Fakta a mýty neočekávaných těhotenství u teenagerů | Těhotenství.cz

Fakta a mýty neočekávaných těhotenství u teenagerů

Fakta a mýty neočekávaných těhotenství u teenagerů - Těhotenství.cz

Obvyklé mýtyinfo-icon vs fakta o těhotenství teenagerůinfo-icon:

 1. MÝTUS: Mně se to nemůže stát. FAKT: Že si myslím, že mně se to nemůže stát, se nepočítá jako dostatečná a spolehlivá ochrana.

Jen proto, že jste měli nechráněný sexinfo-icon a nepřišly jste do jiného stavu (nebo někoho nepřivedli do jiného stavu), neznamená, že se vám to nemůže stát.

 

 1. MÝTUS: Mluvit s náctiletými o ochraně při sexu je povzbudí, aby sex měli. FAKT: Právě naopak!

Studie ukazují, že mluvit s mladými brzy, často a způsobem přiměřeným jejich věku o tom, kdy a za jakých podmínek přijít do jiného stavu, případně, jak tomu předejít, je nejlepší způsob, jak jim pomoci se těhotenstvíinfo-icon vyhnout.

 

 1. MÝTUS: Napoprvé nemůžeš otěhotnět.FAKT: Otěhotnět je možné vždy, ať je to váš první nebo padesátý pokus.

Ochrana je důležitá vždy. Je to jako s bezpečnostním pásem. Připoutat se jednou vás neochrání při každé cestě.

 

 1. MÝTUS: Všichni to dělají! FAKT: Ani náhodou! Někteří to dělají, jiní to nedělají a někteří prostě lžou.

Více než polovina studentů střední školy nemají sexuální zkušenosti. Průměrný věkinfo-icon pro první styk je 17 let a až jeden ze čtyř lidí přijdou o panenství/panictví až po 20. narozeninách.

 

 1. MÝTUS: Sex nebo dítěinfo-icon vztah upevní.  FAKT: Sexem si ho nezískáš a dítě ho nedonutí zůstat.

Z těch nezletilých matek, které v době těhotenství nebyly vdané v době porodu, se asi jen třetina provdala, než jejich dětem bylo pět.

 

Čísla a statistiky:

 1. 17 let je průměrný věk pro první styk
 2. 61% pokles nezletilých (15 – 19) matek mezi lety 1992 a 2016
 3. Každá 4. dívka v USA otěhotní, než dosáhne 20 let (navzdory klesajícímu trendu)
 4. 38 % dívek dokončí střední školu, pokud během studia otěhotní
 5. 2 % mladých matek získají do 30 let vysokoškolský diplom
 6. 68 % teenagerů a 48 % dospělých přiznává, že důvod, proč mladí nepoužívají ochranu je, že se bojí, že to rodiče zjistí
 7. 61 % mladých říká, že s nimi jejich rodiče mluví o vztazích, lásce a sexu při pořadech, které společněinfo-icon sledují

Zdroj: The National Campaign to Prevent Teen and Unplanned Pregnancy, USA

Jak to vypadá, když se střední školou povinní mají nečekaně stát rodiči. Naprosto překvapeny jsou i matky budoucích matek, přestože i ony rodily pouze před -nácti lety. Nová reality show Neočekávané ukazuje na příkladu tří rodin a tří dívek ve věku 15 až 16 let kladné a stinné stránky neplánovaného těhotenství teenagerek. A že těch pozitiv není mnoho.

Nikdo z účinkujících na tuto situaci samozřejmě není zralý, natož připravený, což brzy odhalí i divák bez doktorátu z psychologie. Pokud totiž nastávající matka může prohlásit, že její miminkoinfo-icon je velké asi jako cuketainfo-icon, a přitom nemít ponětí, co cuketa je, nebo když si s sebou do porodniceinfo-icon sbalí jen nabíječku na telefon a skittles, případně se chystá utratit přes tři tisíce za šaty na maturitní ples, i když její kluk ještě nikdy nevydělal ani korunu, tak bude asi na rodičovskou zodpovědnost trochu brzy.

Z absence selského rozumu se zahřívá obrazovka a zvyšuje tep spolu s pravděpodobností, že po televizi hodíte ovladač. Ale to je přece to, co na reality show všichni milujeme – ten vhled do životů druhých, kdy se dostáváme až na dřeň pocitů i lidské podstaty. Ten pocit, že máme trochu navrch a že se má možná někdo přecejen ještě trochu hůř než my. A tak můžeme pozorně a s vědoucím úsměvem provázet očekávající mladé rodiče jednotlivými etapami těhotenství, sledovat jejich společenské útrapy, vztahové turbulence i průvodní zdravotní rizikainfo-icon příliš mladých maminek. Napětí roste přímo úměrně mezi matkami a jejich dcerami i mezi rodinami navzájem, neboť každý má nějaký názor na to, co je pro mladé rodiče a jejich potomky nejlepší. Jak by měli nejlépe vyřešit bydlení, jak dítě vychovávat, o co všechno se starat, kdy a jakým způsobem. Pokud máte dětiinfo-icon, možná je chvíli nikam nebudete chtít pustit nebo se pokusíte si s nimi po zhlédnutí „vážně promluvit“. Pokud jste sami ve věku hlavních hrdinů seriálu ze skutečného světa, možná se na chvíli zamyslíte. Anebo taky ne.

Jak se nezletilé rodičky na novou životní roli adaptují či do jaké míry je bude muset podpořit jejich rodinainfo-icon i okolí, mohou diváci sledovat v nové reality show Neočekávané od 3.března 2018 od 21:55 na obrazovkách TLC.

 

13 „Neočekávaných“ poznatků, které si divák může odnést:

 

1.       Nikdo z nich není připraven na to být rodičem

2.       Všechny tři dívky jsou dcerami náctiletých matek

3.       Dva z otců jsou také syny náctiletých rodičů

4.       Patnáctiletá Lexus je dokonce třetí generací nezletilých matek v rodině

5.       McKaylu vychovala babička s dědou

6.       Lilly odešla ze střední školy

7.       Lexus přišla o panenství ve 13 letech

8.       Lilly prý v 16 letech nevěděla, že otěhotnět je tak snadné

9.       Lilly během těhotenství málem zemřela při autonehodě

10.   Protagonisté tvrdí, že jejich příběhy jsou lepší a realističtější než v konkurenčním pořadu Náctileté maminky

11.   Lexus zjistí, že je těhotná, když si jde k lékaři pro první antikoncepci

12.   Jeden z rodičovských párů se po narození dítěte rozejde

13.   McKaylina matka je také těhotná

 

Těhotenství.cz

Podobné příspěvky jako: Fakta a mýty neočekávaných těhotenství u teenagerů

Neplánované těhotenství

Je faktem, že ne každé těhotenstvíinfo-icon je plánované a pro některé ženy je zjištění, že jsou těhotné, možná dokonce zdrcující. Důvodů pro takový stav je...

Jména dětí v loňském roce

Český statistický úřad sleduje oblíbenost dětských jmen od ledna 1999. Ve článku najdete přehled nejčastěji dávaných jmen děvčat a chlapců v ČR, spolu s dalšími zajímavostmi o jménech. Přehled je z ledna 2012.

Dívčí jména...

Nárok na vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství a jeho výše

Základní podmínkou nároku na tuto dávku je dočasné převedení těhotné zaměstnankyně na jinou práci z důvodu, že práceinfo-icon, kterou dosud vykonávala, je těhotným...

Nezaměstnaní v evidenci Úřadu práce ČR a nárok na peněžitou pomoc v mateřství

Nezaměstnaní nárok na PPM nemají, protože nejsou nemocensky pojištěni. Ode dne porodu ale mají nárok na rodičovský příspěvěk – dávku státní sociální podpory. S žádostí o ni se musí obrátit na příslušné kontaktní pracoviště ÚP ČR podle místa trvalého bydliště. Nárok na PPM by nezaměstnaným vznikl...

Rodičovský příspěvek půjde od nového roku čerpat rychleji než dosud

Vláda schválila novelu zákona o státní sociální podpoře, která má přispět k lepšímu sladění práceinfo-icon a rodinného života. Rodiny s dětmi se budou moci lépe...