Kontinuální láskyplná podpora těhotných a rodících žen

Kontinuální láskyplná podpora těhotných a rodících žen

Od nepaměti se ženy vzájemně v těhotenství, při porodu a v péči o děti podporovaly. Odbornicemi na zdravotní porodní péči byly a jsou porodní babičky, dnešní porodní asistentky. Kromě porodní babičky u porodu však často bývaly i další pomocnice – příbuzné rodičky, kamarádky, sousedky. Na tuto tradici navazují dnešní duly.

Novodobé duly začaly působit v 70. letech 20. století v Severní Americe v době počátků humanizace porodnictví. Svobodomyslné ženy chtěly zpět své porody, o něž se cítily okradeny stále více technicistním nemocničním porodnictvím. Přály si, aby je u porodu doprovázeli nejen jejich muži, otcové dětí, ale také blízké ženy, u nichž nacházely podporu ve vzájemné ženské sounáležitosti. V České republice duly začaly působit na začátku nového tisíciletí.

Kdo je dula a jak vám může pomoct?

Dula je vyškolená průvodkyně těhotenstvím, porodem a počátkem mateřství. Prošla speciálním vzděláváním pro duly a je m.j. obeznámena s porodním procesem a úlevovými prostředky. V době těhotenství dula budoucím rodičům pomáhá s přípravou na porod a rodičovství, mají-li zájem, pomůže jim při sestavování porodního přání či plánu. Úlohou duly při jakémkoli způsobu porodu je trpělivě provázet ženu, příp. i jejího partnera, je-li přítomen. Také v šestinedělí dula poskytuje informace a podporu, může ženě pomoct s kojením, předat zkušenosti s péčí o miminko. Dula si klade za cíl podporovat ženu v jejích mateřských kompetencích a blízkém kontaktu s miminkem, přeje si, aby její klientka pocítila, že jak porod tak mateřství dobře zvládne.

Práce duly se řadí mezi pomáhající nezdravotnické profese. Duly specifickým způsobem doplňují práci porodních asistentek, lékařů a zdravotních sester. Profesionální duly organizované v příslušné asociaci při práci vycházejí z výsledků vědeckých studií, zpracovaných např. Světovou zdravotnickou organizací nebo Mezinárodní organizací za porodní služby pro matku a dítě (IMBCO). Zároveň respektují individuální potřeby a přání klientky, podporují její volbu. Jsou vázány profesním etickým kodexem.

O přínosu podpory dulou u porodu byla provedena celá řada zahraničních výzkumů. Z rozsáhlé metaanalýzy z r. 2013 vyplývá, že ve srovnání se ženami, které neměly nepřetržitou podporu u porodu, ženy podporované osobou, která měla na starost pouze podporu a zároveň nepatřila do blízkého okruhu rodičky, vykazovaly

o 28 % menší pravděpodobnost císařského řezu, o 31 % menší pravděpodobnost urychlení porodu pomocí oxytocinu, o 9 % menší pravděpodobnost užití léků proti bolesti, o 34 % menší pravděpodobnost, že budou porod hodnotit negativně. Na závěr autorky a autoři metaanalýzy konstatovali, že každé ženě by se během porodu mělo dostat nepřerušované podpory.

Podporobnosti o své práci a další užitečné informace vám rády osobně sdělí duly České asociace dul a o.s. České duly na Festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství v pražském Kině Perštýn každé odpoledne od pondělí 18. května do soboty 23. května 2015 v „poradně duly“.

Ve středu 20. května 2015 od 20 hodin vás do Kina Perštýn zveme na promítání filmu Dula!, po němž bude následovat beseda s dulami České asociace dul.

Celý program je na www.respektkporodu.cz
 

O dulách si více můžete přečíst zde:

http://www.porody.net/2012/11/26/dula-anebo-partner-u-porodu/

http://www.porody.net/2012/07/24/jak-pracuji-duly-v-cr/

Seznam dul najdete zde:

Česká asociace dul www.duly.cz

České duly www.mojedula.cz

Vlasta Jirásková, www.porody.net

Těhotenství.cz

Kontinuální láskyplná podpora těhotných a rodících žen - podobné příspěvky

Kdo je porodní asistentka a jak se stát porodní asistentkou?

Dle české právní úpravy, tj. § 5 odst. 3 zákona č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých...

Jak se stát dulou

Pokud vás láká profese duly, měly byste si položit pár otázek, které vám pomohou k rozhodnutí zaslat přihlášku na kurz pro duly:
1. Proč chci doprovázet jiné ženy k porodům
2. Mám dostatečné zázemí, které mi pomůže vykonávat časově...

Kdo je dula?

„Dula“ je starý řecký název, který se dnes používá pro speciálně vyškolenou ženu, která nabízí podporu ženě v těhotenství, při porodu a v šestinedělí. Dula rodiče doprovází na jejich cestě a pomáhá jim naplnit jejich představy o porodu. Pomáhá...

Cvičení v těhotenství - cviky na záda

a)         Vzpor klečmo (na čtyřech). Záda jsou rovná, neprohnutá v bederní oblasti. S nádechem vytáčíte propnutou levou paži do strany, hlava sleduje paži. S výdechem vracíte zpět. Střídejte levou a pravou paži. Cvik cvičte l0 x.
b...

Lze darovat pupečníkovou krev?

Ano, lze. Darování je dobrovolné a bezplatné, nelze za něj však očekávat ani žádný honorář. Maminka, která se pro darování rozhodne, musí počítat s následujícím postupem:
1)

  • Musí si vybrat jednu z porodnic, které s BPK ČR...