Gynekolog o početí: Lidé přeceňují frekvenci pohlavních styků a sexuální polohu, přitom neřeší životosprávu | Těhotenství.cz

Minecraft nálepky se líbí každému dítěti!

Že výzdoba bytu může být i zábava, dokazuje eobchod Mixpix.cz, který nabízí originální nálepky ve tvaru čtverečku/pixelu. Lepením čtverečků jeden vedle druhého lze totiž vytvořit originální a netradiční motivy. Každé dítěinfo-icon si tak může vytvořit dekoraci do svého pokojíku přesně podle svých představ. Dlouhodobě jsou ale mezi dětmi nejoblíbenější motivy nálepek Minecraft.

Gynekolog o početí: Lidé přeceňují frekvenci pohlavních styků a sexuální polohu, přitom neřeší životosprávu

Gynekolog o početí: Lidé přeceňují frekvenci pohlavních styků a sexuální polohu, přitom neřeší životosprávu - Těhotenství.cz

Spolu s příchodem jarních měsíců se páry často odhodlají k založení rodiny. Obvykle však k početíinfo-icon přistupují spontánně a více informací si zjišťují až ve chvíli, kdy se ženě nedaří přijít do jiného stavu. Alespoň základní znalosti fyziologických procesů přitom mohou páru v jejich snaze značně pomoci. Podle gynekologa a sexuologa MUDr. Pavla Turčana lidé například přeceňují četnost souloží či volbu sexuální polohyinfo-icon, naopak často podceňují zdravou životosprávu. Ta má přitom v procesu početí zásadní úlohu.

Nejčastější chybou je přílišná frekvence pohlavních styků

Při snaze o početí dítěte je dobré si uvědomit, že spermiím trvá více než 2 měsíce, než kompletně dozrají. Aby byly v ejakulátu více koncentrované a oplodněníinfo-icon schopné, je ideální mít pohlavní stykinfo-icon v plodném období ženy buď ob den nebo až ob dva dny. S touto informací však pracuje jen minimum párů. Většina lidí žije v přesvědčení, že čím častěji mají pohlavní styk v plodném období ženy, tím je vyšší pravděpodobnost otěhotněníinfo-icon. Tak to bohužel nefunguje. Při častém pohlavním styku se totiž nestačí dotvořit nové spermieinfo-icon, které by byly schopné vajíčko ženy oplodnit. Navíc pokud jsou spermie dobře životaschopné, několik dnů v těle ženy vydrží a na dozrání vajíčka dovedou vyčkat. Není tedy nutné trefit se přesně do ovulaceinfo-icon.

Spermie se dají přirovnat k armádě, ty v první linii padnou

Dalším důvodem, proč je menší počet pohlavních styků v plodném období vhodnější, je samotné tělo ženy ve vztahu k mužským pohlavním buňkám. Chování spermií v pochvě se dá přirovnat k postupu klasické armády, kdy vojáci v první linii mají jen malou šanci na přežití. Stejně tak i spermie. Obvykle jsou totiž zahubeny kyselým pH v pochvě, které se první fronta snaží přeměnit na zásaditější, aby se ostatní spermie mohly dostat dál. Druhá překážka na ně pak čeká hned v děložním hrdle. Tam jsou situovány buňky ženského imunitního systému, které chrání tělo před průnikem bakterií a jiných mikroorganismů, jež by mohly vážně ohrozit život a zdravíinfo-icon ženy. A jelikož mají spermie odlišnou DNA, než je DNA ženy, identifikuje ženský imunitní systém mužské buňky jako nežádoucí a část jich opět zahubí. Takto postupně cestují spermie směrem k vajíčku. Pokud tedy mají lidé příliš často pohlavní styk, spermie jsou v ejakulátu méně koncentrované. Vzhledem k tomu, že další nestihnou rychle dozrát, je jich pak výrazně nižší množství. To pak k úspěšnému početí nemusí stačit.

Sexuální poloha není podstatná, nejlepší je po styku chvíli odpočívat

Pověrami opředená je také úloha sexuální polohy, kterou má pár při snaze o početí zaujmout. To je ovšem zcela bezpředmětné. Nepřirozené pozice nebo akrobatické kousky, typu polohy svíčky po styku, jsou naprosto zbytečné. Ženské tělo je v plodných dnech k otěhotněníinfo-icon samo anatomicky a fyziologicky nejlépe uzpůsobeno. Nejlepší proto je, aby po výronu semene do pochvy zůstala ženainfo-icon asi 20 či 30 minut v klidu ležet, ideálně na zádech. Nic dalšího v tomto ohledu potřeba není.

Stresinfo-icon vyplavuje do těla prolaktininfo-icon, který zabraňuje dozrávání vajíček

Při snaze otěhotnět však hraje velice důležitou roli životosprávainfo-icon obou partnerů, která je často podceňována. Důležité je nekouřit, maximálně omezit alkoholinfo-icon a zajistit tělu dostatečný přísun vitaminů. Z nich má zejména pro ženy zvláštní význam například kyselina listováinfo-icon, která spolu s komplexem vitaminů B, zejména B2, B6 a B12, může pomoci zlepšit podmínky pro vyvíjející se zárodek. Zároveň mají tyto látky schopnost snížit riziko vzniku vrozené vady, především rozštěpu páteře a centrálního nervového systému. I když se to těžko reguluje, ideální je samozřejmě nestresovat se. Stresem se totiž do těla ženy vyplavuje mimo jiné látka prolaktin, která může zabraňovat dozrávání vajíček. Muži by se pak měli zaměřit na zvýšení příjmu selenu, zinku a vitaminů ze skupiny antioxidantů. To vše má pozitivní vliv na tvorbu a vývojinfo-icon spermií. Na trhu je i několik komplexních doplňků stravy, složením speciálně zaměřených na podporu tvorby spermií, například Fertilan. Vždy je však nutné pamatovat na to, že spermie dozrávají přes dva měsíce. Krátkodobé užívání vitaminů či pouze dočasná změna životosprávy proto nepřináší výraznější změnyinfo-icon k lepšímu. V tomto případě je opravdu nutné vytrvat.

Autor: gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan

 

Foto: Pixmac

Témata: 

Podobné příspěvky jako: Gynekolog o početí: Lidé přeceňují frekvenci pohlavních styků a sexuální polohu, přitom neřeší životosprávu

Šance a rizika ve 40

Ženy po pětatřicítce, neřkuli po čtyřicítce, jsou prý příliš staré na to, aby mohly mít děti. To bývalo velmi rozšířené mínění, pevně zakořeněné v srdcích a hlavách tolika mužů i žen, rodičů a prarodičů, lékařů a poradců. Je to možná podnes jeden z důvodů, proč se nejedna žena obává mít dítě ve...

Početí dítěte jako novoroční předsevzetí je zátěž na psychiku

Početíinfo-icon potomka má své místo mezi tradičními novoročními předsevzetími. Stres...

Vyzpovídali jsme páry, kterým se dlouho nedařilo počít miminko

Neustále brouzdáte na netu v naději, že objevíte trik, který jste s partnerem ještě nevyzkoušeli a ten vám snese konečně pozitivní výsledek těhotenského testu? Za vás jsme vyzpovídali páry a posíláme vám jejich zkušenosti, jež jsou k nezaplacení.

Chybu jsem hledala tam, kde nebyla...

Otěhotnění na poslední chvíli? Díky vajíčku dárkyně.

Alici bylo třicet jedna let, když si uvědomila, že její život bez dětí není úplný. Po mnoha letech vysadila hormonální antikoncepci a s manželem se rozhodli, že všemu nechají volný průběh a pokusí se zapracovat na miminku.

„Když se půl roku nedělo nic, šla jsem na gynekologii, pan doktor...

Zamilujte si jaro a upevněte partnerské vztahy

Krásné jarní měsíce plné slunečního optimismu tady budou co nevidět a my vás chceme vyzvat k tomu, abyste si je s partnerem a rodinou užili na 100 %. Inspirujte se našimi nápady na zábavu a výlety, fascinující dobrodružství spolu s nezapomenutelnými zážitky vás ještě více spojí.

...

Příspěvky z webu mojetehotenstvi.cz