Přejít k hlavnímu obsahu

Často mě bolí záda, ruce, hlava

Studie zjistili, že bolest zad postihuje až 80 % těhotných žen. Souvisí s růstem plodu, přesněji s vaším váhovým přírůstkem. Vaše bříško těžkne, táhne vás dopředu a zatěžuje páteř. Toto zatížení se přirozeně pokoušíte vyrovnat zakloněním horní části těla dozadu. Výsledkem je vychýlení v křížové oblasti, které přetěžuje zádové svalstvo.

Dlouhodobě to vede k bolesti zad, především v jejich dolní části. Některé ženy si stěžují na bolení i v horní části zad, v hrudním koši, mezi prsy a na ramenou.

Pomoci může například těhotenská jóga, těhotenská masáž, plavání, akupunktura, bederní polštářek či bederní pás.

Nebo zkrátka si hlídejte správné držení těla. Nestůjte příliš dlouho v jedné poloze. Pokud stání vyžaduje vaše zaměstnání, pravidelně měňte postoj z jedné nohy na druhou. Jakmile ale budete mít příležitost, projděte se. Pomáhá i sezení, ovšem ne to strnulé půldenní v kancelářské židli. Při sedavém zaměstnání se opět pravidelně procházejte a protahujte. Naučte se správně sedět na kancelářské židli. Vhod přijde i bederní opěrka. Pracoviště se snažte uzpůsobit ergonomickým zásadám, například umístit monitor do správné výšky.

Pokud vás záda, krční páteř nebo pánev trápily již dříve, v těhotenství se bolest zřejmě ještě zhorší. O obtížích v pánevní oblasti informujte vašeho lékaře či porodní asistentku. Je totiž možné, že se neobejdete bez fyzioterapie.

Brnění rukou a prstů trápí těhotné nejčastěji ve třetím a čtvrtém trimestru. Způsobuje ho otok, který stlačuje nervy a ucpává cévy zásobující horní končetiny. Jak těhotenství postupuje, otok se zvětšuje, a s ním zpravidla i intenzita bolesti. Dokonce je možné, že vás bude omezovat při práci nebo nebudete moci delší dobu usnout. Brnění se časem může rozšířit k lokti a výjimečně i do ramenní oblasti.

Za mravenčením mohou stát i problémy s krční páteři. Ruce se ozývají v tomto případě nejčastěji a v největší intenzitě v noci či ráno. Pomoci může jemná masáž, zahřátí místa bolesti, případně ortopedický polštář. Jemné štípání či mravenčení se v některých případech může proměnit v silnou bolest, případně se přidruží i motání či bolest hlavy. Poté raději navštivte vašeho lékaře.

Pokud prožíváte spíše ostrou bolest, která vystřeluje do jakékoli části horní končetiny, může jít o tzv. cervikobrachiální syndrom. V tomto případě je nutné co nejdříve kontaktovat neurologa nebo rehabilitačního lékaře.

Velké procento těhotných trápí také bolesti nohou. Dolní končetiny jsou totiž v těhotenství zvlášť zatíženy. Bolesti obvykle nastupují nejdříve v druhém trimestru a přirozeně ustoupí až po porodu. 

autor:
témata:

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA