Technika kojení | Těhotenství.cz

Minecraft nálepky se líbí každému dítěti!

Že výzdoba bytu může být i zábava, dokazuje eobchod Mixpix.cz, který nabízí originální nálepky ve tvaru čtverečku/pixelu. Lepením čtverečků jeden vedle druhého lze totiž vytvořit originální a netradiční motivy. Každé dítěinfo-icon si tak může vytvořit dekoraci do svého pokojíku přesně podle svých představ. Dlouhodobě jsou ale mezi dětmi nejoblíbenější motivy nálepek Minecraft.

Technika kojení

Technika kojení - Těhotenství.cz

Pro příjemné a bezproblémové kojení je důležitá správná technika kojení. Nabízíme vám proto několik rad. Udělejte si pohodlí, vyzkoušejte všechny možné polohy a vyberte si tu, která je pro vás nejpohodlnější.

Klasická poloha v sedě, tzv. poloha „bříško na bříško"

Je to poloha nejčastější a nejpoužívanější. Matka sedí na židli, pohovce nebo v křesle, její nohy se mohou opírat o stoličku, loket je možné podložit polštářem. Dítě leží na předloktí matky, hlavička spočívá v ohbí lokte. Matka druhou rukou drží prs pouze zespodu dlaní a nabízí ho tak, aby dítě uchopilo nejen bradavku, ale i část dvorce. Při přikládání se pohybuje dítě směrem k prsu matky, nikoli matka k dítěti! Upravte si polohu přitažením dítěte k sobě bříškem na své bři­cho, neodtahujte prs od nosu dítěte. Kojení nesmí bolet.

Dávejte pozor na to, aby dítě bylo natočeno nejen hlavou, ale celým tělem k vašemu prsu. To znamená, že dítě leží na boku, obličej, hrudníček, bříško a kolínka směřují k matce. Bříško dítěte se tedy dotýká vašeho bříška. Spodní ručička dítěte je pod prsem, nikoli mezi vámi a dítětem.

Horizontální poloha vleže na boku

Doporučuje se ihned po porodu, protože je nejméně náročná. Matka a dítě leží na boku, matka by si neměla dávat ruku pod hlavu ani se opírat o loket (vytahovala by dítěti prs z úst).

Fotbalové držení
Doporučuje se pro ženy po císařském řezu či s velkými prsy nebo plochými bradavkami. Matka sedí, dítě leží na polštáři bříškem k boku matky. Hlavička dítěte leží v matčině dlani. Tato poloha se také doporučuje při kojení dvojčátek kdy se takto mohou kojit obě děti najednou. Vyžaduje to na začátku pomoc další osoby, než se matka naučí tuto polohu plně ovládat sama.
 

Poloha tanečníka

Doporučuje se pro děti s nízkou porodní váhou nebo děti, které se špatné při­kládají. Dítě leží na předloktí matky, ruka nabízí prs stejné strany.

Kojení v horizontální poloze s dítětem na břiše matky

Doporučuje se pro ženy po císařském řezu a pro děti s břišní kolikou. Matka leží na zádech, dítě leží na břiše matky na bříšku. Přidržujte si váš prs volnou rukou, přičemž vaše čtyři prsty na ruce podepírají prs zespodu a palec je položen vysoko nad dvorcem. Palec umožňuje mírným tlakem na prsní tkáň napřímeni bradavky. Ostatní prsty musí také ležet na prsu až za dvorcem bradavky.

Napřímenou bradavkou podrážděte spodní ret dítěte. Počkejte, až díte o statečně otevře ústa. Prs nabízíte tak, aby dítě uchopilo nejen bradavku, ale co možná největší část dvorce. Přitáhněte dítě těsně k vašemu tělu, aby se špička nosu a brada dotýkaly prsu. Stlačování či odtahování prsu z obavy, že dítě ne­může dýchat, je zbytečné. Navíc tím dítěti vysunujete bradavku z úst.

Při správné technice sání je většina dvorce v ústech dítěte, jazyk přesahuje dolní ret. Bradavka i s dvorcem je na jazyku a směřuje k hor­nímu patru dítěte. Je slyšet, jak dítě polyká, při pití se pohybují ouška, tvářičky nesmí vpadávat a matku kojeni nebolí! Jistě jste někdy slyšely větu: „Nikdy nepřikládej křičící dítě k prsu!" Ale pokud děťátko dlouho pláče, někdy není jiné zbytí. Je jen zapotřebí dávat pozor, aby dostatečně polykalo, jelikož někdy při velkém pláči polykat zapomíná.

Mezi další zásady kojení patří i to, že by mělo být dítě kojeno co nejdříve bez omezování délky nebo frekvence. Dítě by mělo být přiloženo k prsu nejlépe do půl hodiny po porodu, kdy je potřeba dítěte sát a tvorba důležitých hormonů prolaktinu a oxytocinu největší. Dobře kojené dítě má 6 až 8 pomočených plen za den. Méně pomočených plen, hnědá, páchnoucí stolice s hlenem spolu s plo­chou váhovou křivkou a neklidem dítěte svědčí o nedostatku mléka.

Můžete kojit i v případě horečnatého onemocnění. Kojení v průběhu vašeho onemocnění představuje naopak pro dítě významný zdroj vznikajících proti­látek. Existuje jen malá skupina léků, která se při kojení nemohou používat. Běžná antibiotika či léky proti bolesti ale dítě neohrozí.

Většina praktických lékařů vám doporučí, abyste raději při užívání léků nekojily. Text na přiloženém letáků obvykle rovněž varuje před kojením při užívání léků. Je tomu tak proto, že výrobci léků nechtějí podstupovat žádné právní riziko a raději kojení zakáží. Ale nebojte se toho a při běžných virosách, nachlazeních nebo jiných běžných zdravotních problémech, kdy je nutno brát léky, klidně kojte!

Kojící žena by neměla kouřit a pít alkohol. Pokud je kuřačka, měla by kouřit až po kojení a maximálně 5 cigaret za den. Alkohol stejně jako ni­kotin nejen že škodí zdraví, ale tlumí sekreci prolaktinu. Dětem v těchto případech mléko nejen nechutná, ale zároveň je vystavujete riziku častého onemocnění a zvyšujete riziko budoucí drogové závislosti a rakoviny.

Těhotenství a porod
Autor: Magdalena Mikulandováwww.studioprozeny.cz

 

Kategorie: 

Podobné příspěvky jako: Technika kojení

Výživa těhotných a kojících žen

Organizmus těhotné a kojící ženy má zvýšené nároky na vitamíny a minerály, proto je zapotřebí vynakládat úsilí na „hledání“ co nejhodnotnějších potravin. Domnívám se, že jídlo, které denně vkládáme do úst nám výrazně ovlivňuje kvalitu života. A to nejen nám, ale také miminku, které je u nás v...

Nový výzkum zpochybňuje vliv kojení na inteligenci dětí

Kojeníinfo-icon je jednoznačně spojováno s řadou výhod pro zdraví...

Kojení u maminek vítězí

Aktuální průzkum Poradenského centra Výživa dětí ukázal, že maminky malých dětí považují kojení za nejlepší způsob podpory imunity svých dětí. Takovou zprávu vítají i lékaři, kteří tento názor podporují. V prvních měsících po narození je mateřské mléko  prokazatelně nejlepším zdrojem všech...

Jak se vyhnout nejčastějším potížím při kojení

Ragádyinfo-icon, zadržování mléka a zánět prsu...

Doporučení k zavádění příkrmu u kojenců

Výlučné kojeníinfo-icon do ukončeného 6.měsíce následované pokračováním v kojení spolu s odpovídající komplementární výživou dle potřeb...

Příspěvky z webu mojetehotenstvi.cz