Přejít k hlavnímu obsahu

Co když pro dnešek vynecháme ..

Čištění zubů

Péče o děti je náročná. A to jediné, co v den, kdy máte všeho plné zuby, děti řádí, kňučí, mámí a byt je jim malý, chcete, je brzká večerka. A tak se na něco vědomě “zapomene”. Je to ale v pořádku? Ano i ne. Musíte počítat s následky.  

Zuby necháme na zítra  

Spousta lidí věří, že mléčné zuby, pro které děti tolik trpěly a začnou jim padat mezi pátým a šestým rokem, nejsou nikterak důležité. Jde o dočasné tesáčky, které jsou jen pro komfortnější zpracování jídla, ale hlubší význam nemají. To je pravda jen z půlky. Sice vypadnou a narostou nové, trvalé a pevnější, o které se musí člověk opravdu dobře starat, ale to neznamená, že ty dětské nepotřebují pravidelnou péči. Naopak. Jsou křehčí, tenčí a se sklony ke kazivosti. Děti, které mají místo bílých perliček zažloutlé zoubky nebo dokonce hnědé výrůstky, přibývá. Mohou za to kazy.  

Stačí jeden den, aby se do těch malých zoubků pustily bakterie a nahlodaly sklovinu, aby vytvořily půdu pro usazování nečistot a odhalené krčky. Mléčné zuby jsou malé - vlastně celá ústa, dásně, jazyk nebo patro. A jakmile se v pusince malého špunta rozvine infekce, jen těžko jí můžete zabránit. Afty, vřídky, moučnivka, záněty. Vynechání čištění zubů za ty hrozící potíže skutečně nestojí. Ano, je to otrava. Obzvláště u dětí, které neudrží hlavu chvíli v klidu a minimálně do školního věku byste jim v koupelně měli asistovat a zuby dočistit, protože samy nemají ten správný grif a mají sklony k drhnutí jen předních tesáků (do zadních “chodeb”) většinou nezabloudí. Samozřejmě se potíže nemusí projevit hned nebo nikdy, ani při opakovaných výpadcích, ale nemá smysl to pokoušet. Už jenom proto, že v dětech byste měli podněcovat smysl pro povinnost a pravidelnost.  

Nedejte ani na babské rady. Ty jsou totiž hodně svérázné a tvrdí, že například konzumace jablka před spaním nahradí čištění zubů. Je to nesmysl. Jablko obsahuje přirozené cukry jako kterékoli jiné ovoce, sacharidy se usadí na zubech a ty tam pak nadělají pořádnou paseku. Naopak. Všechny šťávy, zbytky jídla a nečistoty byste měly večerním čištěním dostat dolů a do postele uléhat “s čistým štítem”.  

Na pankáče: bez koupačky 

Děti rochnění ve vaně milují. Sprchou čarují všude kolem, baví je stékající voda a fontánky, hrají si na piráty a schovávají se do pěny. Je to akce minimálně na dvacet minut. Děti jsou sice šťastné, ale vy - rodiče - melete z posledního. Rádi byste děti jen namydlili, opláchli a rychle ven. Žádné velké akce. Jen to většinou narazíte. Děti se o takovou kratochvíli nenechají ošidit.  

Je vynechání večerního koupání možné? Ano, ale musíte zohlednit spoustu faktorů. Někdy zkrátka není zbytí. V zimních měsících, kdy se děti tak nepotí, sprchu můžete pro jednou vypustit a nechat na další den. Přes léto buďte ale důslední. Proč? Důvodů je mnoho.  

  • Děti se potí a pokožka se snadno zanese, o zápachu nemluvě  
  • Provedete zběžnou kontrolu štípanců nebo přisátých klíšťat 
  • Zabráníte rozvoji infekcí v rozkroku (u dívek i chlapců)  
  • Umyjete vlasy, zbavíte je nečistot a nadměrné mastnoty  
  • Zregenerujete tělo, které bylo celý den na slunci nebo v písku 
  • Nanesete gel, mýdlo nebo krém, které vrátí pokožce pružnost hydrataci 
  • Zbavíte tělo zbytků oloupané kůže (loupe se mnohem víc než v zimě) 

Nárazově nemusí vynechání koupání představovat velký problém, pokud ale dítě strávilo den v lese, na cestách, zpotilo se nebo právě vylezlo z bazénu s chlórem nebo z rybníka, sprcha je nutná.  

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA