19. týden těhotenství | Těhotenství.cz

19. týden těhotenství

19. týden těhotenství - Těhotenství.cz

Zvětšení bříška je již tak markantní, že jej nelze utajit.
Většina maminek již cítí pohyby svého potomka. Umí nejen kopat nohama a šermovat rukama, ale hladí se, hraje si s pupeční šňůrou, strká si prsty do pusy, škytá, otvírá pusinku, polyká plodovou vodu, močí, vylučuje obsah střev. Měří asi 23 cm a váží kolem 250 g. V případě rizika vývojové vady nebo při věku matky nad 35 let se v této fázi gravidity provádí amniocentéza.
Jde o vyšetření plodové vody. Získá se píchnutím tenké jehly do dutiny děložní, pod kontrolou ultrazvuku tak, aby plod nebyl poraněn. Riziko potratu v důsledku invazivního výkonu se udává asi na 0,5-1%.
O výsledku vyšetření jsou rodiče detailně informováni. V případě prokázané vady pak jedině oni mají právo rozhodnout, zda se těhotenství ukončí, nebo bude pokračovat i za cenu narození poškozeného dítěte.

Velikost plodu v 19. týdnu těhotenství je srovnatelná s mangem.

Velikost plodu v 19.týdnu těhotenství

 

Už jste v půli cesty! Do teď jste přibrala asi 10 kilo. Kolik byste měla v těhotenství přibrat v ideálním případě?

Pokud jste pití kávy dosud neomezila, tak to udělejte. Kofein je stimulant, to může způsobovat nespavost a okrádat vás o vzácný spánek. Také přispívá k pálení žáhy. Na jaké potraviny si dát dále v těhotenství pozor?

Pomalu je čas začít vybírat jméno pro dítě. Nechte se inspirovat: Dětská jména a jejich význam (používaná v kalendáři). Databáze více než 86 000 jmen z celého světa. Jaká byla nejoblíbenější dětská jména v roce 2014? Jaká jména se dávala před 100 lety?

V průběhu těhotenství rozhodně nezahálejte a nenechejte nic náhodě. Pří­pravě na příchod děťátka se věnujte průběžně a to jak po stránce tělesné, tak i duševní. Více o psychické přípravě a tělocviku v těhotenství zde.

Jedno z vyšetření, které vás v této době čeká je CTG kardiotokograf - jedná se o monitorování srdeční frekvence plodu a zároveň děložních stahů. Účinně a spolehlivě odhalí nitroděložní tíseň při nedostatku kyslíku.
 

Předchozí týdenDalší týden

 

19. týden těhotenství - podobné příspěvky

15. týden těhotenství

S ústupem nepříjemných pocitů vázaných na počátek těhotenství se zlepšuje i nálada nastávající matky. Obyčejně obnovuje společenskou aktivitu a sportovní činnost.
Po ukončení I. trimestru
Děloha sahá asi do poloviny vzdálenosti pupku - horní okraj stydké kosti. Je měkká, na...

2.týden těhotenství

2. týden vývoje je období, ve kterém se z embryoblastu dotvářejí dva zárodečné listy, tj. ektoderm a entoderm v podobě "zárodečného terčíku". V tomto období pokračuje a to velmi intenzivně, vývoj a diferenciace trofoblastu, který proniká hluboko do endometria dělohy a vytváří svou invazivní...

35. týden těhotenství

Plod měří asi 45 cm, váží kolem 2700 g. Tvoří se podkožní tuk, pokožka se vyhlazuje, nabývá bledorůžovou barvu, tělíčko se zaobluje. Ochlupení přetrvává na zádech, nehty začínají dorůstat ke špičkám prstů, chrupavky nosu a uší jsou měkké, poddajné.
Nebezpečí preeklampsie (otoky, bílkovina...

36. až 40. týden těhotenství

V tomto období dosahuje váha vašeho děťátka asi 3 200 až 4 000 g. V prů­měru měří 50 až 55 cm. Miminko je již jen částečně pokryto mázkem. Někdy má tak ostré nehty, že se jimi často poškrábe. Až na malé zbytky na ramínk - a končetinách zmizelo jemné chmýří - lanugo. Ve střevech se mu hrom a-...

Ovulace

Ovulace je  termín označující okamžik, kdy dojde k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Při ovulaci praská Graafův folikul (folikuly jsou dutinky ve vaječníku, v nichž jsou uložena va­jíčka. V každém vaječníku je jich asi 200 tisíc, ale dozrává a uvolňuje se jich asi...