Banner Respekt k porodu
Vícečetné těhotenství vyžaduje zvýšenou péči | Těhotenství.cz

Vícečetné těhotenství vyžaduje zvýšenou péči

Vícečetné těhotenství vyžaduje zvýšenou péči - Těhotenství.cz

Skutečnost, že máte v bříšku více než jedno dítěinfo-icon je zvláštní jistě nejen pro vás a vaše okolí, ale i pro vašeho ošetřujícího lékaře. Mnoho odborníků poukazuje na to, že v takových případech se rodí dětiinfo-icon většinou předčasně. Nemusí to být ale pravidlem. Bedlivější sledování takového těhotenstvíinfo-icon, je ale rozhodně na místě. Stejně tak jako např. v případě matek s diabetem, s anamnézou předčasného porodu v předchozích těhotenstvích nebo těch, které mají jiné závažnější zdravotní problémy. Větší šance na zdravý průběh těhotenství je, pokud budete o sebe více pečovat.

Nejdůležitějším krokem k péči o vaše těhotenství je správná výživa, u které je základem kyselina listováinfo-icon. V ideálním případě je vhodné zaměřit se kyselinou listovou již 3 měsíce před početím. Kyselina listová je pro zdravíinfo-icon důležitá a zcela výsadní postavení má pak v období, kdy se snažíte otěhotnět a donosit zdravé miminkoinfo-icon. V těhotenství může nedostatek kyseliny listové, respektive její přeměněné formy tzv. folátů, znamenat komplikace v podobě zvýšeného rizikainfo-icon vrozených vývojových vad miminka, předčasného porodu či potratu. Pokud jste nezačala dosud kyselinu listovou užívat, netrapte se, ale začněte co nejdříve. Při užívání potravinových doplňků ale nepotřebují nastávající maminky dvojčat dvojnásobnou dávku prenatálních vitamínů za den.

Tipy jak doplňovat kyselinu listovou: pažitka, rukola, bazalka.

Jíst správné potraviny a dodávat tělu správné množství kalorií je při těhotenství dvojčatinfo-icon zásadní. Vzhledem k tomu, že při jednočetném těhotenství vyžaduje dítě přibližně 300 kalorií denně, většina odborníků se shoduje, že u dvojčetného těhotenství je třeba kolem 1000 kalorií denně navíc. Časté a zdravé svačiny vám tak mohou pomoci dosáhnout správného energetického cíle každý den. Takový častý příjem menších porcí jídla také pomáhá v případě nevolností!

Kromě kalorií je důležité dodržovat správný pitný režim po celý den. Příjem tekutin sice povede ke zvýšenému počtu návštěv wc, ale je opravdu velmi důležitý. Snížit příjem tekutin můžete pak navečer, např. kolem 20:00 hodin, z důvodu omezení nočního vstávání a chození na toaletu.

Mimo správnou výživu a hydrataci je důležité poslouchat své tělo. Zdánlivé drobnosti by mohly být příznakem něčeho vážnějšího.

Vzhledem k tomu, že u dvojčat je větší pravděpodobnost, že se narodí předčasně, jakékoli příznakyinfo-icon nebo obavy je třeba řešit s odborníkem. Krváceníinfo-icon nebo poševní výtok, kontrakceinfo-icon, které jsou stále častější, tlak v pánvi nebo spodní části zad, nebo dokonce průjeminfo-icon mohou být příznaky předčasného porodu.

Vícečetné těhotenstvíinfo-icon může také zvýšit riziko preeklampsieinfo-icon. Preeklampsie je závažné těhotenské onemocněníinfo-icon, které může vést k předčasnému porodu nebo i úmrtí plodu. Příznaky: vysoký krevní tlakinfo-icon, přítomnost bílkovinyinfo-icon v moči. Faktory jako je obezitainfo-icon, vysoký krevní tlak nebo onemocnění ledvin mohou zvýšit riziko. K preeklampsii obvykle dochází v prvním těhotenství.

Optimistický, ale opatrný přístup během vašeho těhotenství jistě pomůže vašemu duševnímu stavu, a tím také i zdárnému vývoji miminek!

Těhotenství.cz, Foto: Pixmac

Podobné příspěvky jako: Vícečetné těhotenství vyžaduje zvýšenou péči

Známky a příznaky vícečetného těhotenství

Jsou příznakyinfo-icon vícečetného těhotenství...

Oslabená imunita v těhotenství

Chřipkainfo-icon, nachlazení...

Starosti s krásou

Těhotenství není nemoc. Jenom dočasná změna stavu doprovázená větším či menším počtem nepříjemností podle fyziologického stavu každé ženy. Po devíti měsících se znovu vrátíte do dřívějšího stavu. Chovejte se tak, aby toto nádherné období, které budete prožívat a které se navždy zapíše do vaší...

Hříšné (ne)chutě v těhotenství: Jak na ně vyzrát?

Každá nastávající maminka prožívá nezřízené chutěinfo-icon či naopak nechutě odlišně a individuálně. My vám však přinášíme pár skvělých nápadů, díky kterým...

Mandle jsou v těhotenství skvělým zdrojem folátů

Máte přes den nebo večer u televize chuť na něco dobrého, ale nechcete pojídat sladkosti? Zkuste mandleinfo-icon! Mandle jsou totiž bohatým zdrojem proteinů, živin...