Přejít k hlavnímu obsahu

Peklo v autě aneb s dětmi na cestách

Rodina v aute

Ano, děti se přizpůsobí všeličemu. A rodiče zkouší, kam až můžou zajít. Pravda je ale taková, že cesta autem patří právem k tomu nejobávanějšímu. Málo prostoru, svižná jízda, agresivní řidiči a proměnlivá nálada, únava. Jak to zvládnout bez ztráty kytičky?  

Dobrý začátek, pokračování na levačku  

Vynechte tentokrát miminka. Ta paradoxně snesou i delší cesty, stačí totiž dodržovat nastavený režim, pravidelně krmit, přebalovat, vyvětrat, usmát se, popusinkovat a naladit ukolébavky. Cesta s dítětem do jednoho roku věku bývá bezproblémová. Jakmile se ale přesune do sedačky a z polohy ležmo se dostane do sedu, začne vystrkovat růžky a cestu zpestřovat. Bohužel ne vždy jen v tom dobrém.  

Před cestou  

V první řadě je třeba zohlednit dva parametry, na základě kterých vystavíte cestovatelský plán:  

Kvalitní vybavení  

Při nákupu autosedačky se neřiďte jen cenou. Pokud váš rozpočet úpí od náporem výdajů, zkuste najít zánovní nebo minimálně použité zboží z druhé ruky. Nechte si poradit, prozkoumejte uživatelské recenze, promyslete i to, jestli se dá použít do všech typů aut nebo vzít s sebou do letadla. Musí být dítěti pohodlná, plně nastavitelná, pratelná. Design není podstatný.

Zdravotní stav  

Je logické, že dítě, které není v dobré kondici, dá hlasitě najevo sebemenší náznak nepohodlí. Problém může být zvýšená teplota, bolest hlavy, brnění v končetinách z důvodu dlouhé jízdy, rýma nebo bolest bříška. Vlastní kategorii má situace, kdy dítěti pohupování v autě nedělá dobře a zvrací. Žaludek na vodě představuje pro dlouhé cesty skutečný problém. Nehodám (než se dítě naučí si včas říct, že potřebuje zastávku, nebo manipulovat se speciálními sáčky) se zřejmě nevyhnete. Můžete zkusit nasadit speciální léky, které žaludeční šťávy zkrotí, ale ani ty bohužel nesednou zdaleka všem a mívají celou řadu vedlejších účinků, jako je nadměrná únava, vyrážka nebo sucho v ústech.

Tipy k nezaplacení  

Téměř třicet procent dopravních nehod je z důvodu nepozornosti kvůli dětem. Aby ne, když skučí, prosí, pláčou, rvou ze sebe bezpečnostní popruhy, kopou do sedačky, neobratně manipulují s lahvičkou nebo sušenkami, ťukají na okna, zkouší zámky na dveřích, pošťuchují se se sourozenci, sundávají si boty, střílí rozumy a mají milion všetečných otázek, jednou chtějí smrkat, pak utřít roce, podat plyšového medvěda nebo zapnout pohádku..To není zrovna ideální prostředí pro maximální koncentraci. A tak se hodí každý trik, jak děti zabavit.  

Svět pohádek  

Je to sice větší investice, ale tisíckrát se vám vrátí. Nezáleží na tom, jestli jsou dítěti dva roky nebo deset. Však i v dálkových spojích autobusem si můžete pro zahnání nudy pustit film. A stejně to funguje i u dětí. Zabaví je na spoustu hodin a víceméně o nich neuslyšíte. Často je kolíbání auta dokonce uspí. Oproti časopisům nebo knížkám, ze kterých se dětem dělá špatně, protože mají hlavu sklopenou, je tablet ideální volba. Trocha moderních technologií autu neuškodí.  

Nebude to ale zadarmo:  

  • Tablet - stačí základní model bez nejnovějších funkcí, zaměřte se na dostatečnou paměť, slušné rozlišení a zvukový rozsah a velikost 
  • Speciální pouzdro na tablet - zavěsíte na sedačku řidiče nebo spolujezdce  
  • Přenosný reproduktor - není nutný, máte-li auto na elektrický pohon, při jízdě není skoro slyšet 
  • Flash-disk - kapacita 32 nebo 64 GB by měla stačit, nahrajte je a pak stačí jen pouštět jednu za druhou. Ale pozor - obsah musíte pravidelně měnit podle aktuálních preferencí dítěte  

Domácí Bingo  

Zalovte v paměti. Určitě si vzpomenete na zábavnou hru bingo. Kdo uvidí první to, co je na obrázku, vyhrál. No, dítě nemá z auta moc dobrý výhled, ale jak roste, zahlédne toho čím dál tím víc. Vzorek na sedačce zná dokonale, a tak bude natahovat krk a dívat se ven. Využijte toho. Vezměte čtvrtku, rozdělte ji na devět nebo dvanáct okének a do každého nakreslete něco, co může dítě z auta sledovat - mraky, dům, zámek, letadlo, semafor, auto, vlak, strom, policistu a spoustu dalšího. Dejte mu tužku (ne ostrou ani takovou, která udělá na autě nebo sedačce nevypratelné stopy) a pokaždé, když něco objeví, symbol škrtne. Do auta neexistuje lepší hra.  

Ten nejlepší bufet  

Stravovací režim se na cestách dodržuje těžko. To ale neznamená, že musíte rezignovat na všechny nastavená pravidla a dětem servírovat jen sušenky a bonbony, které koupíte na benzínové pumpě. Jděte na to přes krabičky a domácí dobroty. Připravte sendviče s arašídovým máslem, nezapomeňte na porci lyofilizovaného ovoce, přibalte banány, krekry ze slunečnicových semínek, uzeného lososa nebo játrové paštiky. Ideální je také hroznové víno nebo tvrdé kozí a ovčí sýry. Je úplně jedno, jestli necháte dítě jíst přímo v autě nebo si zastavíte a uděláte si krátký piknik na odpočívadle.  

Vyvarujte se ale mléčných výrobků a jednotvárného jídla nebo ovocných šťáv. Dlouhé natřásání v autě nedělá trávení dobře a nehoda by byla na spadnutí.  

Vybavte je podle jejich gusta  

Sedět nehnutě na místě je pro děti ta nejpekelnější představa. A co teprve, když zasvítí sluníčko. Pořiďte jim sluneční brýle nebo stínítka do oken s dětským motivem, dečku na přehození s praštěnou Mášou a spací polštářek, aby je nebolelo za krkem. Do kufru přibalte tašku, kam všechny nezbytnosti uložíte. Budete je mít při každé cestě při ruce a děti nebudou mrzuté.  

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA