19. týden těhotenství

Miminko v 19.týdnu těhotenství

Zvětšení bříška je již tak markantní, že jej nelze utajit.
Většina maminek již cítí pohyby svého potomka. Umí nejen kopat nohama a šermovat rukama, ale hladí se, hraje si s pupeční šňůrou, strká si prsty do pusy, škytá, otvírá pusinku, polyká plodovou vodu, močí, vylučuje obsah střev. Měří asi 23 cm a váží kolem 250 g. V případě rizika vývojové vady nebo při věku matky nad 35 let se v této fázi gravidity provádí amniocentéza.
Jde o vyšetření plodové vody. Získá se píchnutím tenké jehly do dutiny děložní, pod kontrolou ultrazvuku tak, aby plod nebyl poraněn. Riziko potratu v důsledku invazivního výkonu se udává asi na 0,5-1%.
O výsledku vyšetření jsou rodiče detailně informováni. V případě prokázané vady pak jedině oni mají právo rozhodnout, zda se těhotenství ukončí, nebo bude pokračovat i za cenu narození poškozeného dítěte.

Velikost plodu v tomto týdnu těhotenství je srovnatelná s mangem.

Velikost plodu v 19.týdnu těhotenství

 

Už jste v půli cesty! Do teď jste přibrala asi 10 kilo. Kolik byste měla v těhotenství přibrat v ideálním případě?

Pokud jste pití kávy dosud neomezila, tak to udělejte. Kofein je stimulant, to může způsobovat nespavost a okrádat vás o vzácný spánek. Také přispívá k pálení žáhy. Na jaké potraviny si dát dále v těhotenství pozor?

Pomalu je čas začít vybírat jméno pro dítě. Nechte se inspirovat: Dětská jména a jejich význam (používaná v kalendáři). Databáze více než 86 000 jmen z celého světa. Jaká byla nejoblíbenější dětská jména v roce 2014? Jaká jména se dávala před 100 lety?

V průběhu těhotenství rozhodně nezahálejte a nenechejte nic náhodě. Pří­pravě na příchod děťátka se věnujte průběžně a to jak po stránce tělesné, tak i duševní. Více o psychické přípravě a tělocviku v těhotenství zde.

Jedno z vyšetření, které vás v této době čeká je CTG kardiotokograf - jedná se o monitorování srdeční frekvence plodu a zároveň děložních stahů. Účinně a spolehlivě odhalí nitroděložní tíseň při nedostatku kyslíku.
 

Předchozí týdenDalší týden

 

Témata: 

19. týden těhotenství - podobné příspěvky

12. týden těhotenství

Plod má 18 g. Jeho délka je kolem 6,5 cm. Hlava dosahuje až poloviny celé délky těla plodu. Oči jsou zavřené a zakryté...

Rýhování

Zygota prodělává na své cestě vejcovodem opakované mitotické dělení. Oplozením začalo tedy dělení zygoty, tzv. proces rýhování a vzniklo stádium 2 blastomér. Toto stádium vzniká asi za 30 hodin po vniknutí spermie do vajíčka. Buňky se dále dělí...

31.týden těhotenství

Plod měří asi 44 cm, váží kolem 1700 g. Čeká vás poslední z ultrazvukových vyšetření, která se při normálním průběhu těhotenství dělají. Kontroluje se:
· růst plodu (ale...

11.týden těhotenství

Minerály a stopové prvky jsou nezbytné pro výstavbu těla plodu. Podílejí se na látkovém metabolismy v těle matky i plodu. Jaké jsou nejvýznamnější...

Žena po porodu: fyziologické změny v těhotenství a po porodu

Pro ženu je z fyziologického hlediska přirozenější stav těhotenství a kojení než „netěhotný“ stav. Menstruační cyklus je pravidelnou cyklickou přípravou organismu na otěhotnění a vlastní menstruační krvácení lze chápat jako projev selhání procesu...