. Přední české centrum ISCARE letos oslavuje 20 let od...