Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zhubnout po porodu? Zde je několik rad, jak s nadváhou zatočit

Také se vám zdá, že známé herečky a zpěvačky mají po svých těhotenstvích vždy podezřele brzy zpět krásnou a štíhlou postavu? Podle nich vypadá hubnutí po porodu tak snadně! Pro nás ostatní, ale je realita většinou někde jinde… Nová studie v porodnictví dokonce uvádí, že většina nových maminek neztratí těhotenskou váhu ani jeden rok po porodu!

Při výzkumu byla shromážděna data od více než 750 čerstvých maminek a zjistilo se, že 75 procent z nich vážilo rok po porodu více, než tomu bylo před otěhotněním. Přibližně 47 procent žen vážilo více o 5 kg, a asi 25 procent žen vážilo více o 10 kg než před těhotenstvím. Překvapivé je, že z žen, které měly před těhotenstvím ideální BMI, měla jedna třetina rok po porodu nadváhu nebo byla dokonce obézní.

Jedna z hlavních příčin nadváhy maminek po těhotenství je: více než polovina žen přibere v těhotenství více než se doporučuje, takže je po porodu mnohem těžší kila navíc zase shodit. Těhotné ženy potřebují pouze 300-400 kalorií denně, ale mnoho z nich spotřebuje mnohem více. Jistě - rodina a přátelé často říkají, že musíte jíst za dva - ale to je nebezpečný mýtus. Pro každý kilogram hmotnosti, který těhotná žena získá navíc nad to, co je doporučeno, získává také o 8 procent vyšší pravděpodobnost, že si takové „kilečko“ nadváhy nechá již navždy.

Optimálně by žena měla přibrat v těhotenství asi 10kg. Samozřejmě by ale každá maminka měla svoji ideální hmotnost v těhotenství probrat se svým ošetřujícím lékařem.

Tabulka ideálního přírůstku hmotnosti dle Institute of Medicine:

BMI

Ideální přírůstek

<18,5

12 – 18 kg

18,5 – 24,9

11 – 15 kg

25 – 29,9

6 - 11 kg

nad 30

5 – 9 kg

Své BMI si můžete spočítat zde.

Několik rad jak zatočit s nadváhou:

Vytvořte si plán hubnutí

Hubnutí nepřijde samo od sebe, bude znamenat hodně vašeho úsilí, ale vy to dokážete. K dosažení cíle potřebujete plán. Vytvořit takový plán vám může pomoci např. výživový poradce nebo i fitness trenér. Pokud nikoho takového neznáte, vytvořte si plán na zhubnutí sama – v průběhu dne si zapisujte své obvyklé činnosti, které se s miminkem většinou opakují. Do nich se snažte zařadit takové aktivity, které jsou pro vás při péči o miminko zvládnutelné a samozřejmě povedou ke snížení vaší hmotnosti. Spoustu článků a videí o cvičení po porodu si můžete přečíst i zde.

Choďte na procházky

Najít čas na cvičení, když se máte celý den starat o novorozence, je těžké a asi se vám hned dvakrát cvičit nebude chtít. Nicméně můžete začít s hubnutím tak, že budete poctivě chodit s vaším miminkem na procházky. Chodit ale znamená aktivně se pohybovat! Ne že vyjedete s kočárkem do nejbližšího parku a tam si sednete na lavičku… A pokud nemáte zábrany, můžete si protáhnout tělo i při takové procházce. V dnešní době není nic neobvyklého vidět některého z rodičů (ano i tátové chtějí byt po vašem porodu fit J) jak dělá u kočárku např. dřepy.

Kojte - pokud a dokud je to možné

Výzkumy prokázaly, že u žen, které kojily šest měsíců nebo i déle, bylo podstatně méně pravděpodobné, že si zachovají váhový přírůstek z těhotenství i po jednom roce od porodu. Každý ví, že kojení prospívá dítěti, ale spousta maminek si neuvědomuje, jak moc to může prospět i jejich vlastnímu zdraví.

Udělejte si čas pro sebe

Maminky novorozenců se často tak soustředí na své malé miminko, že se zapomínají starat i o sebe a to nejen fyzicky, ale i psychicky. Ale pozor! Stres může být faktorem k přibývání na váze. Klíčem tedy je: když je to možné odpočněte si, věnujte se sobě, mrkněte se na film, přečtěte si pěknou knížku, jděte do fitka atd. Prostě se dostaňte do pohody!

Těhotenství.cz, Foto: Pixmac

autor:

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA