10 nejčastějších otázek o sexu v těhotenství | Těhotenství.cz

10 nejčastějších otázek o sexu v těhotenství

10 nejčastějších otázek o sexu v těhotenství - Těhotenství.cz

Co byste měla vědět o milování s partnerem v devíti měsících, kdy nosíte v bříšku miminko.

 
1. Těhotenství  a sex
Těhotné ženy často nechtějí mít sex, protože si myslí, že tím může dojít poranění dítěte uvnitř dělohy.  Sex je ale běžnou součástí těhotenství. Není žádný důvod, abyste svůj sexuální život v průběhu těhotenství omezovala nebo dokonce vynechávala – pokud to váš zdravotní stav umožňuje a pohlavní styk vám nezakáže váš ošetřující lékař. Děloha je od pochvy v dostatečné, a tedy bezpečné  vzdálenosti. Bezpečí však ještě násobí svalstvo v dutině děložní, plodová tekutina a také obaly plodu. Někteří odborníci ale doporučují, vyhýbat se sexu jako bezpečnostní opatření v posledních týdnech před porodem. Tvrdí, že hormony, které jsou ve spermatu, mohou stimulovat kontrakce.
 
2. Může těhotenství ovlivnit libido ženy?
Těhotenství není pro každou ženu stejné, některé ženy mají nižší sexuální touhu z důvodu hormonálních změn, některé jsou při sexu naopak citlivější a prožívají ho mnohem více. Prvních pár měsíců těhotenství může být pro některé ženy velmi obtížné -  může za to únava, nevolnost a podrážděnost. Většinou se chuť na sex vrátí ve druhém trimestru, neboť tyto se tyto příznaky snižují a nastávající maminky cítí opět více energie.

3. Může těhotenství ovlivnit sexuální touhy otce?
Vzhledem k tomu, že váš partner může být úzkostlivý, opatrný a nebude chtít ohrozit vás nebo plod, styk v těhotenství pro něj často může být nepříjemný. Promluvte si se svým partnerem a řekněte mu o svých pocitech a vysvětlete mu, že plod je dostatečně chráněn a při dodržení vhodných sexuálních poloh se nemůže nic stát.

4. Jaké pozice jsou nejpohodlnější pro těhotenský sex?
Některé z pozic se mohou pro vás stát nepříjemné a pro plod dokonce nebezpečné. Jak bříško poroste, hrozí, že na něj partner nalehne, což by se nemělo stát. Musíte zkusit jiné pozice, které jsou pohodlné a bezpečné. Více o sexuálních polohách v těhotenství se dočtete zde.

5. Je bezpečný orální sex?
Stimulace ženského i mužského pohlavního ústrojí ústy je v těhotenství bezpeč­ná a pro mnohé páry nahrazuje pohlavní styk tam, kde ho lékař nedoporučuje. Pouze v případě, že měl váš partner orální herpes, byste se měla orálního sexu vyvarovat.

6. Jak je to s pohlavně přenosnými chorobami v těhotenství?
Na infekce a pohlavní choroby pozor – promiskuita není určitě v těhotenství vhodná. Sexuálně přenosné onemocnění může v těhotenství způsobit vážné komplikace. V případě styku s cizím partnerem trvejte na tom, aby použil kondom!

7. Je bezpečné mít v těhotenství sex?
Ženy s normálním těhotenstvím mohou i nadále mít sex se svým partnerem – nezpůsobí to dítěti žádnou újmu. Plodový vak stejně jako silné děložní svaly zajistí, aby vaše dítě bylo v bezpečí. Můžete si užívat sexu bez obav až do konce těhotenství – pokud nemáte žádné komplikace. Orgasmus může způsobit mírné děložní stahy, ale i ty jsou neškodné.

8. Existují okamžiky, kdy sex je třeba se vyvarovat?
Pohlavní styk není vhodný, když krvácíte, hrozí vám potrat, hrozí předčasný porod, máte opakovaný výtok. Toto jsou ale obecná pravidla a vy musíte vždy přihlížet ke svému aktuální­mu stavu. Křeče jsou po styku nebo po orgasmu normální. Pokud ale nezmizí po několika minutách nebo pokud si všimnete krvácení, ihned kontaktujte svého lékaře.

9. Co když nechci mít sex?
Mnoho žen nemá na sex v průběhu těhotenství náladu nebo chuť. Mohou za to např. nevolnosti nebo pocity na zvracení, změna nálady a to zejména v prvním trimestru. Toto je zcela běžné. Je důležité, aby váš partner věděl, jak se cítíte a jak si můžete pomoci, aby nenabyl dojmu, že váš nezájem o sex je vlastně nezájem o něj.

10. Kdy mohu mít sex po narození dítěte?
Měla byste počkat asi tři týdny po narození vašeho dítěte, až bude krvácení po porodu zastaveno.
 

Těhotenství.cz, Foto: Pixmac

Podobné příspěvky jako: 10 nejčastějších otázek o sexu v těhotenství

Sex v těhotenství a vše kolem něj, co vás zajímá

Myslíte si, že s příchodem rostoucího bříška bude pro vás sex zapovězený? Mrkněte na dnešní článek, ve kterém si řekneme vše, co je nutné vědět a znát. Odborníci, ale i těhotné ženy potvrzují, že milování v těhotenství prožívají naprosto odlišně, než kdy jindy. Orgasmus a celkový prožitek je...

Sex v těhotenství - třetina žen má v těhotenství větší chuť na sex

V nedávné studii publikované v The Journal of Sexual Medicine 40 % žen potvrdilo, že má během těhotenství větší chuť na sex než dříve. Podle odborníků za to může především kombinace hormonů progesteronu a estrogenu. Přesto se ale podle statistik až každá druhá žena obává, zda nemůže mít sexuální...

Při sexu v těhotenství pozor, hrozí infekce či předčasný porod

Sexuální život v těhotenství a po porodu je pro mnohé radost, pro jiné naopak tabu, a pro řadu párů oblast, se kterou si zkrátka neví rady. Může partnerský styk škodit dítěti? Kdy je vhodné nahradit tradiční sex alternativami? A co ejakulace do pochvy, škodí nějak? Ve svém komentáři renomovaný...

Sex v těhotenství

Těhotenství neznamená zákaz pohlavního života. Pohlavní styk je normální a bezpečný v celém období těhotenství. Mnoho žen jej prožívá intenzivněji a je­jich prožitek se zvyšuje. Je to způsobeno zvýšenou hladinou ženských pohlav­ních hormonů a těhotenských hormonů.
V I. trimestru může...

Žena po porodu: Sexualita

Klasicky se doporučovalo začít sexuální aktivity po šestinedělí. Žádná studie však neprokázala negativní vliv dřívějšího začátku sexuálního života. Vše závisí na tom, jak se rodička cítí. Obecně řečeno, ženy po porodu císařským řezem začínají sexuálně žít dříve. Je nutné připravit se na to, že...

Příspěvky z webu mojetehotenstvi.cz