Nedostatek železa v těhotenství | Těhotenství.cz

Nedostatek železa v těhotenství

Nedostatek železa v těhotenství - Těhotenství.cz

Anémieinfo-icon z nedostatku železa je na světě nejčastější nutriční onemocněníinfo-icon u dětí a žen plodného věku. Pokud trpíte častými bolestmi hlavy, jen těžko se soustředíte a často vás přepadají stavy slabosti, tak je něco špatně. Nedostatek železa můžete poznat i z viditelnějších příznaků jako jsou bolavé koutky úst, lámavé nehty, vypadávání vlasůinfo-icon nebo bledá a nezdravě vypadající kůže. Pro těhotné je železoinfo-icon důležité proto, aby tělo mělo dostatek energie. Pokud se zvláště ve třetím trimestru cítíte unavená, může být příčinou právě malý obsah železa ve vaší stravě. Nedostatek železa může také případně zhoršit různá zranění, ztráty krve, krváceníinfo-icon nebo onemocnění zažívacího ústrojí, které zhoršují vstřebávání železa. K nedostatku železa může také přispět špatný příjem kyseliny listové, bílkovin a vitamínu C.

Málo železa v průběhu těhotenstvíinfo-icon může zvýšit riziko předčasného porodu.

Nedostatek železa může způsobit mnoho zdravotních problémů. Běžné potíže s tímto spojené zahrnují opožděnou kognitivní funkci, špatný fyzickou zdatnost a sníženou imunitní funkci. U dětí může anemie z nedostatku železa způsobit psychomotorické a kognitivní abnormality, v důsledku pak problémy s učením v budoucnu.
U těhotných může nízký příjem železa zvýšit ženské riziko předčasného porodu a riziko narození dítěte s nízkou porodní hmotností.

Železo, které se přijímá prostřednictvím stravy, je základní součástí hemoglobinu, tj. bílkovinyinfo-icon, která přenáší v krvi kyslíkinfo-icon. Aby krev plnila dobře svoji úlohu, potřebuje k tomu železo. V těhotenství se zvětšuje objem krevního oběhu až téměř na dvojnásobek, rovněž se zvětšuje tvorba červených krvinek miminka. Proto se také zvyšují požadavky na přísun železa.

Jestliže se konzumuje pestrá stravainfo-icon, potřebná dávka železa se zajistí.

Existují dva druhy železa v potravinách – hemové železo a nehemové železo. Železo z živočišných zdrojů (hemové železo) se lépe absorbuje než železo z rostlinných zdrojů (nemehové železo). Většina živočišných produktů a mořské plody obsahují hemové železo. Nehemovým zdrojem železa jsou fazole, ořechyinfo-icon, zeleninainfo-icon, jako např. špenát. Bohatým zdrojem železa je také třeba bazalkainfo-icon. Doporučený příjem železa pro vegetariány je 1,8 krát vyšší než u těch, kteří maso jedí. Železo má však i své „nepřátele“, kteří brání jeho optimálnímu využití. Řadí se k nim na vápníkinfo-icon bohaté mlékoinfo-icon či sýry, kávainfo-icon, černý čajinfo-icon nebo vaječné bílkoviny.

Pozor však na nadměrný přísun železa. Železo se ukládá v těle a v nadměrných dávkách působí toxicky. Proto pokud se někdo rozhodne pro zvýšení příjmu železa například formou výživových doplňků, měl by se poradit se svým lékařem.

Doporučený příjem

Doporučená denní dávky pro železo je závislá na věku a pohlavíinfo-icon.

  Dětiinfo-icon:

     1 - 3 roky - 7 miligramů
     4-8 roky - 10 mg.

Muži:

     9-13 rok - 8 miligramů
     14 - 18 roky - 11 miligramů
     19 let a starší - 8 miligramů.

Ženy:

     9-13 rok - 8 miligramů
     14 - 18 roky - 15 miligramů
     19-50 roky - 18 mg
     51 roků a starší - 8 miligramů.

Těhotenství:

      27 miligramů.
 

Těhotenství.cz, Foto: Pixmac

Podobné příspěvky jako: Nedostatek železa v těhotenství

Banánový koktejl

  • 1 zralý banáninfo-icon
  • 300 ml acida
  • 1 lžička medu

...

Banán v těhotenství

Banány obsahují velké množství vitamínu B6, dále pak vitamíny C, B1, B2, E a kyselinu listovou. Banány jsou bohaté na minerályinfo-icon, ze kterých je...

Bazalka – skvělá potravina pro maminky v těhotenství

Bazalkainfo-icon byla zařazena mezi 100 nejzdravějších potravin pro své výjimečné účinky při ochraně zdraví...

Ogestan - novinka pro těhotné a kojící ženy

Věděli jste, že doplňky stravy pro těhotné a kojící ženy obsahují často i látky, které ženy nepotřebují a které zbytečně zatěžují jejich organizmus? Ženy totiž obvykle pestrou stravou pokryjí zvýšenou potřebu vitaminů přirozeně. Odborníci říkají:...

Rukola – skvělý zdroj kyseliny listové v těhotenství

Většině maminek není třeba jistě tuto zeleninu představovat.Víte ale, že rukolu můžete zařadit do jídelníčku právě v těhotenstvíinfo-icon s cílem získat...