Poruchy menstruace nepodceňujte, mohou ztížit otěhotnění | Těhotenství.cz

Poruchy menstruace nepodceňujte, mohou ztížit otěhotnění

Poruchy menstruace nepodceňujte, mohou ztížit otěhotnění - Těhotenství.cz

Vynechané, příliš intenzivní či méně časté měsíčky – to jsou jedny z mnoha poruch, které trápí ženy napříč věkem. Poruchy cyklu mohou v budoucnu vést až k problémům s otěhotněním, proto není radno je podceňovat. Vynechaná menstruaceinfo-icon může značit také závažnější nemociinfo-icon, jakou je například syndrom polycystických vaječníkůinfo-icon. Často se však jedná o méně vážné problémy, které vyřeší pouhá změna životního stylu. Další důvody, proč věnovat pozornost výkyvům cyklu objasňuje ve svém komentáři renomovaný sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan.

Nejčastější poruchou bývá prodloužený cyklus s opožděnou menstruací

Poruchy menstruace dělíme převážně dle četnosti, ale též podle pravidelnosti a intenzity krváceníinfo-icon. Běžně se menstruační krvácení dostavuje s drobnými odchylkami zhruba každých 28 dní. Nejčastějším typem poruch menstruace vůbec bývají prodloužené cykly s opožděným krvácením. Změnyinfo-icon v menstruaci většinou každá ženainfo-icon zaznamená sama, problémy s cyklem ale lépe pomáhají lékařům vyhodnocovat menstruační kalendáře.

Poruchy menstruace však nezahrnují pouze zpožděné krvácení, mohou sem patřit rovněž poruchy ovulaceinfo-icon. Menstruační krvácení se totiž může objevovat i bez ovulace, což odborně nazýváme anovulačním cyklem. Často se ve své praxi setkávám s tím, že se ženy mylně domnívají, že pokud menstruují, mají i ovulaci. To ale nemusí být pravda. Pokud si ženy nehlídají přítomnost ovulace měřením bazálních teplot, ovulačními testyinfo-icon nebo vyšetřením u gynekologa, nemají šanci rozlišit, zda jim vajíčka skutečně dozrávají, či ne. Nepoznají tedy ani to, jestli mohou v danou dobu otěhotnět.

Za poruchou menstruace může stát i stresinfo-icon a málo odpočinku

Jednou z nejčastějších příčin poruch menstruace bývá syndrom polycystických vaječníků, kdy k ovulaci dochází méně často nebo vůbec. Tuto poruchu odhalí či potvrdí až vyšetřeníinfo-icon ultrazvukem. Syndrom se často pojí s obezitou nebo s diabetem druhého typu. Může být spojen i se zvýšenou hladinou mužských pohlavních hormonů. K otěhotněníinfo-icon sice dojít může, ale šance, že se tak stane, je při této poruše výrazně menší.

Další z příčin poruch menstruace může být vysoká hladina hormonu prolaktinu, který se v těle přirozeně zvyšuje ve spánku a při kojeníinfo-icon. Prolaktininfo-icon může blokovat dozrávání vajíček, ovšem může rovněž tlumit vzrušivost a způsobovat u žen nezájem o sexinfo-icon. Nejčastějším důvodem jeho zvýšené hladiny bývá stres, vyčerpanost a únavainfo-icon. Pojí se též s nepřiměřenou fyzickou a psychickou zátěží a s nedostatkem odpočinku. Zvýšení hladiny prolaktinu může zavinit i nádorové onemocněníinfo-icon podvěsku mozkového, proto je potřeba výkyvy v krvácení řešit včas.

Přirozené není ani intenzivní a příliš časté krvácení

Nadměrné a časté krvácení může způsobovat chudokrevnostinfo-icon, tedy nedostatek železa v krvi. Ženy pak bývají vyčerpané, unavené a častěji podléhají různým nemocem, především těm infekčního původu. Proto je i v případě intenzivních měsíčků vhodné problémy konzultovat s lékařem. Naopak méně časté a slabé krvácení se může objevovat u žen s vyšší hladinou androgenů a u žen obézních. Těm také hrozí i vyšší riziko neplodnosti a nádorových onemocnění. Pravidelnost menstruace a přítomnost ovulace je totiž závislá i na vyrovnanosti poměru svalové a tukové hmoty v těle.

K ustálení cyklu někdy stačí změna životního stylu

V mnoha případech k léčbě stačí, když se žena začne lépe stravovat a přidá více pohybu. Nápomocné je též zvýšení příjmu některých vitaminů a vhodné jsou i doplňky stravy. Osvědčily se především ty s obsahem mateří kašičky a fytoestrogenů, které pomáhají harmonizovat ženskou hormonální soustavu, například produkt Sarapisinfo-icon mensis. V závažnějších případech lze použít i Sarapis soja, který fytoestrogenů obsahuje ještě více. Doporučit mohu rovněž doplňky s obsahem myoinositolu či D-chiroinositolu.

V závažnějších případech by ovšem měl léčbu navrhnout lékař. Ta však nemusí být vždy jen hormonálního původu. A i když se žena rozhodne situaci řešit sama, měla by se nechat preventivně vyšetřit lékařem, aby se předešlo přehlédnutí závažnějších nemocí.

 

 

Autorem komentáře je gynekolog a sexuolog Pavel Turčan

Těhotenstvíinfo-icon.cz

Podobné příspěvky jako: Poruchy menstruace nepodceňujte, mohou ztížit otěhotnění

Dnes je Den neplodnosti - dle statistiky má téměř šestina párů potíže s početím

Lékaři a porodníci připomínají alarmující statistiku: až 15% párů v České republice je neplodných. Na vině je nezdravý životní styl, ale především stále sílící trend upřednostňování života bez závazků a kariéry před rodičovstvím. Řešením tohoto generačního problému by ovšem mohl být tzv....

Sex a neplodnost - problémy s početím ničí milostný vztah dvojice

Sexinfo-icon a milostné aktivity jsou kořením každého vztahu, ovšem i zde platí, že výjimky potvrzují pravidlo. Pokud se na sex zeptáte dvojice, která se po...

Hledáte kliniku asistované reprodukce? Přečtěte si jak si nejlépe vybrat

Výběr kliniky reprodukční medicíny je obvykle prvním krokem, který musí pár na cestě za úspěšným umělým oplodněním udělat. Důležité však je si o jednotlivých zařízeních předem zjistit maximum a až poté se rozhodovat, kam zamířit. Na druhou stranu velké množství informací dostupných na internetu...

Těhotenství a miminko snadno a rychle? Cvičte hormonální jógu!

Hormonální jóga, sestava, která na světě pomáhá stovkám žen při snaze o otěhotnění, po vysazení antikoncepce, při cystách na vaječnících, při předčasné menopauze, srůstech, či dalších ženských obtížích, je unikátní cvičení, které pochází z jižní Ameriky od jogínky a psycholožky Dinah Rodrigues...

Nejčastější příčiny potíží s otěhotněním

Průměrná pravděpodobnost otěhotněníinfo-icon zdravé ženy ve věku do 35 let, která má pravidelný...