Ministerstvo zdravotnictví varuje těhotné před cestou do Latinské Ameriky | Těhotenství.cz

Ministerstvo zdravotnictví varuje těhotné před cestou do Latinské Ameriky

Ministerstvo zdravotnictví varuje těhotné před cestou do Latinské Ameriky - Těhotenství.cz

Zika virusinfo-icon představuje velmi vysoké riziko pro těhotné ženy, jejichž dětem může způsobit těžkou vývojovou poruchu zvanou mikrocefalieinfo-icon. Aktuálně v této souvislosti nedoporučuje Ministerstvo zdravotnictvní těhotným ženám, aby cestovaly do oblastí Latinské Ameriky, kde je zvýšený výskyt viru Zika.

Fakta o Zika viru

Infekceinfo-icon Zika virem je přenášená komáry. Zika virus (ZIKAV), byl poprvé identifikován v roce 1947 v lese Zika v Ugandě. 

Mezi hlavní symptomy infekce ZIKAV patří:

 • zvýšená teplota (<38,5 ° C)
 • přechodné artritida / artralgie s možnými otokyinfo-icon kloubů především v menších kloubech rukou a nohou
 • makulopapulární vyrážka často se šířící z tváře na tělo
 • překrvení spojivek nebo bilaterální nehnisavý zánět spojivek
 • obecné nespecifické příznakyinfo-icon (jako myalgie, slabost a bolestiinfo-icon hlavy).

Inkubační doba se pohybuje od 3 do 12 dnů.  Příznaky onemocněníinfo-icon jsou obvykle mírné a trvají 2 až 7 dní.

1.12. 2015 18 států v Brazílii potvrdilo autochtonní přenos : severní oblast (Amazonas, Pará, Rondônia, Roraima, a Tocantins), severovýchodní oblast (Alagoas, Bahía, Ceará, Maranhão, Paraíba, Pernambuco, Piauí, a Rio Grande do Norte), jihovýchodní oblast (Espirito Santo, Rio de Janeiro a São Paulo), středo-západní oblast (Mato Grosso) a (Paraná). Celkem bylo registrováno 1248 případů malformací (pro srovnání - v roce 2014 se v Brazílii narodilo „jen“ 147 novorozenců s mikrocefalií). Byly hlášeny 3 úmrtí mezi dvěma dospělými a novorozencem. Nejhorší situace stále panuje v severovýchodním státě Pernambuco.

Hlavní preventivní prostředky použité ke kontrole infekce ZIKAV:

 • Zvýšený dohled nad neurologickými syndromy a vrozenými malformacemi, a také doporučení pro následné sledování těhotných žen a novorozenců v oblastech, kde se ZIKAV vyskytuje.
 • Vzhledem k velkému rozšíření  Ae. aegypti a Ae. albopictus v Americe není možné zabránit množení inkriminovaného druhu komára, je nutné posílit kontroly v oblasti životního prostředí a je potřeba se zaměřit na odstranění vektorových hnízdišť.  

Riziko přenosu ZIKAV v EU:

Riziko přenosu infekce ZIKAV je v současné době v zemích EU velmi nízké, protože klimatické podmínky nejsou vhodné pro rozšíření přenašečů. V důsledku toho je riziko infekce  ZIKAV v zimním období extrémně nízké. Komárinfo-icon rodu Aedes albopictus se vyskytuje v mnoha částech EU především v okolí Středomoří.

Riziko zavlečení a šíření infekce ZIKAV zahrnuje Madeiru, protože zde probíhá intenzivní obchod s Brazílií.  

Doporučení pro cestovatele :

Před odjezdem do zemí s výskytem horečky dengue, chikungunya, nebo ZIKAV, by měla být přijata nezbytná opatření, která spočívají:

 • V používání repelentů a nošení vhodného oděvu minimalizující bodnutí komárem.
 • Vyhýbat se oblastem, které jsou zamořeny komáry.
 • Rozpoznat příznaky infekce ZIKAV a vyhledat odbornou zdravotní péči pokud se vyskytne některý z příznaků infekce. 
 • Těhotné ženy a ženy, které se snaží otěhotnět a plánují cestovat do oblastí, kde dochází  k rozsáhlému  přenosu  Zika virové infekce je nutné diskutovat cestovní plány se svým lékařem a zvážit nutnost cesty.
 • Oblečeníinfo-icon –nosit košile s  dlouhými rukávy a dlouhé kalhoty.
 • Používat sítě proti komárům
 • Cestující, kteří vykazují příznaky kompatibilní s dengue, chikungunya nebo Zika virovým onemocněním do tří týdnů po návratu z postižené oblasti by měli kontaktovat svého lékaře.

Zdroj:  WHOinfo-icon-Světová zdravotnická organizace, ECDC-Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí, Ministerstvo zdravotnictví ČR.

 

Foto: Wikipedie,Těhotenstvíinfo-icon.cz

Kategorie: 
Podobné příspěvky jako: Ministerstvo zdravotnictví varuje těhotné před cestou do Latinské Ameriky

Nákaza virem Zika v České republice nehrozí

Aktuální informace o situaci ohledně nákazy virem Zika: „Chtěl bych uklidnit českou veřejnost, že v České republice je riziko nákazy virem Zika prakticky nulové,“ uvedl 27. 1. 2016 na brífinku k problematice šíření viru Zika ve světě ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Doplnění...

Zika virus: objevily se další případy sexuálního přenosu

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v USA (CDC) prošetřuje 14 nových případů sexuálního přenosu viru Zika. Ve všech případech došlo k přenosu viru Zika od mužů, kteří v nedávné době přicestovali z Jížní Ameriky.

Dnes (25.2.2016) také vydalo Ministerstvo zdravotnictví tiskovou zprávu o...

Čtyři v tom - začíná nová řada dokumentárního seriálu o těhotenství, porodu a šestinedělí

Třetí řada dokumentárního seriálu o těhotenstvíinfo-icon, porodu a šestinedělí...

Soutěž pro maminky o 3 balíčky Uroval® manosa AKUT

Jaké látky přírodního původu obsahuje Urovalinfo-icon® manosa AKUT?

 

a) zlatobýl a D-manosa

b) kanadské...

Porodní asistentky budou spolupracovat

Na půdě Ministerstva zdravotnictví ČR se 12.3.2014 uskutečnilo pracovní jednání zástupců profesních sdružení porodních asistentek (Česká konfederace porodních asistentek, Unie porodních asistentek, Česká společnost porodních asistentek a Gynekologicko-porodnická sekce České asociace sester). Za...