Endometrióza je příčinou neplodnosti u čtvrtiny žen | Těhotenství.cz

Minecraft nálepky se líbí každému dítěti!

Že výzdoba bytu může být i zábava, dokazuje eobchod Mixpix.cz, který nabízí originální nálepky ve tvaru čtverečku/pixelu. Lepením čtverečků jeden vedle druhého lze totiž vytvořit originální a netradiční motivy. Každé dítěinfo-icon si tak může vytvořit dekoraci do svého pokojíku přesně podle svých představ. Dlouhodobě jsou ale mezi dětmi nejoblíbenější motivy nálepek Minecraft.

Endometrióza je příčinou neplodnosti u čtvrtiny žen

Endometrióza je příčinou neplodnosti u čtvrtiny žen - Těhotenství.cz

Endometriózou trpí zhruba 6-10 % žen v plodném věku, přičemž ročně je v ČR s tímto onemocněním hospitalizováno zhruba 1 800 pacientek. Jejich počet každým rokem mírně stoupá.5 Endometriózainfo-icon je chronické onemocněníinfo-icon, jehož příčina dosud nebyla přesně zjištěna. Jejími příznakyinfo-icon jsou bolest v podbřišku, bolest při pohlavním styku, poruchy menstruačního cyklu a také neplodnostinfo-icon. Díky asistované reprodukci ale ani ženy s vážnými formami endometriózy nemusí ztrácet naději na založení rodinny.

Endometriózu poprvé popsal v roce 1860 vídeňský patolog a rodák z Hradce Králové Karel Rokitanský. Ale ani dnes, po více jak 150 letech, stále nevíme, proč některé ženy endometriózou trpí. S chronickou pánevní bolestiinfo-icoń přitom do ambulance gynekologa přichází až 10 % žen. Mnohé z nich před touto návštěvou absolvují rozsáhlá vyšetření u jiných specialistů a opakovanou a zbytečnou antibiotickou léčbu jen proto, že je endometrióza v diagnostice chronické bolesti opomíjena.

Rozpínavá dělohainfo-icon

„Zdravotní problémy při endometrióze způsobují ložiska děložní slizniceinfo-icon, která se začnou objevovat jinde než v děloze, nejčastěji na pobřišnici v oblasti pánve, na vaječnících či vejcovodech, ale mohou se vyskytnout v podstatě všude kromě sleziny a srdce,“ popisuje        MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., vedoucí lékař kliniky asistované reprodukceinfo-icon IVFinfo-icon Clinic Olomouc. Příčina onemocnění není zatím jasná, teorií je více. Nejčastěji to bývá odchod menstruační krve nejen klasicky pochvou, ale i zpětně vejcovodyinfo-icon do dutiny břišní, kde se části děložní sliznice uchytí a vznikají tak ložiska endometriózy. Tuto teorii podporují studie, z nichž vyplývá, že endometriózou trpí zejména ženy, jež menstruují v krátkých intervalech za sebou nebo mají menstruaci silnou a delší než 7 dní. Častější výskyt endometriózy byl zjištěn také u žen s omezenou či žádnou možností odtoku menstruační krve. Na vzniku endometriózy se podílejí také imunologické, genetické a hormonální faktory.

Neplodnost způsobená endometriózouinfo-icon

Podle umístění ložisek má endometrióza několik různých forem, přičemž plodnostinfo-icon ženy ovlivňuje na třech úrovních. První je hormonální, kdy se díky postižení vaječníků nedostatečně tvoří ženské hormonyinfo-icon. Otěhotněníinfo-icon dále endometrióza brání i mechanicky. Zánětlivé změnyinfo-icon způsobují jizvení a srůsty v dutině břišní. A do třetice působí nemocinfo-icon lokálně. Nepohyblivé vejcovody nejsou schopné správně zachytit vajíčko uvolněné při ovulaci a jizvení vejcovodu může bránit transportu oplozeného vajíčka. „U mírnějších forem endometriózy je nejlepším způsobem léčby nejprve podání hormonální terapie. Úspěšnost této léčby je vysoká, nicméně u 25-50 % pacientek se do jednoho roku po vysazení léčby mohou obtíže opakovat. V závažnějších případech přistupujeme k chirurgickému zákroku,“ říká MUDr. Štěpán Machač.

Šance otěhotnět se u zdravých žen pohybuje mezi 15-20 % během jednoho cyklu, u žen s endometriózou pak v rozmezí 2-10 %. Proto se při léčbě neplodnosti způsobené endometriózou využívají metody asistované reprodukce. Vhodnou metodu zvolí lékař podle toho, jakou formou endometriózy pacientka trpí. „Nejčastěji se u žen postižených endometriózou provádí metoda IVF, kdy je vajíčko oplodněno spermií mimo tělo ženy a poté zavedeno do dělohy,“ popisuje MUDr. Štěpán Machač.

Není nač čekat

U čtvrtiny neplodných žen je příčinou neplodnosti právě endometrióza.2 Včasné řešení problému a návštěva specializované kliniky zvyšuje šance na otěhotnění. Úspěšnost asistované reprodukce je mnohem vyšší, pokud ji ženainfo-icon podstoupí do svých 35 let. Naději nemusí ale ztrácet ani starší ženy. Dle platné legislativy může žena v České republice podstoupit léčbu neplodnosti pomocí asistované reprodukce až do věku 49 let.

Těhotenstvíinfo-icon.cz

Podobné příspěvky jako: Endometrióza je příčinou neplodnosti u čtvrtiny žen

Test plodnosti zdarma - v rámci Národního dne neplodnosti

6. červen je Národním dnem neplodnosti, varuje páry před odkládáním těhotenstvíinfo-icon. Česká gynekologická a porodnická společnost každoročně při...

Nejčastější příčiny potíží s otěhotněním

Průměrná pravděpodobnost otěhotněníinfo-icon zdravé ženy ve věku do 35 let, která má pravidelný...

Mindfulness - nová technika při léčbě neplodnosti

Často se v poslední době setkáváme s termínem mindfulnessinfo-icon, označovaným také jako všímavost nebo uvědomění. Nejedná se však o nějakou novou moderní...

Sekundární neplodnost

Neplodností je na celém světě postiženo minimálně 10 % párů, přičemž dalších 10 -  25 % párů je postiženo tzv. neplodností sekundární. O sekundární neplodnosti hovoříme v případě, kdy pár není schopen počít druhé a další dítě...

Strava bohatá na ovoce a zeleninu může prý ovlivnit plodnost u mužů

Pravděpodobně jste slyšeli, že kouřeníinfo-icon může ovlivnit plodnost...

Příspěvky z webu mojetehotenstvi.cz