Přejít k hlavnímu obsahu

Gynekolog o početí: Lidé přeceňují frekvenci pohlavních styků a sexuální polohu, přitom neřeší životosprávu

Spolu s příchodem jarních měsíců se páry často odhodlají k založení rodiny. Obvykle však k početí přistupují spontánně a více informací si zjišťují až ve chvíli, kdy se ženě nedaří přijít do jiného stavu. Alespoň základní znalosti fyziologických procesů přitom mohou páru v jejich snaze značně pomoci. Podle gynekologa a sexuologa MUDr. Pavla Turčana lidé například přeceňují četnost souloží či volbu sexuální polohy, naopak často podceňují zdravou životosprávu. Ta má přitom v procesu početí zásadní úlohu.

Nejčastější chybou je přílišná frekvence pohlavních styků

Při snaze o početí dítěte je dobré si uvědomit, že spermiím trvá více než 2 měsíce, než kompletně dozrají. Aby byly v ejakulátu více koncentrované a oplodnění schopné, je ideální mít pohlavní styk v plodném období ženy buď ob den nebo až ob dva dny. S touto informací však pracuje jen minimum párů. Většina lidí žije v přesvědčení, že čím častěji mají pohlavní styk v plodném období ženy, tím je vyšší pravděpodobnost otěhotnění. Tak to bohužel nefunguje. Při častém pohlavním styku se totiž nestačí dotvořit nové spermie, které by byly schopné vajíčko ženy oplodnit. Navíc pokud jsou spermie dobře životaschopné, několik dnů v těle ženy vydrží a na dozrání vajíčka dovedou vyčkat. Není tedy nutné trefit se přesně do ovulace.

Spermie se dají přirovnat k armádě, ty v první linii padnou

Dalším důvodem, proč je menší počet pohlavních styků v plodném období vhodnější, je samotné tělo ženy ve vztahu k mužským pohlavním buňkám. Chování spermií v pochvě se dá přirovnat k postupu klasické armády, kdy vojáci v první linii mají jen malou šanci na přežití. Stejně tak i spermie. Obvykle jsou totiž zahubeny kyselým pH v pochvě, které se první fronta snaží přeměnit na zásaditější, aby se ostatní spermie mohly dostat dál. Druhá překážka na ně pak čeká hned v děložním hrdle. Tam jsou situovány buňky ženského imunitního systému, které chrání tělo před průnikem bakterií a jiných mikroorganismů, jež by mohly vážně ohrozit život a zdraví ženy. A jelikož mají spermie odlišnou DNA, než je DNA ženy, identifikuje ženský imunitní systém mužské buňky jako nežádoucí a část jich opět zahubí. Takto postupně cestují spermie směrem k vajíčku. Pokud tedy mají lidé příliš často pohlavní styk, spermie jsou v ejakulátu méně koncentrované. Vzhledem k tomu, že další nestihnou rychle dozrát, je jich pak výrazně nižší množství. To pak k úspěšnému početí nemusí stačit.

Sexuální poloha není podstatná, nejlepší je po styku chvíli odpočívat

Pověrami opředená je také úloha sexuální polohy, kterou má pár při snaze o početí zaujmout. To je ovšem zcela bezpředmětné. Nepřirozené pozice nebo akrobatické kousky, typu polohy svíčky po styku, jsou naprosto zbytečné. Ženské tělo je v plodných dnech k otěhotnění samo anatomicky a fyziologicky nejlépe uzpůsobeno. Nejlepší proto je, aby po výronu semene do pochvy zůstala žena asi 20 či 30 minut v klidu ležet, ideálně na zádech. Nic dalšího v tomto ohledu potřeba není.

Stres vyplavuje do těla prolaktin, který zabraňuje dozrávání vajíček

Při snaze otěhotnět však hraje velice důležitou roli životospráva obou partnerů, která je často podceňována. Důležité je nekouřit, maximálně omezit alkohol a zajistit tělu dostatečný přísun vitaminů. Z nich má zejména pro ženy zvláštní význam například kyselina listová, která spolu s komplexem vitaminů B, zejména B2, B6 a B12, může pomoci zlepšit podmínky pro vyvíjející se zárodek. Zároveň mají tyto látky schopnost snížit riziko vzniku vrozené vady, především rozštěpu páteře a centrálního nervového systému. I když se to těžko reguluje, ideální je samozřejmě nestresovat se. Stresem se totiž do těla ženy vyplavuje mimo jiné látka prolaktin, která může zabraňovat dozrávání vajíček. Muži by se pak měli zaměřit na zvýšení příjmu selenu, zinku a vitaminů ze skupiny antioxidantů. To vše má pozitivní vliv na tvorbu a vývoj spermií. Na trhu je i několik komplexních doplňků stravy, složením speciálně zaměřených na podporu tvorby spermií, například Fertilan. Vždy je však nutné pamatovat na to, že spermie dozrávají přes dva měsíce. Krátkodobé užívání vitaminů či pouze dočasná změna životosprávy proto nepřináší výraznější změny k lepšímu. V tomto případě je opravdu nutné vytrvat.

Autor: gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan

autor: Pavel Turčan
témata: početí, spermie

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA