Přejít k hlavnímu obsahu

Těhotenství po 35 - existují rizika?

Být starší maminkou může mít své výhody - můžete být finančně zabezpečená a budete mít větší životní zkušenosti, které se vám budou hodit v rodičovství. Většina starších maminek si své očekávání miminka v tomto věku více užívá, má zdravé těhotenství a porodí také zdravé děti. Přesto je riziko určitého problému větší, když je vám 35 let nebo více.

Jaké jsou rizika?

Pamatujte, že většina maminek starších 35 let má normální těhotenství a zdravé děti. Rizika pro vás a vaše dítě jsou o něco vyšší, než je průměr, ale stále jsou velmi nízká. Některé z těchto rizik:

Plodnost

Šance na úspěch se podle statistiky s věkem snižuje. Přibližně každá čtvrtá žena mezi 35 a 39 lety s tím má problémy, a když plánuje první dítě až s počátkem čtyřicítky, může na padesát procent počítat s potížemi.

Vrozené vývojové vady

Starší ženy mají větší riziko, že se dítě narodí s poruchou chromozomů, jako je Downův syndrom. Je-li vám 25 let, riziko Downova syndromu je asi 1 ku 1250. Je-li vám 35 let, riziko se zvyšuje na 1: 400. Ve věku 45 let to je 1 ku 30.

Potrat

Většina potratů se stane v prvních 13 týdnech těhotenství. S věkem riziko potratu stoupá. Ve věku 35 let je riziko asi 20%. Ve věku 45 let je riziko 80%.

Vysoký krevní tlak a cukrovka

Může být pravděpodobnější, že dojde k rozvoji vysokého krevního tlaku nebo cukrovky v průběhu těhotenství. To může způsobit další problémy, včetně potratu, růstových problémů dítěte nebo komplikací při porodu.

Problémy s placentou

Placenta previae - jedná se o stav, kdy placenta dosahuje k vnitřní brance, kanál hrdla děložního však nepřekrývá. Rozumný klidový režim a pracovní neschopnost je jistě na místě, protože je zde nebezpečí předčasného odloučení placenty. U žen ve věku 40 let, je třikrát větší pravděpodobnost problémů s placentou, než u žen kolem věku 20 let.

Předčasný porod a nízká porodní váha

U starších žen je více pravděpodobné, že porodí dítě předčasně, tedy před 37 týdnem těhotenství.

I když jsou tato rizika reálná, můžete mnoho z nich zvládnout s dobrou prenatální péčí. Choďte na každou schůzku do prenatální poradny nebo k porodní asistentce, kde budou sledovat vaše těhotenství s extra péči. Pomohou vám pochopit doporučené testy a vysvětlit rizika v perspektivě. Ptejte se, abyste byla o všem informována.

Těhotenství.cz, Foto: Pixmac

autor:
témata: věk

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.