Příznaky těhotenství | Těhotenství.cz

Příznaky těhotenství

Příznaky těhotenství - Těhotenství.cz

Nejznámějším příznakem těhotenství je vynechání menstruace. Ženy mají ale obvykle mnoho z prvních příznaků těhotenství, přičemž další nejčastější příznaky jsou únava, napětí v prsou, nevolnost a nadýmání. Ale ne všechny ženy budou mít stejné příznaky na začátku těhotenství nebo je budou mít je ve stejné míře.

Vynechání menstruace

Častokrát první příčina myšlenky na těhotenství. Existují však i další možné důvody pro vynechání menstruace. Je možné, že žena špatně sledovala menstruačního cyklus nebo je jeho délka každý měsíc nepravidelná. Jiné možné vysvětlení vynechání menstruace může být i kvůli nadměrnému sportování, získání či ztrátě větší míry hmotnosti, vyrovnání se s časovým a geografickým pásmem, psychickým problémům, stresu nebo onemocnění.

Krvácení / špinění
Asi dva týdny poté, co dojde k početí, může dojít k mírnému vaginálnímu krvácení nebo špinění. Krev může být růžové až hnědé barvy. To může být také doplněno mírnými křečemi.
Toto je známo jako implantační krvácení a nastane, když se oplodněné vajíčko váže ke stěně dělohy. Je ale kratší a mnohem mírnější než menstruačního krvácení.

Prsa
Šest týdnů po vynechání menstruace nebo dvou týdnů po početí, si žena může všimnout, že jsou její prsa plnější a bradavky citlivější. Bradavky a dvorce tmavnou a poměrně rychle se zvětšují. Někdy je na povrchu prsou viditelná žilní kresba. To je způsobeno zvýšenou hladinou hormonů progesteronu a estrogenu, jakož i zvýšením průtoku krve do této oblasti.

Únava
Cítit vyčerpání je v prvním trimestru těhotenství velmi časté, stejně jako v několika posledních měsících před porodem. To je s největší pravděpodobností způsobeno stoupající hladinou hormonu progesteronu v počátku těhotenství. Tělo a metabolismus těhotné pracuje mnohem rychleji, podporuje tím růst embrya. A to může těhotnou značně vyčerpat.


Ranní nevolnost
Termín "ranní nevolnost" však není zcela přesný, protože nevolnost a zvracení může přijít kdykoli během dne nebo v noci. Těhotné se mohou začít cítit špatně mezi druhým a dvanáctým týdnem těhotenství. Nevolnosti jsou pravděpodobně vyvolány hormonálními změnami těhotenství.
Jak minimalizovat nevolnost a zvracení si přečtěte zde.

 

Nadýmání
V prvních týdnech po početí nebude těhotenství na ženě znatelné, své břicho může ale žena cítit měkčí a plnější. To je pravděpodobně způsobeno zvýšenými hladinami hormonu progesteronu.


Změny nálady
Během prvních měsíců těhotenství, se může žena cítit jako na emocionální horské dráze. Takový mají změny v hladinách hormonů vliv na její tělo a mysl. Je ale normální, že se ženy takto cítí. Některé maminky mohou působit trochu podrážděně, jiné jsou zase třeba plačtivé.
Kromě vlivu měnící se hladiny hormonů, může být náladovost způsobena také fyzickými změnami, únavou a ranní nevolností, stejně jako emocionálními změnami v životě, včetně stresu z rodičovství, starostmi o zdraví dítěte a finančními obavami.


Změny v močení a střevní pohyby
Asi od šesti týdnů po početí a po celou dobu těhotenství, může mít žena nutkání chodit častěji močit. Bývá to způsobené změnou hormonální hladiny a také díky tomu, že em­bryo vylučuje látku HCG, dochází k velikému prokrvování pánve. Takto prokrvená pánev zbytní a kontaktuje se s močovým měchýřem, ten se pak snaží vyloučit i malé množství moči.


Bolesti hlavy a bolesti zad
Bolest hlavy je častým příznakem během prvního trimestru těhotenství.
Bolestivost v zádech, je častou stížností žen v časné fázi těhotenství. Bolest v zádech může být častější během druhého a třetího trimestru, protože rostoucí děloha tlačí na nervy a krevní cévy v zádech a pánve, a také váhový přírůstek v těhotenství mění těžiště a její držení těla ženy.
 

Závratě
Některé ženy mohou pociťovat závratě nebo točení hlavy během prvních měsíců těhotenství. Příčinou může být nízká hladina krevního cukru nebo dehydratace, jakož i krevní změny v organismu, zvláště když žena změní polohu, například když vstane z postele. 

Těhotenství.cz, Foto: Moje těhotenství.cz

Příznaky těhotenství - podobné příspěvky

Příznaky těhotenství

Nejznámějšími příznaky těhotenství je vynechání menstruace. Je ale mnoho příznaků, které vám mohou naznačit změnu vašeho stavu.

Vynechání menstruace

Pokud do 14 dní od data očekávané menstruace měsíčky nedostanete, je pravděpodobné, že jste těhotná. Může to ovšem...

Únava v těhotenství

Častější únava, a to i v jiných denních hodinách než obvykle, vzniká hormo­nální změnou v organismu. Vaše tělo a metabolismus pracuje mnohem rychleji, podporuje tím růst embrya a některé vaše orgány, které budete ve zvýšené míře
potřebovat v těhotenství. A to vás může maximálně...

Jsem v 9. týdnu těhotenství a je mi stále špatně od žaludku.

Jsem v 9. týdnu těhotenství a je mi stále špatně od žaludku. Přejde to někdy? Myslela jsem, že nevolnosti bývají jen po ránu.

Odp.: Nevolnost a zvracení mohou být průvodním znakem I. trimestru a většinou odezní po 12. týdnu těhotenství. Pokud nedochází k váhovému úbytku, doporu­čovala...

Z některých jídel je mi špatně, jen na ně pomyslím, čekám na těhotenské chutě, ale je to spíš naopak.

Nemusí se jednat vždy pouze o ranní nevolnost, ale mnohdy o celodenní. Odezní většinou po uplynutí prvních 3 měsíců těhotenství. Pokud nedochází k váhovému úbytku a ztrátě tekutin v důsledku úporného zvracení, není nutná zvláštní terapie, jen dietní opatření. V opačném případě je na místě...

Potrat – několik mýtů a polopravd o něm

Pozitivní těhotenský test přinese do vašeho života na následujících několik měsíců řadu změn. Začnete přemýšlet: bude to kluk nebo holka? Jaké vybrat jméno? Na koho bude asi miminko podobné? Napadnou vás ale jistě také obavy: Co když se něco pokazí a já potratím?

Definice potratu (ČR):...