Banner Respekt k porodu
S pneumokokovými infekcemi se malé děti potýkaly i vloni | Těhotenství.cz

S pneumokokovými infekcemi se malé děti potýkaly i vloni

S pneumokokovými infekcemi se malé děti potýkaly i vloni - Těhotenství.cz

Onemocněníinfo-icon, která pneumokoky způsobují, vypadají zpočátku jako běžné nachlazeníinfo-icon. Poté se přidá bolest hlavyinfo-icon a uší, zvraceníinfo-icon i vysoké teploty. Nejvážnější případy pak mohou končit i úmrtím. Podle nejnovějších statistik Státního zdravotního ústavu (SZÚ) bylo v roce 2016 zaznamenáno celkem 13 případů invazivních pneumokokových onemocnění (IPO) ve věkové kategorii dětí do pěti let. Reálný počet případů IPO však bývá vyšší, protože ne všechny případy se podaří diagnostikovat a nahlásit. Pneumokoky se sice vyskytují u osob všech věkových kategorií, nejzávažnější komplikace ale způsobují u nejmenších dětí a seniorů. Účinnou prevencí před nákazou pneumokokovými infekcemi je očkováníinfo-icon. Proočkovanost populace v poslední době přesto klesá.

Co jsou pneumokoky?

Pneumokoky (Streptococcus pneumoniae) jsou bakterie kulovitého tvaru, které běžně osidlují horní cesty dýchací. U jedinců s dostatečně silnou a vyzrálou imunitou obvykle nezpůsobují zdravotní potíže. Pneumokokové infekceinfo-icon se šíří vzduchem (např. kýchnutím). Léčí se antibiotiky, závažnépřípady vyžadují hospitalizaci.

Jak moc jsou pneumokoky nebezpečné?

Mezi onemocnění vyvolaná pneumokoky patří například sepse (otrava krve), dále zánět mozkových blan nebo zápal plic. Všechna tato onemocnění přitom mohou v závažných případech skončit tragicky. Existují i neinvazivní pneumokoková onemocnění, například záněty středního ucha nebo průdušek, která mohou mít také komplikovaný průběh. Opakované záněty středního ucha u dětí pak mohou vést až k poškození sluchu.

Záněty středního ucha

Zánět středního ucha je především pro dětiinfo-icon velmi bolestivou záležitostí. Doprovází ho vysoké teploty či horečky a pro dítěinfo-icon i jeho rodiče to pak často znamená několik probdělých nocí. Bolest je způsobena vzestupem tlaku, který je vyvolán otokem a nahromaděnou tekutinou ve středním uchu. Podle odhadů jím onemocní ještě před třetími narozeninami až tři čtvrtiny všech dětí. Velmi často bývají původcem zánětu středního ucha právě pneumokoky. Léčba nezřídka vyžaduje užívání antibiotik a často také propíchnutí ušního bubínku, čímž dojde k uvolnění nahromaděného hnisu. Také u zánětů středního ucha způsobených pneumokoky je jednou z možností prevence očkování.

Proč jsou pneumokoky nebezpečné zvláště pro nejmenší děti?

Imunitní systém nejmenších dětí není dostatečně zralý, aby se uměl vypořádat s napadením organismu pneumokokovými infekcemi. Jednou z možností prevence je očkování v prvním roce života, které před tímto typem onemocnění pomáhá chránit. Díky vakcinaci dochází ke snížení nosičství v populaci, čímž klesá riziko onemocnění i pro neočkované osoby. Ačkoli jsou vakcíny proti IPO hrazeny zdravotními pojišťovnami, proočkovanost dětí proti pneumokokům průběžně klesá. 2 Vysoká proočkovanost společnosti přitom pomáhá chránit rizikové skupiny, do kterých děti patří.

Mezi další preventivní opatření, kterými lze riziko výskytu onemocnění snížit, patří posilování imunity stravou bohatou na vitamíny a minerályinfo-icon, dostatečně teplé oblečeníinfo-icon v chladných měsících nebo zvlhčování vzduchu v místnostech, které by neměly být přetopené.

 

 

Tisková zpráva

Kategorie: 
Podobné příspěvky jako: S pneumokokovými infekcemi se malé děti potýkaly i vloni

Čím více očkovaných, tím méně nových případů pneumokokových onemocnění, tvrdí SZÚ

Státní zdravotní ústav: „Hrazené očkováníinfo-icon proti pneumokokům má smysl, varovný je ale pokles proočkovanosti“.

 

V ...

Povinný očkovací kalendář a další možnosti očkování

Ministerstvo zdravotnictví ČR je zplnomocněno k vydání vyhlášky upravující očkováníinfo-icon. Na základě této vyhlášky se sestavuje...

Povinné očkování dětí ano, či ne? Ve sněmovně budou diskutovat politici, odborníci i rodiče

Má být současný očkovací kalendářinfo-icon pro děti...

Ministr zdravotnictví chválí rozhodnutí Ústavního soudu ve věci povinného očkování dětí

Ústavní soud potvrdil (23. 2. 2015), že Ministerstvo zdravotnictví může nařizovat očkováníinfo-icon dětí a za vyhýbání se této povinnosti má zákonným zástupcům i...

Vybudování silné imunity a rozvoj paměti dítěte – oboje můžete podpořit správně zvolenou stravou

Silná imunitainfo-icon, rychlý a úspěšný rozvoj myšlení a paměti, řeči i motoriky. To vše můžete u svého dítěte ovlivnit správnou stravou. K výraznému posilování...