Přejít k hlavnímu obsahu

Důležitý význam živin v těhotenství pro vás a vaše dítě

Catalin - Těhotenství.cz

Jistě dobře víte, že potřebujete předporodní vitamíny. Ale které to jsou? Tento článek je tu od toho, aby vám pomohl vybrat ty nejdůležitější živiny a vitamíny, které budou prospěšné jak pro vás tak pro vaše dítě.

Nyní když jíte za dva, se každé sousto počítá. Ale pouhé doplnění talíře o trochu ovoce a zeleniny nestačí. “Nastávající maminky potřebují pro zdravé těhotenství pouze 300 kalorií denně navíc”, říká Marissa Lippertová, odbornice na výživu z New Yorku. “To je opravdu jen jedna nebo dvě svačinky denně navíc.”

Jak si můžete být ale jisti, že miminko ve vašem bříšku dostane všechny potřebné živiny jen s těmito svačinkami navíc? Odpověď je jednoduchá: Nemůžete. Každá nastávající maminka potřebuje prenatální vitamíny k doplnění nutričních mezer. Ale existuje mnoho ingrediencí a možností, které můžete zvážit. Vše, co potřebujete vědět k nalezení správné možnosti, se dočtete dále.

Pilulky a vitamíny pro správný vývoj těhotenství

Bez ohledu na vaše stravovací a pohybové návyky, každá těhotná žena potřebuje přidat dávku živin. Právě tu denní prenatální vitamíny nabízí. “Zdravá strava je vždy důležitá,” říká Lippertová. “Ale prenatální vitamíny jsou pojistkou, že maminka i dítě dostávají všechny živiny potřebné pro zdravé těhotenství.

Takže i pokud jste v nejlepší kondici ve svém životě, budete potřebovat najít vitamín, který nahradí nedostatky ve vaší stravě, protože jak zdůrazňuje gynekolog Christopher E. Bassil z Atlanty, zdravá strava představuje pro každého něco jiného. Naopak jídlo na vašem talíři doplněné vitamínem představuje pro miminko nejzdravější možný start. “Prenatální vitamíny jsou zaměřeny na optimalizaci zdraví a množství živin v prekoncepčním a perinatálním období,” tvrdí. “Analogicky svým pacientům říkám: Nemůžete postavit dům bez cihel.”

To však také znamená, že doplňky stravy vám dodají potřebné živiny, a vy už byste si neměla dopřát každý brambůrek či zmrzlinu s výmluvou na těhotenství. Dodržování zdravé stravy pomůže nejen k správnému vývoji vašeho děťátka, ale i ke zmírnění těhotenských problému, včetně nevolnosti a letargie.

Nezapomeňte na doporučené denní množství

Ačkoliv procházka uličkou plně zaplněnou doplňky stravy vám může snadno zamotat hlavu - tolik možností, ingrediencí, o kterých jste nikdy neslyšela (např. niacin) a zkratek, kterým nerozumíte - pamatujte, možnosti jsou dobrá věc.

“Existuje velké množství dostupných prenatálních vitamínů a je to podobné, jako při koupi auta. Předtím než najdete optimální variantu, budete jich muset pár vyzkoušet,” říká Bassil.

S tolika možnostmi na dosah ruky, od žvýkacích bonbonků až po nápoje, se musíte ujistit, že najdete takovou, která sedí vašemu zdraví a životnímu stylu.

Vaše volba by měla určitě obsahovat doporučené denní množství:

  • kyseliny listové
  • vápníku
  • železa
  • mědi
  • vitamínu C
  • zinku
  • vitamínu B6
  • a vitamínu D

Každá zmíněná ingredience hraje zásadní roli pro zdraví vašeho dítěte. Kyselina listová je klíčová pro vývoj DNA během prvního trimestru a pomáhá při prevenci před vrozenými vady nervové soustavy (jako je například rozštěp páteře). Železo zajišťuje správný průtok krve placentou. Vápník a vitamín D jsou obzvlášť důležité během třetího trimestru, kdy vašemu děťátku rostou kosti velmi rychlým tempem.

Ale méně je někdy více, i vitamíny mají své limity. “Existují vitamíny rozpustné v tucích, které při překročení množství mohou být pro vyvíjející plod dokonce škodlivé,” říká Bassil. Takže nedávejte si dvojitou denní dávku, pokud jeden den zapomenete nebo váš oběd nebyl tak výživný, jak by měl být.

Nalezení správného množství vitamínů a minerálů pro vaše tělo je choulostivý proces, do kterého byste měli zahrnout i svého lékaře. Například nedostatek železa může zvyšovat riziko předčasného porodu dítěte s malou váhou. Naopak příliš mnoho železa může vést k problémům s trávením.

Každá matka a každá těhotná žena je jedinečná, proto se o vašich specifických požadavcích poraďte nejlépe se svým lékařem.

Zdroj: pnmag.com

Těhotenství.cz

Diskuze k článku